• slajd nowa strona liderow
 • slajd REFA na COP24
 • slajd list COP24
 • slajd konf saveguarding2018
 • slajd na karuzele 2018 w3
 • slajd wywiad sj wiez
 • Chcesz współtworzyć ruch chrześcijan zaangażowanych w kwestie ekologiczne? Widzisz konieczność działania w swoim środowisku i potrzebujesz inspiracji?
 • W dniach 3-15 grudnia 2018 w Katowicach odbywał się Szczyt Klimatyczny ONZ. Nie zabrakło obecności Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu pokazującej chrześcijańską perspektywę w duchu Laudato si’ i przesłanie Patrona Ekologów św. Franciszka.
 • „Aby starczyło nam pokory w przyjęciu danych raportów naukowych, odwagi w rezygnacji ze słusznych roszczeń konsumpcyjnych i wyobraźni w naszych decyzjach” - piszą ekolodzy-chrześcijanie do uczestników COP24
 • Naukowcy, intelektualiści i duchowni nawołują do aktywnego i opartego na osiągnięciach nauki działania w sprawie ograniczenia globalnych zmian klimatu.
 • Budujemy sieć kontaktów, szkolimy się, w jaki sposób współpracować na rzecz stworzenia i co powinniśmy zrobić, żeby zwiększyć świadomość katolików w tematach ochrony przyrody, środowiska i klimatu. Szkoła liderów ekologii integralnej jest do tego szansą...
 • "Mamy ekosystemy unikalne w skali całej Unii Europejskiej. Winniśmy je traktować jako rodzaj dziedzictwa, które zostawiły nam poprzednie generacje. Nie możemy ich podporządkować czyimś interesom. Myślę chociażby o najcenniejszym lesie nizinnym, czyli Puszczy Białowieskiej. Te skarby to także jeden z cenniejszych lasów niskogórskich: Puszcza Karpacka. To największa niezmeliorowana rzeka w Europie: Wisła razem z dopływami" - mówi o. Stanisław Jaromi w rozmowie ze Zbigniewem Nosowskim.

Szkoła liderów ekologii integralnej REFA zaprasza na kolejne spotkanie! Weekendowe warsztaty odbędą się w Kielcach w dniach 16-17 marca 2019 r. Będzie to okazja to dyskusji z liderkami i liderami ekologii integralnej, poznanie nowych projektów edukacyjnych REFA, refleksji nad naszym ekologicznym powołaniem oraz ekologicznej modlitwy w miejscowej parafii św. Franciszka. Zapraszamy wszystkich zaangażowanych w swoich lokalnych społecznościach i wspólnotach, poszukujących motywacji i inspiracji, wymiany doświadczeń oraz wiedzy i wspólnej modlitwy. Liczba miejsc ograniczona. Zgłoszenia do końca lutego.

Podczas kieleckich warsztatów podsumujemy dotychczasowe działania Szkoły liderów i liderek ekologii integralnej, omówimy, w jaki sposób możemy wspólnie promować wypracowane materiały edukacyjne, w tym platformę e-learningową Szkoły, oraz jak możemy współpracować przez kolejne miesiące. Będzie to okazja również do świętowania tego, co wspólnie udało się osiągnąć w ciągu roku.

Oprócz podsumowań i tworzenia nowych planów, będziemy pogłębiać rozumienie ekologii integralnej w perspektywie chrześcijańskiej, naszego ekologicznego powołania oraz rozwijać umiejętności potrzebne liderkom i liderom do efektywnego działania. Jeden z bloków warsztatów, chcemy poświęcić zagadnieniu komunikacji: jak mamy komunikować nasze przesłanie w dzisiejszych czasach? jak rozmawiać z innymi? jak pozostać otwartym na dialog? jak mówić, aby zachęcać innych do zaangażowania?

Tym razem warsztaty odbędą się w Kielcach i św. Katarzynie. Mieszkać będziemy blisko Świętokrzyskiego Parku Narodowego. W programie mamy też 2-godzinną sesję ekologiczną w parafii św. Franciszka z Asyżu oraz Mszę św. z  przesłaniem Laudato si’.
Do udziału zapraszamy osoby już zaangażowane w nasze działania lub chcące je poznać i zaangażować się w rozpowszechnianie idei ekologii integralnej.

Ramowy program warsztatów:
Sobota, do godz. 11 przyjazd na miejsce i zakwaterowanie
11.30 -13.00 warsztaty dotyczące działań Szkoły liderów ekologii integralnej
13.00 – obiad
14.00- 15.00 nowe projekty edukacyjne Szkoły liderów ekologii integralnej
16.00 – 19.30 wizyta w miejscowej parafii (sesja ekologiczna o świecie wymarzonym przez Boga Stworzyciela oraz Msza św. z przesłaniem encykliki Laudato si')
20.00 wieczór integracyjny
Niedziela
8.00 spacer do lasu i modlitwa przy kapliczce św. Franciszka
9.00 śniadanie
9.30-12.00 warsztaty o efektywnej komunikacji, planowanie działań i współpracy
12.00 niedzielna Msza św., obiad
13.30 planowanie działań i współpracy c. d.
ok 15.00 wyjazd do domu
Uczestniczkom i uczestnikom warsztatów pokrywamy koszty zakwaterowania oraz wyżywienia. Będziemy prosić jedynie o zaliczkę w kwocie 55 zł. Zgłoszenia przyjmujemy na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do 28.02.2019.

Można przyjechać już w piątek i spędzić więcej czasu w pięknych okolicznościach przyrody świętokrzyskiej…
Serdecznie zapraszamy! Żyj Laudato si'!

1000 Characters left