• RiabininCzas przemian i nawrócenia ekologicznego trwa nieustannie. Matka Ziemia i myślenie ekologiczne.
  • cop karuzela
  • cytat
  • encyklika karuzela
  • Boska ziemia
  • encyklika
  • Czas przemian i nawrócenia ekologicznego trwa nieustannie. Matka Ziemia i myślenie ekologiczne.
  • Przemówienie papieża Franciszka do uczestników spotkania „WIARA I NAUKA: W KIERUNKU COP26”
  • Ekologia encykliki Fratelli tutti
  • Zielone Słowa BOSKIEJ ZIEMI.To przewodnik porządkujący wzajemne relacje Kościoła katolickiego z tematyką ochrony przyrody, środowiska, klimatu i ekologii.
  • Ekologia to ważna część nauczania Kościoła – wywiad KAI z o. Stanisławem Jaromi

biblioteka laudatosi jp2 biblioteka laudatosi benedykt xvi biblioteka laudatosi kkwpolscesqr

biblioteka laudatosi dol dzielo stworzenia biblioteka laudatosi dol ochrona srodowiska biblioteka laudatosi dol ekologia integralna biblioteka laudatosi dol encyklika laudatosi

„Idea franciszkańska. Wielkie problemy współczesności i nasze małe odpowiedzi” – to tytuł nowej książki szefa REFA. Zawiera jego próbę odpowiedzi na takie pytania jak: Dlaczego Kościół próbując znaleźć odpowiedź na trudne wyzwania XXI wieku ukazuje orędzie Ewangelii w perspektywie franciszkańskiej? Co sprawia, że język i myślenie wielu projektów współczesnych Papieży dominuje przesłanie św. Franciszka z Asyżu? Wydawcą jest franciszkańskie wydawnictwo Bratni Zew i duża jej część dotyczy tematów ekologii integralnej i Laudato si’, chrześcijańskiego stylu życia oraz dialogu we współczesnym świecie.

Teza tej książki jest prosta – pisze we wstępie o. Stanisław Jaromi - żyjemy w czasach wielkiego renesansu myśli franciszkańskiej. Ona pomaga dziś Kościołowi odpowiedzieć na najtrudniejsze wyzwania współczesności.
Gdy 800 lat temu na Zielone Święta 1217 wokół św. Franciszka przy asyskim kościółku w Porcjunkuli zgromadziła się pierwsza kapituła zakonu franciszkańskiego zapewne nie wiedziano co się w ten sposób zaczyna. Podobno było tam ponad 3000 braci, którzy idąc potem w świat, rozpoczęli ekspansję nowej formy organizacji kościelnej - nową formułę życia zakonnego. Owocem były wielkie osobowości i święci bracia, którzy szybko wprowadzili nową jakość w misje, kaznodziejstwo, życie uniwersyteckie czy duszpasterstwo. W naszej części Europy pojawili się już za życia św. Franciszka aby w 1237 dotrzeć do Krakowa.  
Co było potem? Jak wyglądała atrakcyjność idei franciszkańskiej 500 lat temu czy 100 lat temu? Jaka jest jej kondycja dziś?
Chcę zaprosić czytelników w podróż duchową i przyjrzeć się idei franciszkańskiej w naszych czasach, jej aktualności i sile oddziaływania. Zmierzę się też z pytaniem o jej utopijność i brak realizmu oraz przywołam naszych wielkich mistrzów duchowych na czele ze św. Janem Pawłem II. Najwięcej uwagi poświęcę jej zielonemu obliczu i wpływowi Papieża, którego patronem pontyfikatu jest św. Franciszek z Asyżu.

Esej o. Stanisława nie jest duży czy przytłaczający. Mieści się na 120 stronach kieszonkowego formatu. Kosztuje 19 zł i można ją kupić w dobrych księgarniach, w wydawnictwie Bratni Zew oraz na spotkaniach REFA

Oto jej zakończenie:
Świat się zmienia, zmieniamy się również my. Wraz z nami zmienia się nasza wrażliwość na środowisko naturalne. Dla wielu współczesnych takim środowiskiem jest cywilizacja miejska, w której kontakt z przyrodą ogranicza się do spaceru po uporządkowanym skwerku, rozpieszczania przekarmionego kota czy narzekania na miejskie gołębie. Inni mają jednak świadomość jakiejś fundamentalnej ambiwalencji w stosunku człowieka do przyrody. To dlatego angażują się oni w ruch ekologiczny. Wierzę, że przedstawione tu refleksje mogą zmotywować do działania wielu chrześcijan, a przywołanie nieznanych szerzej kart katolickiej tradycji ekologicznej może im pomóc w podejmowaniu dobrych wyborów konsumenckich, duchowych i życiowych.
Od lat powtarzam, że wśród prorockich dzieł Świętego Papieża Jana Pawła najbardziej niedocenione są dwa nawiązujące do duchowości franciszkańskiej. Pierwszy to decyzja z 29 listopada 1979 ogłaszająca św. Franciszka patronem ekologów, drugi: przekaz 27 października 1986 – pokojowe spotkanie przedstawicieli religii świata w Asyżu.
Pontyfikat Papieża, któremu patronuje Święty z Asyżu, pokazuje jak cenne i wielkie były to dzieła. Ekologię franciszkańską genialnie rozwija encyklika Laudato si’, a projekt Spirito di Assisi łapie nowy dobry rytm.
Język i myślenie wyznacza perspektywa franciszkańska. Jak bowiem bez niej znaleźć katolicką odpowiedź na trudne wyzwania XXI wieku?!



Stanisław Jaromi OFMConv – ur. 1963, doktor filozofii, absolwent teologii i ochrony środowiska, od lat zaangażowany w chrześcijańską edukację ekologiczną, wieloletni delegat franciszkanów ds. sprawiedliwości, pokoju i ochrony stworzenia, przewodniczący Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu (REFA) i szef portalu chrześcijańskich ekologów www.swietostworzenia.pl. Po 5 lat pracował duszpastersko w Czechach, w Brnie i Opawie oraz we Włoszech w międzynarodowych ośrodkach franciszkanów w Asyżu i Rzymie. Pomysłodawca kampanii REFA „Czyńcie sobie ziemię kochaną!”. Obecnie w Polsce rozwija Szkołę liderów ekologii integralnej według przesłania encykliki Laudato si’.