• RiabininCzas przemian i nawrócenia ekologicznego trwa nieustannie. Matka Ziemia i myślenie ekologiczne.
  • cop karuzela
  • cytat
  • encyklika karuzela
  • Boska ziemia
  • encyklika
  • Czas przemian i nawrócenia ekologicznego trwa nieustannie. Matka Ziemia i myślenie ekologiczne.
  • Przemówienie papieża Franciszka do uczestników spotkania „WIARA I NAUKA: W KIERUNKU COP26”
  • Ekologia encykliki Fratelli tutti
  • Zielone Słowa BOSKIEJ ZIEMI.To przewodnik porządkujący wzajemne relacje Kościoła katolickiego z tematyką ochrony przyrody, środowiska, klimatu i ekologii.
  • Ekologia to ważna część nauczania Kościoła – wywiad KAI z o. Stanisławem Jaromi

biblioteka laudatosi jp2 biblioteka laudatosi benedykt xvi biblioteka laudatosi kkwpolscesqr

biblioteka laudatosi dol dzielo stworzenia biblioteka laudatosi dol ochrona srodowiska biblioteka laudatosi dol ekologia integralna biblioteka laudatosi dol encyklika laudatosi

Tydzień Laudato si' z REFAZielone Święta 2021 to zakończenie Roku Laudato si’ i szósta rocznica podpisania ekoencykliki. Poprzedził je Tydzień Laudato si', który w REFA przeżyliśmy bardzo ciekawie. Z modlitwą i orędziem Laudato si’ byliśmy na Dolnym Śląsku, w Lubuskim, Wielkopolsce by zakończyć w centralnej Polsce w woj. łódzkim. Trwała promocja wydawnictw REFA w tym książek „Patron Ekologów” oraz „Czyńcie Ziemię kochaną”. Był live dla programu „Drzewo Franciszka” oraz wsłuchiwanie się w głos Kościoła powszechnego i Papieża Franciszka udzielającego nam mandatu głoszenia Ewangelii Stworzenia oraz ogłaszającego inicjatywę PLATFORMA LAUDATO SI’.  

Zaczęliśmy od spotkania we wrocławskim Eko-Centrum i poznania ich doświadczeń edukacyjnych. Rozmowa z Krzysztofem Smolnickim, szefem centrum pozwoliła poznać jego sukcesy (liczne) i porażki (nieliczne). Sami przekazaliśmy nasze publikacje związane z ekologią integralną i projektami REFA.

Krzysztof Smolnicki i Stanisław Jaromi w trakcie Tygodnia Laudato si' 2021

Potem był przejazd w Lubuskie i cykl spotkań zorganizowanych przez Wspólnotę REFA w Zaborze. Lokalności i historii gminy było poświęcone spotkanie w Winnicy Miłosz, gdzie przewodnikiem był nam Krzysztof Fedorowicz, poeta, pisarz, winiarz. Degustując jego świetne wino uczestnicy spotkania poznawali też franciszkańską ekologię. Msza święta w uroczystość Wniebowstąpienia z kazaniem o. Stanisława Jaromiego o przesłaniu Laudato si’ odbyła się w kościele parafialnym w Zaborze. Następnie mieliśmy spacer dla Stworzenia z liderami lokalnej Wspólnoty Laudato si’ Krystyną i Wojciechem Ryngierami.

Spotkanie z Krzysztofem Fedorowiczem w trakcie Tygodnia Laudato si' 2021

Kolejny etap celebracji Tygodnia Laudato si’ miał miejsce w Ośrodku Kultury Leśnej i Muzeum Leśnictwa w Gołuchowie słynącym z unikalnej ekspozycji tradycji leśnej oraz nowo urządzonej ekspozycji służącej edukacji przyrodniczej. Piękny park i zagroda żubrów dopełnia wyjątkowości miejsca na mapie przyrodniczej Polski. 

Tydzień Laudato si' w Lubuskiem

Przez cały tydzień trwała promocja wydawnictw REFA w tym książek „Patron Ekologów” oraz „Czyńcie Ziemię kochaną”.

Promocja książek REFA w Tygodniu Laudato si'

Na jego zakończenie miała miejsce rozmowa live z o. Stanisławem dla programu „Drzewo Franciszka” w 6-lecie ogłoszenia encykliki Laudato Si' nt. papieskiego wezwania do ochrony Ziemi i życia na Ziemi. Była transmitowana przez FB.

Finalny moment nastąpił 24 maja 2021 w święto NMP Matki Kościoła na zakończenie ROKU LAUDATO SI’ na specjalnym nabożeństwie majowym na placu klasztornym a następnie na EUCHARYSTII z dziękczynieniem za papieski projekt ekologii integralnej oraz za zrealizowany w Radomsku przez Wspólnotę Laudato si’ projekt „MNIEJ ZNACZY WIĘCEJ w parafii, na cmentarzu i w domu”.

Kampania Mniej znaczy więcej w Radomsku

W Zielone Święta 2021 Papież Franciszek udzielił nam mandatu głoszenia Ewangelii Stworzenia i orędzia troski o nasz wspólny dom. Ogłosił też inicjatywę PLATFORMA LAUDATO SI’. Kończąc „Rok Laudato si'” dziękował wszystkim zaangażowanym w licznych inicjatywach na całym świecie. „To podróż, którą musimy kontynuować razem, wsłuchując się w wołanie ziemi i ubogich” – mówił i promował nowy projekt jako siedmioletni program działania, który poprowadzi rodziny, wspólnoty parafialne i diecezjalne, szkoły i uniwersytety, szpitale, przedsiębiorstwa, grupy, ruchy, organizacje i instytuty zakonne do przyjęcia zrównoważonego stylu życia.

Ołtarz w kościele w Radomsku