• Riabinin
  • cop karuzela
  • cytat
  • encyklika karuzela
  • ksizka
  • Czas przemian i nawrócenia ekologicznego trwa nieustannie. Matka Ziemia i myślenie ekologiczne.
  • Przemówienie papieża Franciszka do uczestników spotkania „WIARA I NAUKA: W KIERUNKU COP26”
  • Ekologia encykliki Fratelli tutti
  • Czyńcie Ziemię kochaną! – nowa książka REFA

Zapraszamy w Krakowie na świętowanie urodzin św. Franciszka z Asyżu w niedzielę 4.10.2020. W tym roku REFA jest partnerem strategicznym tego corocznego wydarzenia przy ul. Franciszkańskiej 4. Będzie Msza św. za ekologów i kazaniem o franciszkańskim przesłaniu Laudato si’, warsztaty ekologiczne, konkursy, koncerty i szereg stoisk na skwerze franciszkańskim przed bazyliką św. Franciszka. Będą tam aktywiści różnych inicjatyw franciszkańskich oraz zaproszeni goście. Chcemy wspólnie odpowiedzieć na apel Kościoła i promować chrześcijańskie zaangażowanie o świat jako nas wspólny dom. Do zobaczenia!

W tym roku Dzień św. Franciszka odbędzie się pod hasłem „Ekologia – od św. Franciszka do Papieża Franciszka”. Najwięcej miejsca zajmie główny tegoroczny temat czyli zaangażowanie ekologiczne po chrześcijańsku. Specjalne stoisko przygotuje działający od prawie 40 lat Ruch Ekologiczny św. Franciszka z Asyżu – REFA.

O 11:00 zapraszamy do Bazyliki św. Franciszka na uroczystą Mszę Świętą inaugurującą z kazaniem o. Stanisława Jaromi o aktualności św. Franciszka w naszych dzisiejszych zmaganiach ekologicznych. Będzie też modlił się za ekologów w tym tych, których już nie ma wśród nas.

Franciszkańskie myślenie w ekologii i przesłanie encykliki papieża Franciszka Laudato si’ przedstawi wykład o. Stanisława. Spotkacie też u nas działaczy innych organizacji jak Polskiego Klubu Ekologicznego, Eko-Małopolska czy Światowego Ruchu Katolików na Rzecz Środowiska. Będą również poczęstunki, zabawy i konkursy dla dzieci.

Zachęcamy do skorzystania z bogatej oferty warsztatów dla młodzieży i dorosłych z ekologii oraz praktycznych porad ekologicznych. Chętnie poznamy i Wasze rady o najlepszych codziennych praktykach ekologicznych oraz metody edukacji i wdrażania dobrych rozwiązań ekologicznych.

W trakcie wydarzenia odbędą się aukcje charytatywne na wsparcie ekologicznej farmy w Kakooge „Zasiej DOBRO w Ugandzie”. Przedmioty licytowane pochodzą w Ugandy, przekazane przez Sekretariat Misyjny Krakowskiej Prowincji Franciszkanów oraz książki z autografem o. Bogusława Dąbrowskiego – misjonarza przebywającego w Ugandzie 19 lat, założyciela szkoły zawodowej w Kakooge i pomysłodawcy farmy. Wszystko uświetnią koncerty zespołów: projekt Steeped oraz Fioretti.

Wydarzenie jest centralnym punktem Czasu dla Stworzenia – Season of Creation, który REFA organizuje od 6 lat. Wszystkich, którzy nie mogą być z nami zachęcamy do znalezienia eko-spotkania w swej okolicy oraz do osobistej modlitwy i działań na rzecz Ziemi naszego wspólnego domu, o odpowiedzialne działania dla ochrony przyrody, środowiska i klimatu.  

Program wydarzeń:

10:30 Rozpoczęcie z zespołem Fioretti

11:00 Msza św. w bazylice św. Franciszka z modlitwą za ekologów i kazaniem o. Stanisława Jaromi

12:00 Warsztaty ekologiczne w auli św. Jakuba nt. Ekologia i zdrowie miasta Krakowa – szpitale i ogrody, prowadzi Kinga Bonenberg, publicystka miesięcznika AURA poświęconego kształtowaniu i ochronie środowiska.

13:00 Warsztaty ekologiczne w auli św. Jakuba nt. Ekologia i zdrowie okolic Krakowa – ogrody i pasieki, prowadzą Anna i Tomasz Karawajczyk, uczestnicy Szkoły liderów ekologii integralnej REFA

14:15 Błogosławieństwo zwierząt i ich opiekunów na scenie głównej

14:30 Wykład o. Stanisława Jaromi „Patron Ekologów i franciszkańskie przesłanie encykliki Laudato si’ w trosce o świat jako nas wspólny dom

15:00  Warsztaty ekologiczne w auli św. Jakuba nt. Ekologia franciszkańska w działaniach Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu, prowadzi o. Stanisław Jaromi, szef REFA

Organizator główny: Fundacja Brat Słońce
Partnerem wydarzenia jest  Ruch Ekologiczny św. Franciszka z Asyżu - REFA

Gravatar
świetna inicjatywa!

1000 Characters left