• RiabininCzas przemian i nawrócenia ekologicznego trwa nieustannie. Matka Ziemia i myślenie ekologiczne.
  • cop karuzela
  • cytat
  • encyklika karuzela
  • Boska ziemia
  • encyklika
  • Czas przemian i nawrócenia ekologicznego trwa nieustannie. Matka Ziemia i myślenie ekologiczne.
  • Przemówienie papieża Franciszka do uczestników spotkania „WIARA I NAUKA: W KIERUNKU COP26”
  • Ekologia encykliki Fratelli tutti
  • Zielone Słowa BOSKIEJ ZIEMI.To przewodnik porządkujący wzajemne relacje Kościoła katolickiego z tematyką ochrony przyrody, środowiska, klimatu i ekologii.
  • Ekologia to ważna część nauczania Kościoła – wywiad KAI z o. Stanisławem Jaromi

biblioteka laudatosi jp2 biblioteka laudatosi benedykt xvi biblioteka laudatosi kkwpolscesqr

biblioteka laudatosi dol dzielo stworzenia biblioteka laudatosi dol ochrona srodowiska biblioteka laudatosi dol ekologia integralna biblioteka laudatosi dol encyklika laudatosi

W dniach 3-15 grudnia 2018 w Katowicach odbywał się Szczyt Klimatyczny ONZ, gdzie politycy, naukowcy i liderzy świata próbowali po raz kolejny zmierzyć się z trudnymi wyzwaniami współczesności generowanym przez kolejne kryzysy społeczne, gospodarze, ekologiczne i klimatyczne. W tych działaniach nie zabrakło obecności Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu pokazującej chrześcijańską perspektywę w duchu Laudato si’ i przesłanie Patrona Ekologów św. Franciszka. Oto nasza relacja akcentująca franciszkańskie zaangażowanie w czasie COP24, zwłaszcza wspólny franciszkański udział w Marszu dla Klimatu.

W dniach 1-4.12.2018 odbyły się w Katowicach warsztaty REFA w ramach Szkoły liderów ekologii integralnej. Ich 18 uczestników pracowało razem, wspólnie się modliło i mierzyło z trudnymi wyzwaniami kryzysu ekologicznego i klimatycznego, aby zbudować własną chrześcijańską odpowiedź w duchu encykliki Laudato si’. „Łączy nas patrzenie w tym samym kierunku – mówili - chcemy być ekologami wśród katolików oraz katolikami wśród ekologów”. Narzędzia do tej misji budowali poprzez wykłady, dyskusje i spotkania z ekspertami podczas warsztatów. Warsztaty prowadzili o. Stanisław Jaromi i Emilia Ślimko z REFA a wziął w nich udział o. Joseph Kwame Blay OFMConv, delegat generalny ds. JPSC. Relacja na naszym portalu

W niedzielę 2 grudnia ważnym wydarzeniem była Msza Święta w intencji pojednania międzynarodowego i sukcesu negocjacji na Szczycie Klimatycznym zorganizowana przez REFA w kościele Bonifratrów p.w. Świętych Aniołów Stróżów w Katowicach Bogucicach. Mszę i modlitwę za sukces COP24 poprowadził o. Stanisław Jaromi OFMConv, koncelebrował o. Kordian Szwarc OFM a uczestniczyli w niej również goście z zagranicznych chrześcijańskich organizacji ekologicznych.

3 grudnia miała miejsce franciszkańska debata “Climate Crisis and the Role of the Faith Community for Climate Justice” zorganizowana przez biuro generalne OFM ds. JPSC. W sali parafialnej przy kościele św. Szczepana eko-orędzie głosili m. in. o. Jacek Orzechowski OFM z USA, o. Stanisław Jaromi OFMConv, Budi Tjahjono (Franciscans International) oraz Igor Bastos (GCCM). Wiele uwagi poświęcono chrześcijańskiej odpowiedzi na kryzys ekologiczny i roli wspólnot chrześcijańskich w osiągnięciu sprawiedliwości klimatycznej.

W kolejnych dniach REFA wspierała organizacyjnie CIDSE, katolicką organizację pracującą na rzecz globalnej sprawiedliwości w ich warsztatach w dniach 6-10 grudnia dla prawie 100 uczestników ze świata pt. „Change for the planet – Care for the people”. Prezentację działań REFA w czasie spotkania w kinie Kosmos pokazali Emilia Ślimko i o. Stanisław.  

Zaś w 8 grudnia 2018 wielu katolickich ekologów spędziło dzień we franciszkańskim centrum Górnego Śląska w Katowicach-Panewnikach. Rozpoczęto Mszą św. w paniewnickiej bazylice, której przewodniczył o. Stanisław Jaromi OFMConv a koncelebrował o. Sergiusz Bałdyga OFM, gwardian miejscowego klasztoru, gdzie niedawno powstała stacja ładowania do samochodów elektrycznych.  Wydarzenie łączące wykłady, debaty i modlitwę odbywało się pod hasłem: Misja Laudato si: chrześcijanie z klimatem i uczestniczyli w nim przedstawiciele Global Catholic Climate Movement, Franciscans International, REFA, Caritas i miejscowych duszpasterstw.

Franciszkańskiego głosu nie brakło w czasie wydarzeń naukowych i ekumenicznych. Z naukowych warto wspomnieć międzynarodową konferencję „W trosce o wspólny dom. Chrześcijanin na drogach ekologii” zorganizowaną przez Wydział Teologiczny UŚ, 30.11.2018 z referatem o. Stanisława Jaromi oraz sympozjum „Safeguarding Our Climate, Advancing Our Society” zorganizowane przez Papieską Akademię Nauk, Polską Akademię Nauk i francuskie Narodowe Centrum Badań Naukowych 10.12.2018 z udziałem Prymasa Polski abpa Wojciecha Polaka, gdzie ogłoszono wspólne memorandum, w którym naukowcy, intelektualiści i duchowni nawołują do aktywnego i opartego na osiągnięciach nauki działań w sprawie ograniczenia globalnych zmian klimatu.

Wiele było też działań ekumenicznych m. in. panel dyskusyjny w ramach akademii ekumenicznej i dialogu międzyreligijnego pt. „Podporządkujcie ziemię sobie”, 29.11. w Bibliotece Śląskiej, gdzie perspektywę katolicką przedstawiał o. Stanisław Jaromi. On też prowadził wraz z uczestnikami warsztatów REFA modlitwę południową w ewangelickiej katedrze Zmartwychwstania Pańskiego 4 grudnia modląc się w dzień barbórki za górników i ekologów.

Ważnym wydarzeniem była też ekumeniczna pielgrzymka dla sprawiedliwości klimatycznej, która wyruszała z Watykanu w dzień św. Franciszka 4.10.2018 i po 65 dniach dotarła do Katowic 7 grudnia. Uczestniczył w niej m. in. Benedict Ayodi OFMCap, Kenijczyk z rzymskiego biura JPSC.
Pielgrzymi, aktywiści, ekolodzy i mieszkańcy Śląska spotkali się razem 8 grudnia w południe na Marszu dla Klimatu. Byli tam razem bracia franciszkanie z trzech gałęzi franciszkańskich Jacek Orzechowski OFM, Benedict Ayodi OFMCap i Stanisław Jaromi OFMConv. Okazało się, że reprezentują Amerykę, Afrykę i Europę dając wspólne świadectwo franciszkańskiego zaangażowania w ekologię i ochronę klimatu.

Sj/REFA