• RiabininCzas przemian i nawrócenia ekologicznego trwa nieustannie. Matka Ziemia i myślenie ekologiczne.
  • cop karuzela
  • cytat
  • encyklika karuzela
  • Boska ziemia
  • encyklika
  • Czas przemian i nawrócenia ekologicznego trwa nieustannie. Matka Ziemia i myślenie ekologiczne.
  • Przemówienie papieża Franciszka do uczestników spotkania „WIARA I NAUKA: W KIERUNKU COP26”
  • Ekologia encykliki Fratelli tutti
  • Zielone Słowa BOSKIEJ ZIEMI.To przewodnik porządkujący wzajemne relacje Kościoła katolickiego z tematyką ochrony przyrody, środowiska, klimatu i ekologii.
  • Ekologia to ważna część nauczania Kościoła – wywiad KAI z o. Stanisławem Jaromi

biblioteka laudatosi jp2 biblioteka laudatosi benedykt xvi biblioteka laudatosi kkwpolscesqr

biblioteka laudatosi dol dzielo stworzenia biblioteka laudatosi dol ochrona srodowiska biblioteka laudatosi dol ekologia integralna biblioteka laudatosi dol encyklika laudatosi

bio naczynia - pomysł na rodziną imprezę w stylu eko?Dzisiaj, chrzciny, komunia, czy nawet urodziny dziecka stają się niemałym przedsięwzięciem logistycznym i gastronomicznym, co jest kosztowne, czasochłonne i stresujące. Popularnym rozwiązaniem jest organizacja uroczystości w wynajętych lokalach lub catering. Jednak rodzice zorientowani nieco bardziej ekologicznie, często pytają: czy można inaczej?

 


Opisane propozycje są wynikiem osobistych doświadczeń autorów przy zorganizowaniu chrzcin o nieco innym charakterze i stylu. Mamy nadzieję, że okażą się inspiracją dla własnych, niekonwencjonalnych, bardziej przyjaznych środowisku pomysłów na tego typu rodzinne uroczystości. Zachęcamy Was do podzielenia się uwagami i doświadczeniami.

Jednorazówki, czy… naczynia z otrębów?

Każdy z nas słyszał o talerzach z otrębów, miskach ze skrobi, które można skonsumować łącznie z zawartością. Mało kto wie, że są one dostępne i na tyle niedrogie, że mogą stanowić interesującą alternatywę dla zwykłych naczyń oraz ich plastikowych odpowiedników. Jednorazowe, plastikowe naczynia nie zachęcają estetyką , za to skutecznie zapełniają kosz na odpady. Świadomość ekologiczna skłania raczej ku stosowaniu tych biodegradowalnych talerzy, misek, podstawek i kubków. Na pewno zaskoczą gości niekonwencjonalnym materiałem, estetyką wykonania (sic!), tudzież smakiem przypominającym otręby, ziemniaki lub prażoną kukurydzę. Po zjedzeniu potraw wszystkie naczynia możemy... zjeść lub wrzucić do kompostownika. Skruszonymi talerzami z otrębów nie pogardzą także okoliczne ptaki, jeżeli posiadamy ogród lub zwierzęta w gospodarstwie. Unikniemy przy tym mycia, które jest zmorą wszelkich tego typu uroczystości.

Miski z liści palmowych, talerze z trzciny cukrowej…

W Internecie znajdziemy kilku producentów oferujących tego typu asortyment w miarę przystępnych cenach. Na pewno warto zaplanować wcześniej pożądaną ilość niezbędnych naczyń i sztućców. Możemy zdecydować się także na miski z liści palmowych w różnych kształtach, sztućce drewniane lub praktyczniejsze - z termoplastycznej skrobii, a także talerze z trzciny cukrowej. Warto wspomnieć też o jednorazowych kubkach z celulozy. I tu, praktyczna rada: kubki warto podpisywać imionami poszczególnych uczestników! W ofercie sklepów internetowych znajdziemy także biodegradowalne obrusy, kieliszki, a nawet słomki.

Co zamiast grila i popularnych napojów „owocowych”

Świetną alternatywą dla rusztu i grila jest kociołek z paleniskiem. Pozwala przygotować zapiekankę, węgierski gulasz lub pyszną zupę z warzyw. Dostępne przepisy na potrawy z kociołka docenią najbardziej wrażliwe podniebienia.  Jego wygląd i prostota użytkowania mogą być ozdobą każdej imprezy w plenerze. Zaletą jest możliwość skorzystania z sezonowych warzyw oraz smak duszonej w przyprawach i na wolnym ogniu potrawy.
Natomiast przygotowując napoje owocowe, możemy zamówić soki tłoczone w sposób tradycyjny, bez dodatków cukru, ze starych odmian owocowych. Pojemność kartonów (5-10 l) i dołączony nalewak sprawdzą się na każdej imprezie - zarówno w domu, jak i na zewnątrz. Sprawdzonych producentów soków ekologicznych z powodzeniem znajdziemy w Internecie.

Kociołek alternatywą dla grila w ogrodziefot. KJ/REFA 2012

Parę eko-porad na uroczystości rodzinne:

•    Jeżeli jedzenie przygotowujemy we własnym zakresie, zaopatrzmy się na lokalnym targu. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup warzyw i owoców bezpośrednio od rolnika ekologicznego w okolicy. Niezbędne namiary znajdziemy w Internecie (np. w Małopolsce: www.natura.krakow.pl)

•    Przygotujmy stolik lub tacę z lokalnymi specjałami. Nie może tu zabraknąć: tradycyjnych szynek, wędlin i kiełbas, serów z regionalnych i rodzimych serowni, galara, sałatki jarzynowej, polskich konfitur i sosów (np. żurawinowy), miodu, ciemnego pieczywa na zakwasie, smalcu (może być z gęsi), ogórków kiszonych i małosolnych oraz innych potraw zaczerpniętych z rodzinnych przepisów.

•    W przypadku dzieci warto przygotować wcześniej kompot z sezonowych owoców.

•    Przyozdabiając nakrycia i stół, pomyślmy też o sezonowych dodatkach. Możemy wykorzystać, m.in. rosnące na około kwiaty (lawendy, róż, rudbekii), kłosy ozdobnych traw, kwiaty i liście hortensji oraz słonecznika, jesienne jabłka, pigwy i winogrona czy owoce dzikiej róży. Goście docenią naszą kreatywność i barwne kompozycje...

•    Jeżeli myślimy o imprezie plenerowej, dobrze jest wykorzystać własny ogród. Ławki można wypożyczyć od zaprzyjaźnionego sąsiada. W przypadku większej ilości gości możemy pomyśleć o wypożyczeniu specjalnego namiotu.

•    Jeśli chcemy skorzystać z bionaczyń wykonanych z otrębów, sprawdźmy je przed planowaną imprezą (w przypadku bardzo gorących i wrzących potraw mogą się nie sprawdzić).

•    Jeżeli decydujemy się podać alkohol, kupmy albo przygotujmy samemu tradycyjną nalewkę do degustowania (np. morelówkę, aroniówkę, piołunówkę lub orzechówkę). Podając piwo, wybierzmy to długoleżakujące i niepasteryzowane z tzw. małych browarów. Świetnym wyborem są wysokojakościowe wina gronowe i owocowe od polskich producentów. Oczywiście mowa tu o produktach tradycyjnych, produkowanych na niewielką skalę, przez drobnych wytwórców.

Katarzyna Martyna-Jakubowska
Kasper Jakubowski /REFA