• RiabininCzas przemian i nawrócenia ekologicznego trwa nieustannie. Matka Ziemia i myślenie ekologiczne.
  • cop karuzela
  • cytat
  • encyklika karuzela
  • Boska ziemia
  • encyklika
  • Czas przemian i nawrócenia ekologicznego trwa nieustannie. Matka Ziemia i myślenie ekologiczne.
  • Przemówienie papieża Franciszka do uczestników spotkania „WIARA I NAUKA: W KIERUNKU COP26”
  • Ekologia encykliki Fratelli tutti
  • Zielone Słowa BOSKIEJ ZIEMI.To przewodnik porządkujący wzajemne relacje Kościoła katolickiego z tematyką ochrony przyrody, środowiska, klimatu i ekologii.
  • Ekologia to ważna część nauczania Kościoła – wywiad KAI z o. Stanisławem Jaromi

biblioteka laudatosi jp2 biblioteka laudatosi benedykt xvi biblioteka laudatosi kkwpolscesqr

biblioteka laudatosi dol dzielo stworzenia biblioteka laudatosi dol ochrona srodowiska biblioteka laudatosi dol ekologia integralna biblioteka laudatosi dol encyklika laudatosi

Czy zjawiska określane jako melancholia, depresja, acedia, spleen, smutek, wypalenie, nuda mają jakiś wspólny mianownik? Jakie melancholia zostawiła ślady w literaturze i kulturze? Jaki ma kontekst środowiskowy i ekologiczny? Jakie są dylematy psychoterapii osób z objawami depresji? Co zawiera antropologia Antoniego Kępińskiego? Czy istnieją biomarkery depresji? Czy nie można jej nazwać chorobą relacji społecznych? – to niektóre z pytań, na jakie próbowali odpowiedzieć 11 grudnia 2014 uczestnicy spotkania promocyjnego książki pod redakcją naukową Agnieszki Hennel-Brzozowskiej i Stanisława Jaromiego.  

Spotkanie rozpoczęła prezentacja właśnie wydanej monografii dokonana przez jej redaktorów. Jej pełny tytuł brzmi: „Przeciw melancholii w 40. rocznicę wydania Melancholii Antoniego Kępińskiego. Perspektywy nauki i wiary”, a  wydawcą jest Polska Akademia Umiejętności. Książka jest dedykowana pamięci Antoniego Kępińskiego - wybitnego psychiatry i wielkiego humanisty, autora monografii „Melancholia”, człowieka, którego postawa empatii wobec cierpiącego bliźniego stała się światłem dla wielu. Jest ona owocem konferencji naukowej, która odbyła się w Krakowie w auli Polskiej Akademii Umiejętności 15 czerwca 2012 r.

Spośród 20 autorów książki w pięknej piwnicznej sali Księgarni-Kawiarni BONA - KSIĄŻKA I KAWA zgromadziło się aż 9 osób. I każdy z nich kolejno przestawiał swoje teksty. Prof.  Beata Szymańska ukazała melancholię jako wartość estetyczna w sztuce Japonii; prof. Jerzy Brzozowski wskazał na literackie ujęcia Charlesa Baudelaire’a sytuujące się między melancholią a żarliwością; prof. Krzysztof Leśniewski analizując antropologię Antoniego Kępińskiego opisał ją jako energetyczną, informacyjną i jednocześnie personalistyczną a dr Stanisław Jaromi OFMConv wskazał na (często pomijany) wpływ środowiska naturalnego na pogłębianie się trudnej kondycji człowieka i tworzonej przez niego cywilizacji.
Dopełnieniem sesji referatowych w czasie konferencji w 2012 r. był panel dyskusyjny nt. „Przeciwstawianie się melancholii w praktyce lekarskiej, psychologicznej, duszpasterskiej”, której zapis znajduje się również w promowanej książce. Spośród jej uczestników na spotkanie przybyli i przedstawili swoje refleksje dr n. med. Krzysztof Walczewski, psychiatra i psychoterapeuta, mgr Anna Bogatyńska-Kucharska, specj. psycholog kliniczny oraz księża specjaliści duchowości ks. dr Paweł Pielka i o. dr Andrzej Zając OFMConv.

Po tej prezentacji miała miejsce długa, ciekawa dyskusja z udziałem wszystkich obecnych, autorów i czytelników prezentowanej monografii. Wiele uwag dotyczyło dzieła Antoniego Kępińskiego, jego metody pracy, diagnozowania i tworzenia książek. Prof.  Szymańska znająca go osobiście zwróciła uwagę, że Kępiński nie pisał swych książek, ale opowiadał, a przygotowaniem do druku zajmował się jeden z jego współpracowników. Stąd mamy wrażenie, że wiele tematów jest niedopowiedzianych czy ujętych nieprecyzyjnie, ale jest to dzieło praktyka mówiącego skrótami.
Na pytanie o współczesne narzędzia diagnostyczne choroby depresji dr Walczewski wskazał na fascynujące osiągnięcia neuronauk, które pozwalają nam na coraz bardziej precyzyjne i obiektywne diagnozowanie i leczenie.
Pytanie dr Ireny Grześ sugerujące, że główne zagadnienie naszego spotkania to choroba relacji, a ludzie cierpią, gdyż cierpią ich relacje ze sobą samym, z innymi ludźmi, z Bogiem czy ze światem sprowokowało ciekawą wymianę opinii.  

Prof. Krzysztof Leśniewski przypomniał tu pojęcie osoby, zauważając, że to po grecku prospon, gdzie ukryta jest relacyjność, bowiem etymologia prospon składa się z przedrostka pros czyli KU oraz rdzenia ops (w dopełnieniu opos) oblicze. Być osobą zatem to być skierowanym ku obliczu INNEGO, a to wyjście z siebie (gr. ekstasis) oznacza być w relacji z innym. Dla Profesora Kępińskiego podstawowe znaczenie terapeutyczne  miało nawiązanie z pacjentem relacji otwartości i miłości.
Debata trwała jeszcze długo wprzyjaznych pomieszczeniach przy historycznej ulicy Kanoniczej.

Polecamy zatem ową książkę - efekt wielodyscyplinarnej refleksji nad melancholią i depresją. Tylko tu znajdziecie zarówno głos psychiatrii i medycyny, jak też spojrzenie innych nauk: psychologii, filozofii, kulturoznawstwa, literaturoznawstwa… wreszcie teologii.
Różne perspektywy opisu zjawisk prowadzą do różnych form przeciwdziałania. Okazuje się, że nauki humanistyczne i teologia mają również coś do powiedzenia na temat: „przeciw melancholii”. W efekcie mamy twórcze odczytanie myśli Kępińskiego zawarte w publikacji zredagowanej przez Agnieszkę Hennel-Brzozowską i o. Stanisława Jaromiego.  
Jest ona do nabycia w krakowskiej Księgarni-Kawiarni BONA - KSIĄŻKA I KAWA, przy ul. Kanoniczej oraz w internetowej księgarni akademickiej.
sj