• RiabininCzas przemian i nawrócenia ekologicznego trwa nieustannie. Matka Ziemia i myślenie ekologiczne.
  • cop karuzela
  • cytat
  • encyklika karuzela
  • Boska ziemia
  • encyklika
  • Czas przemian i nawrócenia ekologicznego trwa nieustannie. Matka Ziemia i myślenie ekologiczne.
  • Przemówienie papieża Franciszka do uczestników spotkania „WIARA I NAUKA: W KIERUNKU COP26”
  • Ekologia encykliki Fratelli tutti
  • Zielone Słowa BOSKIEJ ZIEMI.To przewodnik porządkujący wzajemne relacje Kościoła katolickiego z tematyką ochrony przyrody, środowiska, klimatu i ekologii.
  • Ekologia to ważna część nauczania Kościoła – wywiad KAI z o. Stanisławem Jaromi

biblioteka laudatosi jp2 biblioteka laudatosi benedykt xvi biblioteka laudatosi kkwpolscesqr

biblioteka laudatosi dol dzielo stworzenia biblioteka laudatosi dol ochrona srodowiska biblioteka laudatosi dol ekologia integralna biblioteka laudatosi dol encyklika laudatosi

Ekoencyklika Laudato si’ to katolicki dokument, która syntetyzuje refleksję nad głównymi tematami ekologii, ochrony przyrody i ochrony klimatu, daje nową perspektywę w aktywności ekologicznej według zasad ekologii integralnej. Czy może być właściwym kluczem do otwarcia się polskich katolików na ekologię? Nową propozycją REFA w tym temacie jest Szkoła Liderów Ekologii Integralnej. Jej inauguracja miała miejsce w czasie warsztatów jakie w dniach 6-11.07.2018 odbyły się w Grzybowie. Uczestniczyło w nich 12 dorosłych osób z różnych miejsc Polski (niektórzy byli ze swymi rodzinami). Oto nasza relacja.

W Polsce w procesach decyzyjnych dotyczących ochrony przyrody, środowiska i klimatu ważny jest głos katolików, którzy stanowią 87% mieszkańców kraju. Według badań Kościołowi katolickiemu ufa 57% Polaków, a 37% systematycznie i aktywnie uczestniczy w jego wspólnotach. Zauważa się jednak wiele trudności w proekologicznym zaangażowaniu polskich katolików. Jedne wynikają z braku przystępnie podanej wiedzy, inne z łączenia ekologii z ideologią czy z niedostrzegania wpływu procesów globalnych na życie. Nowy projekt REFA ma na celu odblokowanie takich barier poprzez popularyzację przesłania encykliki Laudato si’ w kontekście odpowiedzialności za świat i jego współczesne wyzwania.
W Szkole Liderów Ekologii Integralnej REFA chcemy nad tym pracować. Chcemy organizować spotkania, przygotować materiały informacyjne i formacyjne oraz pracować z kandydatami na liderów, którzy w lokalnym kontekście będą wdrażać przesłanie ekologii integralnej.

W czasie warsztatów w Grzybowie pierwsze 40 godzin zostało poświęcone poznaniu miejsca i warsztatom z mazowieckiej lokalności. W niedzielę celebrowaliśmy Dzień Pański i przygotowaliśmy ekologiczną oprawę liturgii Mszy św. w parafialnym kościele w Słubicach, w czasie której kazanie o papieskiej ekologii integralnej wygłosił o. Stanisław Jaromi. W wieczór niedzielny uczestnicy watykańskiej konferencji dzielili się swymi przeżyciami i pokazywali swe zdjęcia z audiencji Papieża Franciszka oraz ze spotkań z ekologami z całego świata.

W poniedziałek zajęcia prowadzili o. Stanisław Jaromi i dr Aneta Rayzacher-Majewska z UKSW.  Zatem słuchacze poznali (w pierwszej części) treści ekologii integralnej, oficjalne nauczanie Kościoła oraz dotychczasowe sposoby jego realizacji przez REFA. Zaś w drugiej części, mając na uwadze cel projektu, poznawaliśmy na ile katecheci mają możliwości włączyć się w takie działania. Dr Rayzacher-Majewska pokazała też trudności i ograniczenia dla takich tematów w katechezie szkolnej.

Po części merytorycznej nastąpiła część praktyczną. Tutaj pod przewodnictwem Emilii Ślimko z REFA skupiliśmy się na pracy własnej nad naszymi zasobami, wartościami i postawami sprzyjającymi pracy liderki/lidera ekologii integralnej oraz wypracowaniu pomysłów na wspólne działania.
Kim jest liderka/lider ekologii integralnej? Zgodziliśmy się, że to osoba na miarę wyzwań dzisiejszych czasów – umiejąca współpracować w grupie, rozwijająca zdolność komunikacji i empatii, jednocząca ludzi wokół pracy na rzecz ochrony Stworzenia, mówiąca czasem rzeczy niewygodne. To, co dodatkowo wyróżnia taką osobę, to autentyczna relacja z Bogiem i oparcie swojego działania na uznaniu, że skoro Stworzenie pochodzi od Boga, to naszym obowiązkiem jest jego ochrona. Uznajemy, że liderką/liderem ekologii integralnej może być każdy z nas, jeśli tylko czujemy wewnętrzne wezwanie do podjęcia tej pracy.

Widzimy konieczność promowania przesłania encykliki Laudato si' zarówno wśród środowisk katolickich (w tym katechetów), jak i w środowiskach ludzi różnych wyzwań i światopoglądów. Bardzo ważne były dla nas nasze refleksje nad wyjściem z paradygmatu technokratycznego, o którym pisze w encyklice papież Franciszek, i zastąpienie go nowym – opartym na relacjach, współpracy, współodpowiedzialności, nowych formach komunikacji oraz empatii. To wszystko znajduje odzwierciedlenie w słowach papieża, który wzywa wszystkich ludzi dobrej woli do pracy na rzecz ochrony środowiska.
Rezultatem warsztatów było wypracowanie kierunków działań, które chcemy wspólnie podjąć w ciągu najbliższego roku. Do tych działań zapraszamy osoby ze środowisk chrześcijańskich, ponieważ chcemy stworzyć sieć liderek i liderów upowszechniających ekologię integralną w Polsce.
Możesz włączyć się w następujące działania:
• promowanie przesłania encykliki Laudato si’ w mediach lokalnych i społecznościowych, w tym szczególnie na portalu Święto Stworzenia i jego stronie na FB
• wydarzenia i akcje wokół konferencji klimatycznej COP 24 w Katowicach oraz uczestnictwo w warsztacie dla liderów na początku grudnia br.
• włączenie się w wydarzenia i akcje w parafiach i wspólnotach, w tym organizację celebracji Czasu Stworzenia i Dni Modlitw o Ochronę Stworzenia (wrzesień-październik)
• tworzenie razem z REFA formacyjnego networku zaangażowanych chrześcijan, którzy w różny sposób będę wspierać Franciszkowy projekt ekologii z Laudato si', również w mediach, parafiach, wspólnotach i ruchach kościelnych.



Warto też poznać dokładniej encyklikę (polecamy nasz portal http://laudatosi.swietostworzenia.pl/) oraz orędzie papieskie do katolickich ekologów
Jeśli jesteś zainteresowana/zainteresowany dołączeniem do naszych działań, napisz do nas: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
sj/eś