• RiabininCzas przemian i nawrócenia ekologicznego trwa nieustannie. Matka Ziemia i myślenie ekologiczne.
  • cop karuzela
  • cytat
  • encyklika karuzela
  • Boska ziemia
  • encyklika
  • Czas przemian i nawrócenia ekologicznego trwa nieustannie. Matka Ziemia i myślenie ekologiczne.
  • Przemówienie papieża Franciszka do uczestników spotkania „WIARA I NAUKA: W KIERUNKU COP26”
  • Ekologia encykliki Fratelli tutti
  • Zielone Słowa BOSKIEJ ZIEMI.To przewodnik porządkujący wzajemne relacje Kościoła katolickiego z tematyką ochrony przyrody, środowiska, klimatu i ekologii.
  • Ekologia to ważna część nauczania Kościoła – wywiad KAI z o. Stanisławem Jaromi

biblioteka laudatosi jp2 biblioteka laudatosi benedykt xvi biblioteka laudatosi kkwpolscesqr

biblioteka laudatosi dol dzielo stworzenia biblioteka laudatosi dol ochrona srodowiska biblioteka laudatosi dol ekologia integralna biblioteka laudatosi dol encyklika laudatosi

Od 1979 r. jako patron ekologów św. Franciszek zaprasza nas na fascynujący szlak odkrywania braterstwa w wielkiej Bożej rodzinie oraz na wędrówkę z poznawaniem tajemnic przyrody i świętości wszelkiego życia. Od 1981 r. Ruch Ekologiczny św. Franciszka z Asyżu kroczy tym szlakiem i tworzy integralną, chrześcijańską, ekologiczną wizję świata przyrody, człowieka i Stworzyciela. To geneza wydarzenia jakie miało miejsce w Krakowie 28.11.2019 z udziałem licznych gości. Efektem jest m. in. zapowiedź realizacji projektu REFA „Ogrody św. Franciszka” w małopolskich gminach. Oto krótka relacja i zapis reakcji medialnych.

Ruch Ekologiczny św. Franciszka z Asyżu – REFA zaprosił na świętowanie 40-lecia ogłoszenia św. Franciszka Patronem Ekologów. Partnerem głównym wydarzenia była ekoMałopolska, a patronat honorowy objęli Tomasz Urynowicz, wicemarszałek Województwa Małopolskiego oraz o. Marian Gołąb, prowincjał franciszkanów.


Program składał z dwu części. W bazylice św. Franciszka w Krakowie, słynnej z przyrodniczej polichromii i witraży autorstwa Stanisława Wyspiańskiego została odprawiona uroczysta Msza św. dziękczynna za Patrona Ekologów z modlitwą za wszystkich zaangażowanych w ochronę stworzenia oraz za zmarłych przyrodników i ekologów. Mszy przewodniczył o. Mariusz Kozioł, wikariusz prowincji franciszkanów, kazanie nt. ekologicznego przesłania św. Franciszka wygłosił o. Stanisław Jaromi a uczestniczyli w niej liczni duchowni z przełożonym krakowskiego klasztoru o. Piotrem Bieleninem oraz przybyli goście i świeccy uczestnicy liturgii.

W kazaniu o. Stanisław powiedział m. in.: Do dziś REFA jest franciszkańskim głosem w zróżnicowanym i bardzo złożonym współczesnym środowisku ekologicznym. Jesteśmy i staramy się pokazać chrześcijańską perspektywę, stworzyć naszą narrację… Współczesny Kościół jest niezwykle franciszkański. Mamy papieża, którego patronem jest św. Franciszek z Asyżu. Mamy orędzie, do którego często się odwołujemy – encyklikę społeczną Laudato si’... To jest ten głos, który zaprasza nas do tego, byśmy jako ludzie Kościoła stanęli w pierwszym szeregu i zmierzyli się z trudnymi wyzwaniami współczesności, z kryzysem w relacji do przyrody, z kryzysem ekologicznym i klimatycznym, z kryzysem w relacji do zwierząt itd.

W klasztornej auli bł. Jakuba odbyła się sesja, która rozpoczęła się wystąpieniem Tomasza Urynowicza, wicemarszałka Województwa Małopolskiego, który m. in. zapowiedział realizację projektu REFA pt. Ogrody św. Franciszka w małopolskich gminach.

Następnie miała miejsce prezentacja nowych publikacji i projektów REFA oraz debata nt. aktualności przesłania Patrona Ekologów wobec współczesnych wyzwań ekologicznych i klimatycznych, z udziałem następujących gości:
Edward Augustyn, dziennikarz TP akredytowany przy Biurze Prasowym Stolicy Apostolskiej, korespondent z synodu amazońskiego;
Agata Jirak-Leszczyńska, edukatorka ekologiczna, ornitolog, autorka wildlifepoland.eu;
o. Mariusz Kozioł OFMConv, wikariusz prowincji franciszkanów;
o. Jacek Siepsiak SJ, publicysta, red. nacz. kwartalnika Życie Duchowe i dyrektor Wydawnictwa WAM;
Filip Szatanik, zastępca dyrektora w Departamencie Środowiska ds. Edukacji i Promocji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego;
Zbigniew Wróblewski, filozof i ekolog z KUL;
Debatę prowadził o. Stanisław Jaromi, szef REFA

Całość dopełniał koncert kwartetu smyczkowego oraz ekologiczny poczęstunek z produktów małopolskich i dyskusje w kuluarach.

Nasze świętowanie 40-lecia ogłoszenia św. Franciszka Patronem Ekologów spotkało się z dużym zainteresowanie medialnym. Oto niektóre relacje i audycje:
Relacja o. Jana Szewska na franciszkańskim portalu https://www.franciszkanie.pl/artykuly/40-lat-patronem-ekologow
"Ekogrzech" - reportaż Ewy Szkurłat z udziałem franciszkanów z REFA o. Jana Szewka, o. Stanisława Jaromi i o. Zbigniewa Świerczka

Audycja w Radio Rodzina z udziałem Emilii Ślimko z REFA pt. Ekologia wg św. Franciszka 
"Duchowe Koło Kultury" - program Radia Kraków, gdzie gościem Anny Łoś był o. dr Stanisław Jaromi.

Krakowski Gość Niedzielny pisze o naszym święcie prezentując Patrona Ekologów i aktywność REFA oraz nowe projekty, które rodzą się przy okazji 40 rocznicy św. Franciszka jako naszego patrona 
EkoMałopolska TV zrealizowała filmową relację z wydarzenia.

Przewodnik katolicki opublikował poświęcony rocznicy artykuł o. Stanisława Jaromi pt. „Śmiała wizja Jana Pawła II”.