• RiabininCzas przemian i nawrócenia ekologicznego trwa nieustannie. Matka Ziemia i myślenie ekologiczne.
  • cop karuzela
  • cytat
  • encyklika karuzela
  • Boska ziemia
  • encyklika
  • Czas przemian i nawrócenia ekologicznego trwa nieustannie. Matka Ziemia i myślenie ekologiczne.
  • Przemówienie papieża Franciszka do uczestników spotkania „WIARA I NAUKA: W KIERUNKU COP26”
  • Ekologia encykliki Fratelli tutti
  • Zielone Słowa BOSKIEJ ZIEMI.To przewodnik porządkujący wzajemne relacje Kościoła katolickiego z tematyką ochrony przyrody, środowiska, klimatu i ekologii.
  • Ekologia to ważna część nauczania Kościoła – wywiad KAI z o. Stanisławem Jaromi

biblioteka laudatosi jp2 biblioteka laudatosi benedykt xvi biblioteka laudatosi kkwpolscesqr

biblioteka laudatosi dol dzielo stworzenia biblioteka laudatosi dol ochrona srodowiska biblioteka laudatosi dol ekologia integralna biblioteka laudatosi dol encyklika laudatosi

Walne zebranie REFA obradowało 23 kwietnia 2022 w Radomsku. Podsumowano ostatnie lata w działalności stowarzyszenia, gdy udało się zrealizować Szkołę Liderów Ekologii Integralnej, Bibliotekę Laudato si’, Czas dla Stworzenia, projekt ekocentrum REFA jako miejsca spotkania i formacji dla chrześcijańskich ekologów oraz liczne działania edukacyjne. Duże znaczenie mają dwie publikacje pokazujące różne wymiary ekologii integralnej w perspektywie franciszkańskiej oraz portal Święto Stworzenia. Wybrało też nowy zarząd na 3-letnią kadencję. Przewodniczącym został ponownie wybrany o. Stanisław Jaromi.

Walne zebranie stowarzyszenia Ruch Ekologiczny św. Franciszka z Asyżu – REFA składało się z trzech części: sprawozdawczej, wyborczej i debaty nt. przyszłych aktywności.

Po sprawozdaniach przewodniczącego i skarbnika syntezę aktywności REFA w ostatnich latach w imieniu komisji rewizyjnej stowarzyszenia przedstawiła Ewa Figórska:

„Z przyjemnością zapoznaliśmy się ze szczegółowym sprawozdaniem merytorycznym Zarządu z działalności Stowarzyszenia w latach 2019–2021 i pozytywnie oceniamy działalność REFA w przedstawionym zakresie. Na szczególne uznanie zasługuje:

- realizacja dwóch edycji Szkoły Liderów Ekologii Integralnej REFA z warsztatami i bezpośrednimi spotkaniami, w czasie których uczestnicy mogli poznać różne wymiary chrześcijańskiej ekologii, zyskując nową wiedzę i doświadczenia;

- coroczny aktywny udział w obchodach Czasu dla Stworzenia;

- nowy projekt ekocentrum w Radomsku jako miejsca spotkania i formacji dla chrześcijańskich ekologów.

Imponująca jest aktywność REFA w zakresie wydanych publikacji i aktywności w mediach, w szczególności, że ostatnie dwa lata pracy przypadły na trudny czas pandemii.

Komisja stwierdza, iż działalność ustępującego obecnie, wybranego trzy lata temu, Zarządu przebiegała zgodnie ze Statutem i Uchwałami Walnego Zgromadzenia Członków. Komisja nie zauważyła również uchybień i nie ma zastrzeżeń do działalności finansowej Zarządu”.

Po udzieleniu absolutorium ustępującemu Zarządowi Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu, w części wyborczej zebrania, ponownie wybrano o. Stanisława na przewodniczącego REFA. W zarządzie ponownie znaleźli się Karolina Klinowska i Patryk Białas oraz po raz pierwszy Zbigniew Wróblewski i Tomasz Karawajczyk. Do komisji rewizyjnej wybrano: Emilię Ślimko, Ewę Figórską i Grzegorza Żero.

Zebranie uchwaliło składki członkowskie w Stowarzyszeniu: 5 zł na miesiąc albo opłatę jednorazową roczną w wysokości 50 zł. Ustalono, że składki zaczną obowiązywać od 1 lipca 2022 r., kwoty będą proporcjonalne do połowy roku rozliczeniowego. Zdecydowano też o rozpoczęciu starań o uzyskanie statusu organizacji pożytku publicznego.

W dyskusji programowej rozmawiano o zapotrzebowaniu na ambitniejszy głos w kwestiach ekologicznych i etycznych oraz nt. odpowiedzialności klimatycznej i troski o bioróżnorodność. Spotkaniu towarzyszyła modlitwa w duchu Laudato si’ o pokój w świecie i Ukrainie, o większą troskę o świat jako wspólny dom dla wszystkich!

Red.