• RiabininCzas przemian i nawrócenia ekologicznego trwa nieustannie. Matka Ziemia i myślenie ekologiczne.
  • cop karuzela
  • cytat
  • encyklika karuzela
  • Boska ziemia
  • encyklika
  • Czas przemian i nawrócenia ekologicznego trwa nieustannie. Matka Ziemia i myślenie ekologiczne.
  • Przemówienie papieża Franciszka do uczestników spotkania „WIARA I NAUKA: W KIERUNKU COP26”
  • Ekologia encykliki Fratelli tutti
  • Zielone Słowa BOSKIEJ ZIEMI.To przewodnik porządkujący wzajemne relacje Kościoła katolickiego z tematyką ochrony przyrody, środowiska, klimatu i ekologii.
  • Ekologia to ważna część nauczania Kościoła – wywiad KAI z o. Stanisławem Jaromi

biblioteka laudatosi jp2 biblioteka laudatosi benedykt xvi biblioteka laudatosi kkwpolscesqr

biblioteka laudatosi dol dzielo stworzenia biblioteka laudatosi dol ochrona srodowiska biblioteka laudatosi dol ekologia integralna biblioteka laudatosi dol encyklika laudatosi

Protest przeciwko planom Chevronu w PolsceŻurawlów czyli 12 lekcji demokracji m.in. z sąsiedzkich relacji, wolności słowa, sprawiedliwości, troski o wodę, ziemię czy okresy lęgowe ptaków - Zamojszczyzna 259 km od Warszawy, 94 km od Lublina, na jednych z naj­lep­szych w kraju te­re­nach rol­ni­czych. Prezentujemy reportaż Mariusza Sepioło. Oto dwa cytaty z obszernego tekstu opublikowanego w Tygodniku Powszechnym z 12.01.2014. Przypomnijmy: Chevron, jedna z kor­po­ra­cji wy­do­byw­czych, działająca także w Pol­sce, zo­sta­ła uzna­na winną ska­że­nia 1,5 tys. mil kwa­dra­to­wych lasów Ama­zo­nii.

 „W tym roku firma oskarżyła jednak 34 rolników z Żurawlowa m.in. o bezprawne gromadzenie się na terenie działki dzierżawionej przez Chevron. Wyroki dostali od listonosza: skazano ich na grzywny i nagany bez wzywania na rozprawę. W sądzie rejonowym w Hrubieszowie toczy się również sprawa cywilna o tzw. naruszenie posiadania. Stronami są Chevron i 13 rolników z Żurawlowa.
Rolnicy szczególnie boją się szczelinowania – głównej metody wydobycia gazu łupkowego. Polega ona na wpompowaniu do odwiertu płynu składającego się z wody, substancji chemicznych i specjalnego rodzaju piasku. Przeciwnicy gazu twierdzą, że szczelinowanie, oprócz zużywania wody z miejscowych rzek, powoduje zatrucie wód podziemnych i gruntowych. Gazownicy przekonują, że w płynie jest tylko 0,5 proc. chemikaliów, niegroźnych dla środowiska.”

Chevron to jedna z największych firm poszukujących gazu łupkowego w Polsce – właściciel czterech koncesji na wydobycie gazu na Lubelszczyźnie (łącznie 4,4 kilometrów kwadratowych).

„W de­mo­kra­cji można pisać, co się chce. Np. re­por­taż w dużej ga­ze­cie o tym, że w Lu­bo­ci­nie koło Ustki nikt łup­kom się nie sprze­ci­wia, bo firma wóz stra­żac­ki ku­pi­ła, czte­ry sale w szko­le wy­re­mon­to­wa­ła. Można się sku­pić na cie­ka­wost­kach: że wiej­skie ko­bie­ty lepią pie­ro­gi albo że ga­nia­ją ga­zow­ni­ków z kijem w ręku.
Do­brze jest przy tym nie­wie­le wie­dzieć. I nie wspo­mi­nać o tym, że jedna z kor­po­ra­cji wy­do­byw­czych, która rów­nież dzia­ła w Pol­sce, zo­sta­ła uzna­na za winną ska­że­nia 1,5 tys. mil kwa­dra­to­wych lasów w Ama­zo­nii i ob­ło­żo­na od­szko­do­wa­niem w wy­so­ko­ści ok. 18 mld do­la­rów (do dziś nie­wy­pła­co­ne). A także o tym, że od­po­wia­da za ska­że­nie śro­do­wi­ska i ła­ma­nie praw czło­wie­ka w Bra­zy­lii i Bir­mie.

Można na­rze­kać, że filmy takie jak „Ga­sland” to pro­pa­gan­da „zie­lo­nych”. Można wtedy nie wi­dzieć, jak miesz­kań­cy stanu Pen­syl­wa­nia, w któ­rym wy­do­by­wa się gaz łup­ko­wy na ma­so­wą skalę, pod­pa­la­ją wodę ciek­ną­cą z kranu. Zi­gno­ro­wać ra­por­ty agen­cji kon­tro­lu­ją­cych rynek wy­do­byw­czy, które in­for­mu­ją, że u ludzi z ob­sza­rów in­ten­syw­ne­go wy­do­by­cia gazu łup­ko­we­go w USA i Ka­na­dzie stwier­dza­no wie­lo­krot­nie: za­bu­rze­nia ga­strycz­ne, cho­ro­by skóry, po­pa­rze­nia, trud­no go­ją­ce się rany, stany przed­ra­ko­we, astmę, bóle głowy, apa­tię, kło­po­ty z pa­mię­cią, py­li­cę, cho­ro­by nerek, wą­tro­by, ukła­du krwio­no­śne­go, cho­ro­by no­wo­two­ro­we, bez­sen­ność, stres, syn­drom stre­su po­ura­zo­we­go.”

całość w Tygodniku Powszechnym