• RiabininCzas przemian i nawrócenia ekologicznego trwa nieustannie. Matka Ziemia i myślenie ekologiczne.
  • cop karuzela
  • cytat
  • encyklika karuzela
  • Boska ziemia
  • encyklika
  • Czas przemian i nawrócenia ekologicznego trwa nieustannie. Matka Ziemia i myślenie ekologiczne.
  • Przemówienie papieża Franciszka do uczestników spotkania „WIARA I NAUKA: W KIERUNKU COP26”
  • Ekologia encykliki Fratelli tutti
  • Zielone Słowa BOSKIEJ ZIEMI.To przewodnik porządkujący wzajemne relacje Kościoła katolickiego z tematyką ochrony przyrody, środowiska, klimatu i ekologii.
  • Ekologia to ważna część nauczania Kościoła – wywiad KAI z o. Stanisławem Jaromi

biblioteka laudatosi jp2 biblioteka laudatosi benedykt xvi biblioteka laudatosi kkwpolscesqr

biblioteka laudatosi dol dzielo stworzenia biblioteka laudatosi dol ochrona srodowiska biblioteka laudatosi dol ekologia integralna biblioteka laudatosi dol encyklika laudatosi

W Etiopii trwa pora deszczowa. W tym roku po raz kolejny kard. B. Souraphiel dołączył do ogólnokrajowej akcji sadzenia drzew. Jest jej aktywnym propagatorem. Cały kraj żyje pod hasłem „Zielonego Śladu”, telewizja relacjonuje działania w różnych zakątkach kraju. Zaangażowani są przedstawiciele wielu grup zawodowych, społecznych i wyznaniowych. Wszyscy pamiętają zeszły rok – o rekordowej liczbie posadzonych w Etiopii drzew informowały media na całym świecie. Zaplanowano wtedy posadzenie, w ciągu jednego wyznaczonego dnia, 200 milionów sadzonek. Według źródeł rządowych w praktyce skończyło się na 350 milionach!

Powodów i motywacji do sadzenia drzew jest w Etiopii wyjątkowo dużo. Wciąż obecne są skutki deforestacji, jaka miała miejsce w ostatnich dziesięcioleciach. Według danych ONZ na początku XX wieku tereny leśne pokrywały jeszcze ponad 1/3 powierzchni kraju, zaś z biegiem lat skurczyły się do zaledwie 4%! To oczywiste, że takie zmiany nie pozostały bez konsekwencji dla ekosystemu i rolnictwa. Warto przy tym pamiętać, że Etiopię od zawsze nawiedzają dotkliwe susze zagrażające istotnej części społeczeństwa (obecnie ponad 100-milionowego), którego większość utrzymuje się z rolnictwa i zamieszkuje tereny wiejskie. W czasie pamiętnej suszy, której apogeum przypadło na lata 1983–85, zmarło ponad milion osób, a setki tysięcy opuściły kraj. Chociaż obecnie Etiopia rozwija się intensywnie, w perspektywie zmian klimatu i coraz większej niepewności co do regularności opadów, a także degradacji gleb, etiopski rząd zdecydował się w zeszłym roku na zainaugurowanie dużego ogólnokrajowego projektu sadzenia drzew i zwiększania lesistości.

Kardynał Berhaneyesus Demerew Souraphiel, katolicki arcybiskup Addis Abeby, przyłączył się osobiście do sadzenia drzew, w jego ślady idą liczni duchowni i świeccy w różnych wspólnotach zakonnych i parafialnych kraju. Ten dobry przykład połączony jest z nauczaniem „z ambony”. W przesłaniu kardynała wystosowanym na początku obecnej pory deszczowej można przeczytać:

Zapomnieliśmy o naszej matce, która potrzebuje pocieszenia; jej łzy i łzy biednych wołają do nieba. Tą matką jest Ziemia. Zaś jest napisane: Kto drwi z ubogiego, znieważa jego Stwórcę (Prz 17,5). Papież Franciszek w encyklice Laudato si’ napisał, że zranienie, jakie istnieje w ludzkich sercach z powodu grzechu, „wyraża się również w objawach choroby, jaką dostrzegamy w glebie, wodzie, powietrzu i w istotach żywych. Z tego względu wśród najbardziej zaniedbanych i źle traktowanych znajduje się nasza uciskana i zdewastowana ziemia” (LS 2). Rzeczywiście, Ziemia cierpi. Teraz cierpi bardziej niż wcześniej, cierpi z powodu ludzkiego egoizmu i arogancji. Człowiek stał się istotą myślącą tylko o sobie. Człowiek zaniedbuje swą odpowiedzialność względem Ziemi. Ale z drugiej strony, w wielu krajach się o niej mówi. Kiedy świętujemy różne okazje jak urodziny, ślub, ukończenie szkoły – sadzimy drzewa. Będzie dobrze, jeśli przyjmiemy taki zwyczaj. Jeśli na przykład w rocznicę ślubu zasadzimy drzewo, będzie to dobre dla naszego zdrowia. Ojciec Święty Franciszek zawsze przypomina nam, abyśmy dbali o Ziemię, którą nazywa „naszym wspólnym domem”. Cały świat jest wdzięczny za jego apostolskie przesłanie – epokowe i ważne, przydatne w tych czasach.

W naszym kraju jest premier dr Abiy Ahmed, który daje nam przykład sadzenia i pielęgnowania drzew – tam gdzie żyjemy. Chcemy zachować piękno naszej ziemi. Tego roku w czasie pory deszczowej trwa akcja pod hasłem „Zielony Ślad”, bo chcemy pozostawić ten zielony ślad w okolicach naszego zamieszkania, gdzie tylko się da. To jest realizacja przesłania Papieża Franciszka. Słuchając swego nauczyciela, musimy wprowadzić to w czyn, być dobrymi apostołami. Nie przepuśćmy tej okazji, tego daru jaką jest pora deszczowa. W nadchodzących miesiącach posadzimy dużo drzew dając pocieszenie naszej matce Ziemi, będzie to dla nas błogosławieństwem.

Przykład i przesłanie kard. Berhaneyesusa i innych haimanot abbatoć (ojców duchownych różnych religii) są w Etiopii dobrze słyszalne. Chociaż Kościół katolicki jest tu nieliczny (jego wierni stanowią mniej niż procent ogółu ludności, dominuje Etiopski Kościół Ortodoksyjny i różne wspólnoty protestanckie, liczni są też muzułmanie), głos katolików jest obecny w przestrzeni publicznej dzięki ich zaangażowaniu w tak ważne sfery jak szkolnictwo czy ochrona zdrowia. Katolickie placówki cieszą się dobrą renomą i korzystają z nich wszyscy. Warto też dodać, że w związku z trwającymi w niektórych częściach Etiopii konfliktami na tle etnicznym Kościół odgrywa rolę mediatora, a kard. Berhaneyesus nadzoruje prace Narodowej Komisji Pojednania, która prowadzi „w terenie” rozmowy pomiędzy liderami zwaśnionych grup.

Michał Lewicki
(pomoc w tłumaczeniu: Yehuala Shume Arega)

Fot. Ethiopian Catholic Secretariat