• RiabininCzas przemian i nawrócenia ekologicznego trwa nieustannie. Matka Ziemia i myślenie ekologiczne.
  • cop karuzela
  • cytat
  • encyklika karuzela
  • Boska ziemia
  • encyklika
  • Czas przemian i nawrócenia ekologicznego trwa nieustannie. Matka Ziemia i myślenie ekologiczne.
  • Przemówienie papieża Franciszka do uczestników spotkania „WIARA I NAUKA: W KIERUNKU COP26”
  • Ekologia encykliki Fratelli tutti
  • Zielone Słowa BOSKIEJ ZIEMI.To przewodnik porządkujący wzajemne relacje Kościoła katolickiego z tematyką ochrony przyrody, środowiska, klimatu i ekologii.
  • Ekologia to ważna część nauczania Kościoła – wywiad KAI z o. Stanisławem Jaromi

biblioteka laudatosi jp2 biblioteka laudatosi benedykt xvi biblioteka laudatosi kkwpolscesqr

biblioteka laudatosi dol dzielo stworzenia biblioteka laudatosi dol ochrona srodowiska biblioteka laudatosi dol ekologia integralna biblioteka laudatosi dol encyklika laudatosi

Odpowiadając na apel Papieża Franciszka i celebrując w Polsce CZAS DLA STWORZENIA - SEASON OF CREATION Ruch Ekologiczny św. Franciszka z Asyżu – REFA zaprasza na franciszkański ekologiczny weekend w Łodzi oraz specjalne nabożeństwo w Lesie Łagiewnickim w niedzielne popołudnie 7 października. Będzie to też okazji poznania „Szkoły liderów ekologii integralnej REFA” oraz aktualnego eko-przesłania Kościoła katolickiego.
Zachęcamy też do organizowania u siebie spotkań modlitewnych prosząc m. in. o globalną odpowiedzialność na Szczycie Klimatycznym w Katowicach.

W tym roku miejscem naszego spotkania i modlitwy będzie Las Łagiewnicki w Łodzi. To największy teren rekreacyjny w tym mieście i jeden z największych kompleksów leśnych znajdującym się w granicach miasta w Europie. Ma powierzchnię 1205,45 ha i cechy lasu naturalnego będące pozostałością po dawnej Puszczy Łódzkiej. Leży w dorzeczu Bzury, która bierze swój początek u podnóża Wzgórz Łagiewnickich.  
Spotykamy się w weekend po święcie św. Franciszka patrona ekologów 6-7.10.2018. Zaproszenie do Łodzi kierujemy do wszystkich zainteresowanych chrześcijańską perspektywą w ekologii, przesłaniem encykliki Laudato si’, ekologią integralną oraz aktywnością franciszkańskich ekologów.

Miejsce weekendowego spotkania REFA: Klasztor Franciszkanów, ul. Krecia 37, 91-510 Łódź (10 min spacerem od stacji kolejowej Łódź Arturówek). Tu zapraszamy już w sobotę 6 października o godz. 12.00. Warsztaty i dyskusje poświęcone będą poznaniu i pogłębieniu rozumienia ekologii chrześcijańskiej. Tu przyjezdnym gwarantujemy nocleg a wszystkim zgłoszonym uczestnikom wegetariański posiłek.

Miejsce celebracji DNIA STWORZENIA w dniu 7 października: Klasztor Franciszkanów i Sanktuarium św. Antoniego Padewskiego w Łodzi Łagiewnikach, ul. Okólna 185, 91-520 Łódź. Początek Modlitwy w kościele na Mszy św. o 12.30, następnie przejście do Lasu Łagiewnickiego do kaplic św. Antoniego i św. Rocha. To piękne miejsce, gdzie w lesie znajdują się dwie barokowe kapliczki drewniane, w pobliżu ul. Wycieczkowej 75 w Łodzi-Łagiewnikach. Tam ok 14.00 będzie miała miejsce wspólna modlitwa o ochronę świata stworzonego oraz za ofiary katastrof przyrodniczych, zakończona apelem o ochronę przyrody i zasobów naturalnych wg zaleceń encykliki Laudato si’.

Zachęcamy też do organizowania spotkań modlitewnych w swych parafiach i wspólnotach oraz modlitwy o globalną odpowiedzialność na Szczycie Klimatycznym w Katowicach oraz za ofiary kryzysów ekologicznych. W ten sposób chcemy przypomnieć, że Kościół ustanawiając światowy Dzień Modlitw o Ochronę Stworzenia, zachęca nas do „głębokiego nawrócenia duchowego” ekologicznego oraz refleksji nad przyczynami kryzysu ekologicznego.
Celem „Czasu dla Stworzenia” jest skłonienie do odpowiedzi na pytania o to, jak dbamy o świat, w którym żyjemy? Czy chcemy, aby był piękny i bogaty w różne formy życia? Jak zachowujemy się wobec przyrody, wobec roślin i zwierząt? Czy wiemy, jakie niebezpieczeństwa przynosi innym stworzeniom każde nasze bezmyślne, nieodpowiedzialne postępowanie? – Chcemy zatem, dziękując za Stworzenie, przepraszać za nasze grzechy i prosić Dobrego Boga o Jego miłosierdzie…
Modląc się wspólnie o odpowiedzialne działania dla ochrony przyrody, środowiska i klimatu chcemy też wspierać się nawzajem i wzmacniać siłę eko-liderów w Kościele.
Zgłoszenia udziału przyjmujemy na adres e-mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
sj