• RiabininCzas przemian i nawrócenia ekologicznego trwa nieustannie. Matka Ziemia i myślenie ekologiczne.
  • cop karuzela
  • cytat
  • encyklika karuzela
  • Boska ziemia
  • encyklika
  • Czas przemian i nawrócenia ekologicznego trwa nieustannie. Matka Ziemia i myślenie ekologiczne.
  • Przemówienie papieża Franciszka do uczestników spotkania „WIARA I NAUKA: W KIERUNKU COP26”
  • Ekologia encykliki Fratelli tutti
  • Zielone Słowa BOSKIEJ ZIEMI.To przewodnik porządkujący wzajemne relacje Kościoła katolickiego z tematyką ochrony przyrody, środowiska, klimatu i ekologii.
  • Ekologia to ważna część nauczania Kościoła – wywiad KAI z o. Stanisławem Jaromi

biblioteka laudatosi jp2 biblioteka laudatosi benedykt xvi biblioteka laudatosi kkwpolscesqr

biblioteka laudatosi dol dzielo stworzenia biblioteka laudatosi dol ochrona srodowiska biblioteka laudatosi dol ekologia integralna biblioteka laudatosi dol encyklika laudatosi

REFA po raz piąty organizuje w Polsce CZAS DLA STWORZENIA - SEASON OF CREATION i zaprasza do modlitwy o odpowiedzialne działania dla ochrony przyrody, środowiska i klimatu. W centrum celebracji jest święto św. Franciszka z Asyżu - Patrona Ekologów. Zatem włączamy się we franciszkańskie świętowanie, które odbywa się we wszystkich klasztorach, parafiach i wspólnotach trzech zakonów franciszkańskich. Szczególnie uroczysty jest ten czas w Krakowie na Franciszkańskiej, gdzie odbył się ósmy z kolei Dzień Świętego Franciszka zawsze z udziałem REFA. Oto nasza relacja z Krakowa i innych miejsc Polski.

W dniach 15 września – 15 października co roku zapraszamy do organizowania spotkań modlitewnych w swych parafiach i wspólnotach. Honorowym patronem akcji jest Prymas Polski abp Wojciech Polak. Do tegorocznego CZASu DLA STWORZENIA dodaliśmy modlitwę za Amazonię o realizację ekologii integralnej na synodzie i jej całym wyjątkowym obszarze, o ratunek dla płonących lasów i wszystkich mieszkańców, ludzi i zwierząt. W tych intencjach modlono się m. in. w Lublinie, Warszawie, Zielonej Górze, Wałbrzychu i Radomsku. W tym ostatnim miejscu modlitwie przewodniczył o. Stanisław Jaromi w ornacie wykonanym w boliwijskiej Amazonii z elementami tamtejszej przyrody i logo synodu amazońskiego.

Z Krakowa pisze Barbara Niedźwiecka, sekretarz zarządu REFA:
W niedzielę 6 października 2019 w Krakowie na Placu Franciszkańskim świętowaliśmy po raz ósmy Dzień Świętego Franciszka. Pomimo chłodu pogoda dopisała, i jak co roku przyszło na plac wielu mieszkańców Krakowa. Występował franciszkański zespół „Fioretti”, Inna Kamaryan i Anastazja Allanazarowa - artystki pochodzące z Uzbekistanu oraz zespół „Play&Pray”. O godzinie 12.00 była w bazylice św. Franciszka z Asyżu uroczysta Msza św. a potem radosny festyn.
REFA brała udział w obchodach. Barbara Niedźwiedzka wraz z Januszem Bończakiem i przyjaciółmi przygotowali stoisko z materiałami REFA. Znalazła się tam też zielona encyklika papieża Franciszka i książki o. Stanisława Jaromiego. Przygotowaliśmy też eko-zabawę dla dzieci pt. „Kochaj Pomagaj Nie Krzywdź”. Około czterdzieścioro dzieci malowało rysunki będące ich interpretacją wersów z Pieśni Słonecznej św. Franciszka, Kwiatków św. Franciszka lub będących parafrazą myśli zawartych w encyklice Laudato si’. Młodsze dzieci kolorowały rysunki. Powstały bardzo ładne, nie raz wzruszające, rysunki. Była też okazja do rozmowy, spotkania, i z zakonnikami i misjonarzami i z zainteresowanymi chrześcijańską ekologią Krakowianami.
Na scenie przeczytałam Ekologiczny dekalog św. Franciszka z Asyżu oparty na jego pismach i wczesnych źródłach franciszkańskich. Zabrzmiał zdumiewająco aktualnie…  

Wcześniej 27 września 2019 uczestniczyliśmy w Krakowie w Marszu dla Ziemi. Zaczął się on na placu Wszystkich Świętych a po drodze było 6 przystanków. Zatrzymywaliśmy się aby wysłuchać krótkich wystąpień na temat: lokalnych krakowskich problemów dot. środowiska (m.in. wskazano miejsca, gdzie w Krakowie prowadzi się inwestycje sprzeczne z potrzebami miasta i wyzwań kryzysu ekologiczno-klimatycznego); ignorowania faktów naukowych mówiących o katastrofie ekologicznej, krótkowzrocznej polityce energetycznej naszego kraju, o problemach transportu, braku wody i stepowieniu całych obszarów Polski, o niszczeniu gleby, o marnowaniu żywności i wciąż dalekim od rozwiązania problemie niedegradowalnych śmieci. Wszystkie wystąpienia kończyły się wezwaniami i wskazaniami konkretnych działań naprawczych.
Przystanek drugi miał miejsce na skwerze franciszkańskim, gdzie Kasper Jankowski z REFA przedstawił głos Stolicy Apostolskiej o naszej odpowiedzialności moralnej za Ziemię powierzonej przez Boga ludzkości. Mówił też o naszej odpowiedzialności za bliźnich, w tym ubogich i najmniej winnych, którzy ucierpią najbardziej. Cytując papieża Franciszka i encyklikę Laudato si’ stwierdził, że ruchy w obronie Ziemi i całego Stworzenia mogą liczyć na wsparcie chrześcijańskich ekologów.
Marszowi towarzyszyło hasło REFA: „Czyńcie sobie Ziemię kochaną! a zakończył go Teatr dla Ziemi - etiuda w wykonaniu Teatru KTO.

REFA ponawia swe wezwanie do organizowania celebracji SEASON OF CREATION i 11 października zaprasza do Poznania na Wzgórze Przemysła.