• slajd nowa strona liderow
 • slajd REFA na COP24
 • slajd list COP24
 • slajd konf saveguarding2018
 • slajd na karuzele 2018 w3
 • slajd wywiad sj wiez
 • Chcesz współtworzyć ruch chrześcijan zaangażowanych w kwestie ekologiczne? Widzisz konieczność działania w swoim środowisku i potrzebujesz inspiracji?
 • W dniach 3-15 grudnia 2018 w Katowicach odbywał się Szczyt Klimatyczny ONZ. Nie zabrakło obecności Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu pokazującej chrześcijańską perspektywę w duchu Laudato si’ i przesłanie Patrona Ekologów św. Franciszka.
 • „Aby starczyło nam pokory w przyjęciu danych raportów naukowych, odwagi w rezygnacji ze słusznych roszczeń konsumpcyjnych i wyobraźni w naszych decyzjach” - piszą ekolodzy-chrześcijanie do uczestników COP24
 • Naukowcy, intelektualiści i duchowni nawołują do aktywnego i opartego na osiągnięciach nauki działania w sprawie ograniczenia globalnych zmian klimatu.
 • Budujemy sieć kontaktów, szkolimy się, w jaki sposób współpracować na rzecz stworzenia i co powinniśmy zrobić, żeby zwiększyć świadomość katolików w tematach ochrony przyrody, środowiska i klimatu. Szkoła liderów ekologii integralnej jest do tego szansą...
 • "Mamy ekosystemy unikalne w skali całej Unii Europejskiej. Winniśmy je traktować jako rodzaj dziedzictwa, które zostawiły nam poprzednie generacje. Nie możemy ich podporządkować czyimś interesom. Myślę chociażby o najcenniejszym lesie nizinnym, czyli Puszczy Białowieskiej. Te skarby to także jeden z cenniejszych lasów niskogórskich: Puszcza Karpacka. To największa niezmeliorowana rzeka w Europie: Wisła razem z dopływami" - mówi o. Stanisław Jaromi w rozmowie ze Zbigniewem Nosowskim.

Odpowiadając na apel Papieża Franciszka i celebrując w Polsce CZAS DLA STWORZENIA - SEASON OF CREATION Ruch Ekologiczny św. Franciszka z Asyżu – REFA zaprasza na franciszkański ekologiczny weekend w Łodzi oraz specjalne nabożeństwo w Lesie Łagiewnickim w niedzielne popołudnie 7 października. Będzie to też okazji poznania „Szkoły liderów ekologii integralnej REFA” oraz aktualnego eko-przesłania Kościoła katolickiego.
Zachęcamy też do organizowania u siebie spotkań modlitewnych prosząc m. in. o globalną odpowiedzialność na Szczycie Klimatycznym w Katowicach.

W tym roku miejscem naszego spotkania i modlitwy będzie Las Łagiewnicki w Łodzi. To największy teren rekreacyjny w tym mieście i jeden z największych kompleksów leśnych znajdującym się w granicach miasta w Europie. Ma powierzchnię 1205,45 ha i cechy lasu naturalnego będące pozostałością po dawnej Puszczy Łódzkiej. Leży w dorzeczu Bzury, która bierze swój początek u podnóża Wzgórz Łagiewnickich.  
Spotykamy się w weekend po święcie św. Franciszka patrona ekologów 6-7.10.2018. Zaproszenie do Łodzi kierujemy do wszystkich zainteresowanych chrześcijańską perspektywą w ekologii, przesłaniem encykliki Laudato si’, ekologią integralną oraz aktywnością franciszkańskich ekologów.

Miejsce weekendowego spotkania REFA: Klasztor Franciszkanów, ul. Krecia 37, 91-510 Łódź (10 min spacerem od stacji kolejowej Łódź Arturówek). Tu zapraszamy już w sobotę 6 października o godz. 12.00. Warsztaty i dyskusje poświęcone będą poznaniu i pogłębieniu rozumienia ekologii chrześcijańskiej. Tu przyjezdnym gwarantujemy nocleg a wszystkim zgłoszonym uczestnikom wegetariański posiłek.

Miejsce celebracji DNIA STWORZENIA w dniu 7 października: Klasztor Franciszkanów i Sanktuarium św. Antoniego Padewskiego w Łodzi Łagiewnikach, ul. Okólna 185, 91-520 Łódź. Początek Modlitwy w kościele na Mszy św. o 12.30, następnie przejście do Lasu Łagiewnickiego do kaplic św. Antoniego i św. Rocha. To piękne miejsce, gdzie w lesie znajdują się dwie barokowe kapliczki drewniane, w pobliżu ul. Wycieczkowej 75 w Łodzi-Łagiewnikach. Tam ok 14.00 będzie miała miejsce wspólna modlitwa o ochronę świata stworzonego oraz za ofiary katastrof przyrodniczych, zakończona apelem o ochronę przyrody i zasobów naturalnych wg zaleceń encykliki Laudato si’.

Zachęcamy też do organizowania spotkań modlitewnych w swych parafiach i wspólnotach oraz modlitwy o globalną odpowiedzialność na Szczycie Klimatycznym w Katowicach oraz za ofiary kryzysów ekologicznych. W ten sposób chcemy przypomnieć, że Kościół ustanawiając światowy Dzień Modlitw o Ochronę Stworzenia, zachęca nas do „głębokiego nawrócenia duchowego” ekologicznego oraz refleksji nad przyczynami kryzysu ekologicznego.
Celem „Czasu dla Stworzenia” jest skłonienie do odpowiedzi na pytania o to, jak dbamy o świat, w którym żyjemy? Czy chcemy, aby był piękny i bogaty w różne formy życia? Jak zachowujemy się wobec przyrody, wobec roślin i zwierząt? Czy wiemy, jakie niebezpieczeństwa przynosi innym stworzeniom każde nasze bezmyślne, nieodpowiedzialne postępowanie? – Chcemy zatem, dziękując za Stworzenie, przepraszać za nasze grzechy i prosić Dobrego Boga o Jego miłosierdzie…
Modląc się wspólnie o odpowiedzialne działania dla ochrony przyrody, środowiska i klimatu chcemy też wspierać się nawzajem i wzmacniać siłę eko-liderów w Kościele.
Zgłoszenia udziału przyjmujemy na adres e-mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
sj

1000 Characters left