• RiabininCzas przemian i nawrócenia ekologicznego trwa nieustannie. Matka Ziemia i myślenie ekologiczne.
 • cop karuzela
 • cytat
 • encyklika karuzela
 • Boska ziemia
 • encyklika
 • Czas przemian i nawrócenia ekologicznego trwa nieustannie. Matka Ziemia i myślenie ekologiczne.
 • Przemówienie papieża Franciszka do uczestników spotkania „WIARA I NAUKA: W KIERUNKU COP26”
 • Ekologia encykliki Fratelli tutti
 • Zielone Słowa BOSKIEJ ZIEMI.To przewodnik porządkujący wzajemne relacje Kościoła katolickiego z tematyką ochrony przyrody, środowiska, klimatu i ekologii.
 • Ekologia to ważna część nauczania Kościoła – wywiad KAI z o. Stanisławem Jaromi

Pośród świętych kanonizowanych w dniu misyjnym (21.10) przez Benedykta XVI, jest pierwsza indiańska święta, Kateri Tekakwitha. Nazywana „Lilią Mohawków” uznawana jest za patronkę sierot, uchodźców, emigrantów, ludzi wyśmiewanych ze względu na wiarę i.. ekologów oraz wszystkich zaangażowanych w ochronę przyrody.

św. Kateri Tekakwitha patronka ekologówAut. Mikki Kendal (CC) http://karnythia.tumblr.com

„..najpiękniejszy kwiat, który zakwitł pośród Indian..” – napis na płycie nagrobnej św. Kateri

 

Święta Kateri  Tekakwitha (1656-1680) jest pierwszą, indiańską świętą i patronką wszystkich ludzi kochających przyrodę, pracujących na polu ekologii i zaangażowanych w ochronę środowiska przyrodniczego.  Urodziła się na terenie dzisiejszego stanu Nowy Jork, w Ossernenon w 1656 roku. Św. Kateri jest córką wielkiego przywódcy Mohawków z klanu Turle i chrześcijanki Algonquin.

św. Kateri - fot. za: communio.stblogs.orgW wieku czterech lat została sierotą na skutek epidemii ospy, która zdziesiątkowała jej rodzinną wioskę. Choroba zostawiła u niej liczne ślady, powodując częściową ślepotę. W 1667 do jej wioski przybyli jezuiccy misjonarze z Kanady. Wtedy św. Tekakwitha poznała i utwierdziła się w wierze w jedynego Boga. W wieku dziewiętnastu lat przyjęła chrzest w Niedzielę Wielkanocną.  Jej "niewygodna" dla wielu decyzja, idąca na wskroś lokalnym zwyczajom i przekonaniom religijnym, nie spotkała się z akceptacją indiańskiej, niechrześcijańskiej społeczności. Kateri odmówiła też małżeństwa zgodnego z indiańską tradycją. W1679 r., w Święto Zwiastowania, indiańska święta złożyła swój ślub czystości w Qubec, w Ośrodku Misyjnym Świętego Franciszka Ksawera du Sault. Jej nieustanna modlitwa (szczególnie upodobała sobie różaniec),  cierpliwy upór, konsekwencja i odwaga wywierały duży wpływ na miejscowych Indian, ale także Francuzów i misjonarzy.

Papież Benedykt XVI, w dniu misyjnym 21 października 2012, kanonizował św. Kateri. Jej życie, upór i wytrwałość są inspiracją dla rdzennej ludności Północnej Ameryki, dla kobiet i wszystkich zaangażowanych na polu szeroko rozumianej ekologii i środowiska naturalnego. Kanonizacja świętej - patronki ekologów jest kolejnym, pilnym, inspirującym wezwaniem dla świata do wzięcia odpowiedzialności za stworzenie. Cześć z komentatorów sądzi, że jej świętość może także pomóc zmierzyć się z niełatwą i tragiczną historią kontaktów chrześcijan i społeczności Indian w Ameryce.

Święta Kateri,
twoje serce było otwarte na przesłania Boga,
twoja dusza wsłuchiwała się w głos Boga,
pomóż nam teraz znaleźć cichą przestrzeń na naszych ścieżkach,
na wsłuchiwanie się. . .
oczekując wskazówek od Boga w cierpliwości i postępując z odwagą
i pewnością, gdy czas jest odpowiedni.
Amen.  

KJ/REFA

Źródło: marypages.com, conservation.catholic.org, whittierdailynews.com

Gravatar
Patka
Lilia
Imię Lilia biorę do bierzmowania.
Szukałam czegoś powiązanego z przyrodą, udało się!
Mam patronkę taką jaką chciałam :p
Dodatkowo imię Lilia bardzo mi się podoba :D
Co za wspaniały zbieg okoliczności! Już wpisałam ją do książeczki :3
POLECAM, Lilia Mohawków (Kateri Tekakwitha)

1000 Characters left