• RiabininCzas przemian i nawrócenia ekologicznego trwa nieustannie. Matka Ziemia i myślenie ekologiczne.
  • cop karuzela
  • cytat
  • encyklika karuzela
  • Boska ziemia
  • encyklika
  • Czas przemian i nawrócenia ekologicznego trwa nieustannie. Matka Ziemia i myślenie ekologiczne.
  • Przemówienie papieża Franciszka do uczestników spotkania „WIARA I NAUKA: W KIERUNKU COP26”
  • Ekologia encykliki Fratelli tutti
  • Zielone Słowa BOSKIEJ ZIEMI.To przewodnik porządkujący wzajemne relacje Kościoła katolickiego z tematyką ochrony przyrody, środowiska, klimatu i ekologii.
  • Ekologia to ważna część nauczania Kościoła – wywiad KAI z o. Stanisławem Jaromi

biblioteka laudatosi jp2 biblioteka laudatosi benedykt xvi biblioteka laudatosi kkwpolscesqr

biblioteka laudatosi dol dzielo stworzenia biblioteka laudatosi dol ochrona srodowiska biblioteka laudatosi dol ekologia integralna biblioteka laudatosi dol encyklika laudatosi

Razem z Papieżem Franciszkiem wspominamy 5 rocznicę encykliki Laudato si’ i cieszymy się, że ogłosił on cały rok do 24 maja 2021 rokiem poświęconym treściom tego dokumentu i nauki wsłuchiwania się w jęk Ziemi i płacz jej ubogich mieszkańców. W tym niesamowitym kontekście ogłaszamy wyniki konkursu plastycznego REFA na plakat na temat: Ziemia – nasz wspólny dom – i my, jej mieszkańcy. Dostaliśmy 23 prace z wielu miejsc Polski jak Kielce, Piastów, Liszki, Radomsko, Legnica. Ważne miejsce w wielu pracach zajął Ojciec Święty jako autor encykliki i lider naszego chrześcijańskiego zaangażowania w ekologię…

Dziękujemy za wszystkie nadesłane prace, gratulujemy młodym autorom, ich rodzicom i nauczycielom!
Oto wyniki naszego konkursu:

Miejsce 1: plakat Amelii Wysogląd z klasy 5a z PSP nr 1 w Radomsku

Miejsce 2: plakat Karoliny Szczerby z klasy 5, SP nr 34 im. A. Mickiewicza w Kielcach

Miejsce 3: plakat Szymona Kowalskiego z klasy 6a PSP nr 1 w Radomsku

Laureatów prosimy o kontakt w celu odebrania nagród.

W dzień rocznicy encykliki Laudato si’ modliliśmy się o nawrócenie ekologiczne Polski i świata prosząc o dobrą przyszłość w zdrowym środowisku dla nas i kolejnych pokoleń!

Wszystkim dedykujemy p. 160 encykliki Laudato si’:
„Jaki świat chcemy przekazać tym, którzy będą po nas, dorastającym dzieciom? Pytanie to dotyczy nie tylko w sposób wyizolowany środowiska, ponieważ nie można podnieść tej kwestii w sposób fragmentaryczny. Kiedy zastanawiamy się nad światem, jaki chcielibyśmy pozostawić, myślimy przede wszystkim o jego ogólnej orientacji, jego sensie, jego wartościach. Jeśli nie pulsuje w nich to podstawowe pytanie, to nie sądzę, aby nasze niepokoje ekologiczne mogły doprowadzić do istotnych efektów. Ale jeśli pytanie to jest zadawane odważnie, to prowadzi nas nieuchronnie do wielu innych bardzo bezpośrednich pytań: Po co przechodzimy przez ten świat? Po co się narodziliśmy? W jakim celu pracujemy i walczymy? Dlaczego ta ziemia nas potrzebuje? Nie wystarczy więc powiedzieć, że musimy się niepokoić o przyszłe pokolenia. Trzeba zdać sobie sprawę, że stawką jest nasza godność. To my sami, jako pierwsi, jesteśmy zainteresowani w przekazywaniu takiej planety, gdzie ludzkość, która przyjdzie po nas, mogłaby zamieszkać. To dramat dla nas samych, bo odwołuje się do sensu naszej bytności na tej ziemi”.