• znicze
  • fratelli
  • przyroda
  • encyklika
  • Boska ziemia
  • MNIEJ – smogu, śmieci, bałaganu wokół nas! WIECEJ – czystego nieba, porządku, harmonii i piękna!
  • Konflikty o miejsca przyrodniczo cenne wg ankiety REFA
  • Ekologia to ważna część nauczania Kościoła – wywiad KAI z o. Stanisławem Jaromi
  • Zielone Słowa BOSKIEJ ZIEMI.To przewodnik porządkujący wzajemne relacje Kościoła katolickiego z tematyką ochrony przyrody, środowiska, klimatu i ekologii.

baner-eko-wioska-maleRuch Ekologiczny św. Franciszka z Asyżu - REFA włączył się w powstanie i organizację ekologicznej wioski Laudato si' na Festiwalu Młodych. Wydarzenie jest częścią Światowych Dni Młodzieży i odbędzie się w parku miejskim na Krowodrzy w dniach 26-29.07.2016. Głównym organizatorem jest Global Catholic Climate Movement (GCCM - Światowy Ruch Katolików na Rzecz Ochrony Klimatu). Razem z katolickimi ekologami z Australii, Filipin, Brazylii, USA, Kenii i innych krajów zapraszamy na to wyjątkowe wydarzenie, na nasze wystawy, warsztaty, koncerty oraz do wspólnej modlitwy w duchu Laudato si'.

Ideą eko-wioski Laudato si' jest wspólne podziękowanie za eko-encyklikę oraz odpowiedź młodych na wezwanie papieża Franciszka, aby chronić i zatroszczyć się o stworzenie. Składa się ona z trzech części: koncertowej, warsztatowo-wystawowej oraz modlitewnej. Poniżej szczegółowy program.

Myślą przewodnią wydarzenia jest fragment z encykliki Ojca Świętego „Naglące wyzwanie ochrony naszego wspólnego domu obejmuje troskę o zjednoczenie całej rodziny ludzkiej w dążeniu do zrównoważonego i zintegrowanego rozwoju, ponieważ wiemy, że wszystko może się zmienić" (LS 13)

Jak zaznaczają organizatorzy ŚDM: „Wszystkie inicjatywy Festiwalu Młodych pokazują młody i żywy Kościół, który jest niesamowicie różnorodny i wielokulturowy. Wydarzenia organizowane w ramach Festiwalu Młodych będą też okazją do zaprezentowania dziedzictwa kulturowego Polski. Niezależnie jednak od formy i programu Festiwalu najważniejsze jest to, aby podczas tej części ŚDM młodzi ludzie z różnych zakątków świata mogli cieszyć się z przebywania z drugim człowiekiem i dzielenia się swoimi talentami z innymi".

slajd-eko-wioska

Oto program eko-wioski Laudato si' w Parku Krowoderskim:

26.07.2016 wtorek 12.00: Ceremonia otwarcia LAUDATO SI' ECO-VILLAGE oraz briefing prasowy z udziałem liderów GCCM i REFA

26.07.2016 wtorek 13.00-17.00: wystawy i ekspozycje w plenerze, tworzenie przestrzeni modlitewnej, otwarcie stoiska REFA (prezentacja polskojęzycznego przewodnika po encyklice LS, materiałów edukacyjnych w różnych językach oraz wystawy w plenerze)

27.07 środa 12.00-18.00: działania jak we wtorek oraz sesje „YouCat" poświęcone katolickiej społecznej nauce kościoła, środowisku przyrodniczemu i ochronie stworzenia z encykliką Laudato si'

27.07 środa 19.00-23.00: koncert dziękczynny za Laudato si' z udziałem zespołów muzycznych z całego świata; na zaproszenie REFA wystąpi Pavel Helan, folkowy czeski piosenkarz a na koniec zobaczymy widowisko plenerowe Laudato si' - Święto Stworzenia przygotowane przez wspólnotę 7 Aniołów.

28.07 czwartek 12.00-17.00: Sacrum w ogrodzie - modlitwa w przyrodzie w naszej wyjątkowej świątyni Laudato si' oraz wystawy i warsztaty ekologiczne dla liderów katolickich ruchów młodzieżowych, zajęcia edukacyjne, wymiana doświadczeń itd.

29.07 piątek 12.00-17.00: warsztaty, wystawy oraz Sacrum w ogrodzie w duchu Laudato si'
Tematyka warsztatów we wtorek, czwartek i piątek: obecna sytuacja ekologiczna, w kierunku dobrych rozwiązań – przykłady pozytywnych działań na polu ochrony stworzenia, „zielone" technologie, sprzedaż produktów ekologicznych, Credo chrześcijańskiego ekologa (część warsztatów w pomieszczeniach pobliskiej parafii św. Jadwigi Królowej).

Partnerem wspierającym eko-wioskę Laudato si' jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

mapa-eco-village

GCCM-eco-village-180px REFA logo 180px

1000 Characters left