• RiabininCzas przemian i nawrócenia ekologicznego trwa nieustannie. Matka Ziemia i myślenie ekologiczne.
  • cop karuzela
  • cytat
  • encyklika karuzela
  • Boska ziemia
  • encyklika
  • Czas przemian i nawrócenia ekologicznego trwa nieustannie. Matka Ziemia i myślenie ekologiczne.
  • Przemówienie papieża Franciszka do uczestników spotkania „WIARA I NAUKA: W KIERUNKU COP26”
  • Ekologia encykliki Fratelli tutti
  • Zielone Słowa BOSKIEJ ZIEMI.To przewodnik porządkujący wzajemne relacje Kościoła katolickiego z tematyką ochrony przyrody, środowiska, klimatu i ekologii.
  • Ekologia to ważna część nauczania Kościoła – wywiad KAI z o. Stanisławem Jaromi

biblioteka laudatosi jp2 biblioteka laudatosi benedykt xvi biblioteka laudatosi kkwpolscesqr

biblioteka laudatosi dol dzielo stworzenia biblioteka laudatosi dol ochrona srodowiska biblioteka laudatosi dol ekologia integralna biblioteka laudatosi dol encyklika laudatosi

Projekt ratowania piątku, jako dnia wstrzemięźliwości i bezmięsnego postu oraz niedzieli jako dnia chrześcijańskiego świętowania i odpoczynku to jeden z efektów cyklu warsztatów z encykliką Laudato si’, jakie odbyły się w dniach 12-16.02.2017 w różnych miejscach Małopolski. Warsztaty prowadził o. dr Stanisław Jaromi a całość moderował Krzysztof Wolski z zarządu Dzieła Kolpinga w Polsce. Promując chrześcijański odpowiedzialny, ekologiczny styl życia razem odwiedzili Bochnię, Brzesko, Maków Podhalański, Wadowice, Kraków Bieżanów, Porębę Żegoty k. Alwerni oraz Chełmek spotykając się z Rodziną Kolpinga, seniorami i młodzieżą.

Uczestnicy warsztatów poznali treść przesłania z Laudato si’ i dochodząc do konstatacji, że nie sposób pozostać obojętnym i dalej konsumować i marnotrawić zasoby świata, niszczyć i degradować nasz wspaniały dom, planetę Ziemię rozważali swoje postawy konsumpcyjne według propozycji wypracowanych przez REFA pod kierownictwem Teresy Zaorskiej-Łukaszuk. W trzech grupach pracowali pod hasłami #notrash, #nomoney, #nomeat.

Pierwsza rozważała wezwanie z Laudato si’, 211 „Ograniczanie stosowania tworzyw sztucznych i papieru”. I zastanawiali się m. in. czy możliwe jest unikanie kupowania produktów, których opakowanie nie może zostać powtórnie wykorzystane, aby jedząc lody, nie brać plastikowej łyżeczki oraz nosić ze sobą bidon z filtrem pozwalającym pić wodę z kranu. I przekonywali się jak wiele odpadów wytwarzamy w ciągu dnia. Wprawdzie niektórych nie da się pominąć, ale wiele z nich jest wynikiem nawyków, które przy odrobinie uważności możemy zmienić.

Druga grupa inspirując się wezwaniem papieża Franciszka, że „Ludzkość musi zrezygnować z ubóstwiania pieniądza” i mając świadomość, że zdarzają się nam impulsywne, niepotrzebne zakupy oraz, że co trzeci Polak posiada przynajmniej jeden rodzaj zadłużenia dyskutowała, jak odkrywać miejsca, które są wolne od wydawania pieniędzy. Zwłaszcza, jak unikać galerii handlowych i skupić się na relacjach z ludźmi, doceniając otaczającą przyrodę.

Trzeci zespół słuchając papieża Franciszka, że „Zachowanie człowieka wobec zwierząt ma wpływ na jego relacje z innymi.” Omawiało swe relacje do zwierząt i swą dietę. Aby jak najczęściej rezygnować z produktów mięsnych i jeść więcej warzyw, owoców, orzechów i zbóż. Aby wybierać jedzenie lokalne i sezonowe i zmieniać ilość na jakość!

W efekcie wspólnotowych rozmów powstał projekt ratowania piątku, jako dnia wstrzemięźliwości i bezmięsnego postu oraz niedzieli jako dnia chrześcijańskiego świętowania i odpoczynku z rodziną i całym stworzeniem.

W drugiej części uczestnicy spotkań celebrowali nabożeństwo prosząc o «nawrócenie duchowe i ekologiczne». Przygotowane przez o. Stanisława propozycje rozważań Słowa Bożego mówiące o stworzeniach, teksty Ojca Świętego z fragmentami encykliki Laudato si’ oraz “lamentacje” nad trudnościami w ochronie środowiska prowadziły do mobilizacji modlitewnej oraz zachęty do działania. Całość kończyła się prośbą: Wielbimy Cię, Panie, za Twoją dobroć względem nas. Daj nam wielkie serce byśmy radowali się Twoimi darami. Przebacz, gdy zbłądzimy i błogosław nam i całemu Stworzeniu.

Projekt finansowała Fundacja Dzieła Kolpinga w Polsce wsparta przez Renovabis.