• RiabininCzas przemian i nawrócenia ekologicznego trwa nieustannie. Matka Ziemia i myślenie ekologiczne.
  • cop karuzela
  • cytat
  • encyklika karuzela
  • Boska ziemia
  • encyklika
  • Czas przemian i nawrócenia ekologicznego trwa nieustannie. Matka Ziemia i myślenie ekologiczne.
  • Przemówienie papieża Franciszka do uczestników spotkania „WIARA I NAUKA: W KIERUNKU COP26”
  • Ekologia encykliki Fratelli tutti
  • Zielone Słowa BOSKIEJ ZIEMI.To przewodnik porządkujący wzajemne relacje Kościoła katolickiego z tematyką ochrony przyrody, środowiska, klimatu i ekologii.
  • Ekologia to ważna część nauczania Kościoła – wywiad KAI z o. Stanisławem Jaromi

biblioteka laudatosi jp2 biblioteka laudatosi benedykt xvi biblioteka laudatosi kkwpolscesqr

biblioteka laudatosi dol dzielo stworzenia biblioteka laudatosi dol ochrona srodowiska biblioteka laudatosi dol ekologia integralna biblioteka laudatosi dol encyklika laudatosi

Chrześcijanie i muzułmanie w trosce o wspólny dom – to przesłanie XVII Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce, obchodzonego 26 stycznia 2018 roku, po zakończeniu Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Temat nawiązuje do przesłania Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, kierowanego do wyznawców islamu na zakończenie muzułmańskiego miesiąca postu, ramadanu. Prezentujemy przesłanie papieskiej rady.

Hasło Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce w 2018 r. brzmi: "Chrześcijanie i muzułmanie: troska o wspólny dom" i wynika z przesłania Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego na koniec ramadanu 2017. Oto jego polskie tłumaczenie:

PAPIESKA RADA ds. DIALOGU MIĘDZYRELIGIJNEGO

Przesłanie na miesiąc ramadan oraz Id al-Fitr 1438 H./2017 a.d.
Chrześcijanie i muzułmanie: Troska o wspólny dom

Drodzy muzułmańscy Bracia i Siostry,
Pragniemy zapewnić Was o naszej modlitewnej solidarności podczas postu w miesiącu ramadan i w czasie kończącego go święta Id al-Fitr oraz przekazać Wam nasze serdeczne i najlepsze życzenia spokoju, radości i obfitości duchowych darów.

Tegoroczne Przesłanie jest szczególnie aktualne i znaczące: pięćdziesiąt lat temu, w 1967 r., zaledwie trzy lata po utworzeniu Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego (PRDM) przez papieża Pawła VI w dniu 19 maja 1964 r., wystosowano pierwsze Przesłanie na święto zakończenia postu.

W kolejnych latach dwa Przesłania miały szczególną wagę: Przesłanie z 1991 r., z okresu pontyfikatu Jana Pawła II, zatytułowane "Droga wierzących jest drogą pokoju" oraz Przesłanie z 2013 r., pierwszego roku pontyfikatu papieża Franciszka, zatytułowane "Promowanie wzajemnego szacunku przez edukację". Oba te Przesłania zostały podpisane przez papieży.

Wśród wielu działań PRDM na rzecz rozwoju dialogu z muzułmanami najważniejszym i mającym najdłuższą tradycję jest to właśnie coroczne Przesłanie, które kierujemy do muzułmanów na całym świecie na miesiąc Ramadanu i święto Id al-Fitr. PRDM korzysta z pomocy lokalnych wspólnot katolickich oraz papieskich wysłanników obecnych w każdym niemal kraju, aby Przesłanie dotarło do możliwie największej liczby osób.

W tym roku PRDM proponuje temat związany z encykliką papieża Franciszka "Laudato si’ - troska o wspólny dom", która została skierowana nie tylko do katolików i innych chrześcijan, ale do całej ludzkości.

Papież Franciszek zwraca uwagę na krzywdę, jaką nasz styl życia i podejmowane przez nas decyzje wyrządzają środowisku, nam samym oraz innym ludziom. Istnieją na przykład pewne filozoficzne, religijne i kulturowe przekonania, które stanowią przeszkodę zagrażającą relacjom ludzi z naturą. Zmierzenie się z tymi wyzwaniami dotyczy nas wszystkich, bez względu na to, czy wyznajemy jakąś wiarę religijną, czy też nie.

Sam tytuł encykliki jest pełen wyrazu: świat jest "wspólnym domem", mieszkaniem dla wszystkich członków rodziny ludzkiej. Zatem żadna osoba, naród czy lud nie może w sposób wyłączny narzucać innym własnego rozumienia, czym jest nasza planeta. Dlatego papież Franciszek apeluje "by ponowić dialog dotyczący sposobu, w jaki budujemy przyszłość naszej planety [...] ponieważ wyzwanie ekologiczne i jego ludzkie korzenie dotyczą i dotykają nas wszystkich" (nr 14).

Papież Franciszek stwierdza, że "kryzys ekologiczny jest wezwaniem do głębokiego, wewnętrznego nawrócenia" (nr 217). Aby adekwatnie odpowiedzieć na to wyzwanie, potrzeba edukacji, duchowej otwartości i "globalnego, ekologicznego nawrócenia". Jako wierzący powinniśmy naszą relację z Bogiem coraz wyraźniej ukazywać w naszym podejściu do otaczającego nas świata. Nasze powołanie do bycia opiekunami Bożego dzieła nie jest opcjonalne , nie jest także drugorzędne względem naszego religijnego zaangażowania jako chrześcijan i muzułmanów: ono jest jego istotną częścią.

Religijne natchnienia i błogosławieństwo, które płyną z postu, modlitwy i czynienia dobrych dzieł niech Was podtrzymują, z Bożą pomocą, na drodze pokoju i dobra, abyście troszczyli się o wszystkich członków ludzkiej rodziny i o całe stworzenie.

Doświadczenia obu naszych wspólnot religijnych potwierdzają znaczenie tego Przesłania dla budowania serdecznych kontaktów między chrześcijańskimi i muzułmańskimi sąsiadami i przyjaciółmi przez to, że oferuje ono refleksję dotyczącą bieżących i pilnych spraw.

W tym duchu życzymy Wam ponownie spokoju, radości i pomyślności.

Z Watykanu, 19 maja 2017 r.
kardynał Jean-Louis Tauran – Prezydent
biskup Miguel Ángel Ayuso Guixot, M.C.C.I - Sekretarz
tłum.: ks. dr Stanisław Grodź SVD