• RiabininCzas przemian i nawrócenia ekologicznego trwa nieustannie. Matka Ziemia i myślenie ekologiczne.
  • cop karuzela
  • cytat
  • encyklika karuzela
  • Boska ziemia
  • encyklika
  • Czas przemian i nawrócenia ekologicznego trwa nieustannie. Matka Ziemia i myślenie ekologiczne.
  • Przemówienie papieża Franciszka do uczestników spotkania „WIARA I NAUKA: W KIERUNKU COP26”
  • Ekologia encykliki Fratelli tutti
  • Zielone Słowa BOSKIEJ ZIEMI.To przewodnik porządkujący wzajemne relacje Kościoła katolickiego z tematyką ochrony przyrody, środowiska, klimatu i ekologii.
  • Ekologia to ważna część nauczania Kościoła – wywiad KAI z o. Stanisławem Jaromi

biblioteka laudatosi jp2 biblioteka laudatosi benedykt xvi biblioteka laudatosi kkwpolscesqr

biblioteka laudatosi dol dzielo stworzenia biblioteka laudatosi dol ochrona srodowiska biblioteka laudatosi dol ekologia integralna biblioteka laudatosi dol encyklika laudatosi

"Chrześcijaństwo i zrównoważony rozwój" to temat europejskich warsztatów Grundtviga. To również temat sesji popularno-naukowej jaka odbyła się 27 czerwca w budynku Muzeum Diecezjalnego w Płocku. O chrześcijańskich podstawach ekologii mówili biblista ks. Roman Batorski, Ewa Smuk Stratenwerth ze Stowarzyszenia ZIARNO, o. Stanisław Jaromi z REFA oraz gość z Wielkiej Brytanii James Hindson. Uczestnicy warsztatów zwiedzili miasto, katedrę i muzeum diecezjalne a następnie wzięli udział w sesji, gdzie poznali ideę warsztatów Grundtviga, chrześcijańskie i franciszkańskie inspiracje troski o środowisko oraz debatowali jak chrześcijanie mogliby służyć przykładem w pracy na rzecz zrównoważonej przyszłości?

 

 

O. Stanisław cytował m.in. Papieża Franciszka, który już w czasie inauguracji pontyfikatu 19.03.2013 wołał: Bądźmy "opiekunami" stworzenia, Bożego planu wypisanego w naturze, opiekunami bliźniego, środowiska. Nie pozwólmy, by znaki zniszczenia i śmierci towarzyszyły naszemu światu! By jednak "strzec" musimy też troszczyć się o nas samych! Pamiętajmy, że nienawiść, zazdrość, pycha zanieczyszczają życie!

Szef naszego portalu zastanawiał się, czy wystarczające będą spektakularne działania pojedynczych chrześcijan i Kościołów, czy raczej wiarygodne i przekonywujące okaże się ogólnochrześcijańskie, prawdziwie ekumeniczne zaangażowanie na rzecz ekologii?

I pytał: czy chrześcijaństwo będzie w stanie zaproponować współczesnemu światu zharmonizowaną, głęboką intelektualnie i moralnie wizję Boga, człowieka i pozostałych stworzeń, jeżeli do tej pory nie zdołało rozbudzić w człowieku wystarczającej wrażliwości na przyrodę?

Bogactwo perspektyw uczestników z Finlandii, Grecji, Wielkiej Brytanii, Rumunii, Słowacji, Czech, Bułgarii, Cypru, Turcji i Polski widać było w dyskusji oraz na samych warsztatach, jakie odbyły się w siedzibie Stowarzyszenia „Ziarno” - w gospodarstwie ekologicznym Ewy i Petera Stratenwerthów w Mazowieckim Grzybowie.