• RiabininCzas przemian i nawrócenia ekologicznego trwa nieustannie. Matka Ziemia i myślenie ekologiczne.
  • cop karuzela
  • cytat
  • encyklika karuzela
  • Boska ziemia
  • encyklika
  • Czas przemian i nawrócenia ekologicznego trwa nieustannie. Matka Ziemia i myślenie ekologiczne.
  • Przemówienie papieża Franciszka do uczestników spotkania „WIARA I NAUKA: W KIERUNKU COP26”
  • Ekologia encykliki Fratelli tutti
  • Zielone Słowa BOSKIEJ ZIEMI.To przewodnik porządkujący wzajemne relacje Kościoła katolickiego z tematyką ochrony przyrody, środowiska, klimatu i ekologii.
  • Ekologia to ważna część nauczania Kościoła – wywiad KAI z o. Stanisławem Jaromi

biblioteka laudatosi jp2 biblioteka laudatosi benedykt xvi biblioteka laudatosi kkwpolscesqr

biblioteka laudatosi dol dzielo stworzenia biblioteka laudatosi dol ochrona srodowiska biblioteka laudatosi dol ekologia integralna biblioteka laudatosi dol encyklika laudatosi

Franciszkanin o. Piotr Kyć jako nauczyciel akademicki, ekolog i duszpasterz w latach 1968-2005 zorganizował wiele spływów kajakowych. Niezwykłe spotkanie ich uczestników miało miejsce 23.06.2018 nad rzeką Pilicą. 54 kajakarzy w wieku od 4 do 68 lat przepłynęło jej piękny odcinek od Krzętowa do Przedborza. Wszystko zaczęło się przywitaniem obecnych i modlitwą o Boże błogosławieństwo i opiekę Królowej Wszechświata. Po spływie była Msza św. sprawowana przez trzech franciszkanów o. Zbigniewa Świerczka, o. Józefa Cydejko i organizatora całości o. Stanisława Jaromi. Polecamy naszą relację z licznymi zdjęciami..

Spływ kajakowy (jakiego jeszcze nie było) pamięci o. Piotra rozpoczął się w Krzętowie na plaży nad rzeką..

Były instrukcje..

i wspólna modlitwa..

Oraz wpatrywanie się w niebo, czy nadchodząca burza nas ominie czy nie…

Było też rodzinne zdjęcia uczestników. 54 kajakarzy w wieku od 4 do 68 lat, którzy przybyli z całej Polski, z Legnicy, Śląska Opolskiego, Sosnowca i Czechowic, Krakowa, Przemyśla i Lublina…

Trasa była bardzo urozmaicona i atrakcyjna przyrodniczo.

Były miejsca postoju, dzielenia się radością, kanapkami i słodyczami..

Msza św. miała miejsca w kościele parafialnym w Krzętowie. Kazanie było potrójne wygłoszone przez każdego z kapłanów..

Po niej był lokalny bigosik dla wszystkich oraz radosna agapa z ogniskiem.

Śp. Piotr Stanisław Kyć OFMConv (1931-2017) doktor biologii. Jako wykładowca KUL i UMCS był wymagającym nauczycielem, a jednocześnie cierpliwym i wyrozumiałym duszpasterzem studentów, których ujmował skromnością, troskliwością i szacunkiem wobec każdego stworzenia. Aktywnie od samego początku działał w Ruchu Ekologicznym św. Franciszka z Asyżu m. in. rozwijając duszpasterstwo w ramach spływów kajakowych, swoiste „rekolekcje na wodzie” proponujące otwartą formę kontaktu z przyrodą i drugim człowiekiem oraz okazję do wymiany myśli. „Na pierwszym spływie nabrałem przekonania, że jest najlepszą formą odpoczynku, bycia z przyrodą w ustawicznie zmieniającej się jej formie, integracji międzyludzkiej, wymiany myśli i formacji duchowej” – wyznał swego czasu. Z okazji jubileuszu 60-lecia jego kapłaństwa w 2015 odbył się w Krakowie kajakowy zjazd spływowiczów wszechczasów i wydano książkę „Kajaki, nad całym światem kajaki…! Spływy kajakowe z o. Piotrem Kyciem OFMConv w latach 1968-2005”. Prawie 200 uczestników wspominało, że każdy wyjazd to była fantastyczna przygoda z przyrodą, człowiekiem i z Bogiem.
Można powiedzieć, że opracował autorski model franciszkańskiej edukacji ekologicznej i był prekursorem chrześcijańskich ruchów ekologicznych w Polsce. Zmarł 4 października 2017, w uroczystość św. Franciszka z Asyżu.