• szczyt klimatyczny z REFA
 • slajd jaromi book
 • slajd pope cop24
 • slajd ekolist
 • slajd na karuzele 2018 w3
 • sljad uwaznosc
 • Na początku grudnia do Katowic na Szczyt Klimatyczny ONZ przyjedzie ponad 20 tys. ludzi ze wszystkich krajów świata. Możesz być i Ty! Dołącz do nas!
 • Żyjemy w czasach wielkiego renesansu myśli franciszkańskiej. Ona pomaga dziś Kościołowi odpowiedzieć na najtrudniejsze wyzwania współczesności...
 • Franciszek do katolickich ekologów z całego świata mówił, że polecenie, jakie Pan Bóg skierował do św. Franciszka, by odbudował jego dom, można odczytać także w sensie ekologicznym. Dziś bowiem w ruinie jest nasza planeta, która pilnie potrzebuje naprawy. Ponownie zwrócił uwagę na pilną potrzebę ekologicznego nawrócenia, zmiany stylu życia i konsumpcji i wspólnych działań na rzecz ekologii integralnej.
 • Polscy biskupi w sprawach ekologicznych mówią głosem Papieża Franciszka. Wielokrotnie cytując encyklikę Laudato si’ przedstawiają swój punkt widzenia w głównych tematach ekologicznych na czele ze smogiem i ochroną klimatu oraz podają katalog grzechów ekologicznych. Na koniec dziękują tym, którzy od lat zabiegają o ochronę środowiska...
 • Budujemy sieć kontaktów, szkolimy się, w jaki sposób współpracować na rzecz stworzenia i co powinniśmy zrobić, żeby zwiększyć świadomość katolików w tematach ochrony przyrody, środowiska i klimatu. Szkoła liderów ekologii integralnej jest do tego szansą...
 • Bycie w uważnej obecności, to robienie miejsca na to, co jest i jakie jest, w danym momencie. To postawa, która może leczyć serca, relacje i daje nadzieję, na tworzenie lepszego świata.

To, w jakim stylu spędzimy Święta ma kolosalne znaczenie! To, ile śmieci pozostawimy po sobie w tych dniach, jest ważne dla Ziemi. To, jakie produkty wybierzemy z półki sklepowej ma znaczenie dla świata. Nie możemy pozwolić, by Święta Bożego Narodzenia były czasem nieokrzesanej konsumpcji. Minęły czasy niewinnej konsumpcji. Nie można się cieszyć w pełni, wiedząc, że nasz styl życia zbliża świat do katastrofy i przyczynia się do pogłębienia nieludzkich systemów produkcji wyzyskując człowieka i ekosystemy. Przygotowaliśmy 15 praktycznych propozycji na okres świątecznych przygotowań i Boże Narodzenie.

Weselmy się! Ale pamiętajmy, że jest to Święto Nadziei i Miłości! Radość nie powinna prowadzić do rujnowania zdrowia i natury. Przygotowaliśmy kilkanaście porad jak przygotować się i spędzić te Święta w sposób bardziej zrównoważony. Nie jest to lista zamknięta. Życząc sobie w tym roku nawzajem zdrowych, radosnych, ekologicznych i Błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia bądźmy autentyczni i odpowiedzialni w swoich wyborach
redakcja portalu Święto Stworzenia i REFA
 

 1. Kupię naturalną choinkę z certyfikowanej plantacji. Jak już mam sztuczną, będę jej używać jak długo się da.
 2. Przy ozdabianiu choinki pomyślę o rękodziełach lokalnego rzemiosła. Część ozdób zrobię samemu. Przygotuję także klika ekologicznych kartek świątecznych z użyciem różnych materiałów.
 3. Kupię produkty jak najmniej opakowane. Posegreguję wszystkie odpady.
 4. Na Święta kupię żywność ekologiczną, lokalną i ze Sprawiedliwego Handlu (lub przynajmniej kilka takich produktów). Chcę kupować z empatią dla ludzi - zarówno lokalnych producentów, jak i tych pracujących w Bangladeszu czy Chinach.
 5. Kupię karpia hodowanego w Polsce (np. zatorskiego), ale w płatach lub mrożonego. Nie chcę przyczyniać się do niepotrzebnego i niczym nieuzasadnionego cierpienia zwierząt na masową skalę w tym okresie.
 6. Zużyję optymalną ilość energii. Tradycyjne światełka w domu i na zewnątrz wymienię stopniowo na LEDowe. Będę oszczędzać wodę!
 7. Nauczę się nowych kolęd i będę zachęcał do ich wspólnego śpiewania w domu.
 8. Pójdę na spacer, pobiegam albo będę aktywny w inny sposób! Spędzę ten czas wspólnie, z rodziną.
 9. Uniknę świątecznego obżarstwa (lub przynajmniej zjem mniej niż w poprzednich latach). Zadbam o bardziej duchowe przeżycie świątecznego czasu.
 10. Prezenty będę kupować świadomie. Unikam nadmiaru i produktów plastikowych. Dla najmłodszych dzieci kupię zabawki drewniane, bezpieczne, produkowane w Polsce.
 11. Ograniczę liczbę popularnych siatek - foliówek na zakupach (Kowalski zużywa ich rocznie 466 na, zaś Fin i Duńczyk tylko 4!).
 12. Nie będę marnować jedzenia - kupię i zrobię tyle, żeby nie trzeba było wyrzucać (mewy masowo migrujące na wysypiska w tym okresie naprawdę nie potrzebują naszego dokarmiania!).
 13. W trakcie świąt ograniczę spożywanie mięsa. Odszukam stare, polskie, jarskie przepisy tradycyjnie przygotowywane w tym okresie (nie tylko na Wigilię!).
 14. Przeczytam w końcu (ponownie) encyklikę Laudato Si' Papieża Franciszka i zastanowię jak realizować jej przesłanie w 2018
 15. ....................................................? [tu wpisz własne, np. "zawinę prezenty w papier pakunkowy lub estetyczny, ale z makulatury", "unikam produktów spożywczych z olejem palmowym w składzie".., Udostępnię ten Apel. Zachęcę i zwrócę uwagę na ten wymiar Świąt (ekologiczny, duchowy, ale i ludzki) moim znajomym i przyjaciołom.

1000 Characters left