• RiabininCzas przemian i nawrócenia ekologicznego trwa nieustannie. Matka Ziemia i myślenie ekologiczne.
  • cop karuzela
  • cytat
  • encyklika karuzela
  • Boska ziemia
  • encyklika
  • Czas przemian i nawrócenia ekologicznego trwa nieustannie. Matka Ziemia i myślenie ekologiczne.
  • Przemówienie papieża Franciszka do uczestników spotkania „WIARA I NAUKA: W KIERUNKU COP26”
  • Ekologia encykliki Fratelli tutti
  • Zielone Słowa BOSKIEJ ZIEMI.To przewodnik porządkujący wzajemne relacje Kościoła katolickiego z tematyką ochrony przyrody, środowiska, klimatu i ekologii.
  • Ekologia to ważna część nauczania Kościoła – wywiad KAI z o. Stanisławem Jaromi

biblioteka laudatosi jp2 biblioteka laudatosi benedykt xvi biblioteka laudatosi kkwpolscesqr

biblioteka laudatosi dol dzielo stworzenia biblioteka laudatosi dol ochrona srodowiska biblioteka laudatosi dol ekologia integralna biblioteka laudatosi dol encyklika laudatosi

Chrześcijanin nie niszczy – to tytuł krótkiej rozmowy red. Błażeja Strzelczyka z o. Stanisławem Jaromi, szefem REFA, jaką publikuje Tygodnik Powszechny nr 31(3603) z 29 lipca 2018 r. W wydaniu papierowym pisma zajmuje jedną kolumnę na stronie 8 w dziale „Obraz tygodnia” a w wydaniu internetowym zapowiedź głosi, że „czyta się 1 minutę”. Polecamy, bo zawiera refleksję o ostatnich kościelnych pomysłach w kwestii ekologicznej, w tym o projekcie eko-modyfikacji Kodeksu Prawa Kanonicznego, nowych zielonych uczynkach miłosierdzia a nawet info o Szkole liderów ekologii integralnej REFA.

Chrześcijanin nie niszczy – wywiad dla TP z o. Stanisławem Jaromi

Błażej Strzelczyk: Kard. Coccopalmerio proponuje modyfikację w przepisach Kodeksu Prawa Kanonicznego.
O. Stanisław Jaromi: Tak, pojawiły się informacje, że nowy kanon mógłby brzmieć: „Każdy chrześcijanin, świadomy, że stworzenie jest wspólnym domem, ma poważny obowiązek nie tylko nie niszczyć, ale także ulepszać, czy to poprzez normalne zachowanie, czy też przez specjalne inicjatywy, środowisko naturalne, w którym każda osoba została powołana do życia”.

To dobry pomysł?
Istnieje wśród wielu ludzi przekonanie, że jeśli wpiszemy coś do dokumentów prawnych, to automatycznie zacznie to obowiązywać w codziennym życiu. Tak się niestety nie stanie. Niemniej jednak, każdą próbę uświadamiania katolików o tym, czym jest ekologia integralna, trzeba głośno i wyraźnie popierać.


Jak wtedy, gdy papież w orędziu z 2016 r. proponował powiększenie listy uczynków miłosierdzia.
Tak, mogłyby one brzmieć: uczynek miłosierdzia względem duszy: Zachwycić się dziełem stworzenia. Względem ciała: Dbać o świat - nasz wspólny dom. Trzeba nieustannie podkreślać, co wyraźnie wybrzmiało podczas zakończonej w ubiegłym tygodniu ekologicznej konferencji w Watykanie, że ekologia integralna nie polega tylko na tym, żeby przesiadać się z samochodu na rower. Za tymi apelami kryje się przecież troska o los najuboższych obywateli świata. Mamy dwa podstawowe zadania: zatrzymać zmiany klimatu, o czym traktował będzie szczyt klimatyczny w grudniu w Katowicach, oraz robić wszystko, żeby sposób, w jaki żyjemy, chronił całe stworzenie, przede wszystkim najuboższych.

REFA ruszyła też ze szkołą liderów.
Próbujemy zebrać wokół siebie liderów różnych grup i wspólnot z całej Polski, którym zależy na ekologii i chcą współpracować jako chrześcijanie. Budujemy więc sieć kontaktów, szkolimy się, w jaki sposób współpracować na rzecz stworzenia i co powinniśmy zrobić, żeby zwiększyć świadomość katolików w tematach ochrony przyrody, środowiska i klimatu. Ekologia według mnie jest sprawą, którym w Kościele powinni zająć się świeccy. Szkoła liderów ekologii integralnej jest do tego szansą.

zob. też w serwisie tygodnika