“One of Us” to ogólnoeuropejska inicjatywa, która ruszyła w maju zeszłego roku. Najogólniej przedstawiając sprawę jest to akcja mająca na celu kontrolę nad dotacjami unijnymi, które finansują zabijanie oraz eksperymenty na ludzkich embrionach. Akcję popiera sam papież Benedykt XVI, a także wiele organizacji z całej Europy. Sprawa składa się z wielu wątków i porusza nie tylko środowiska katolików. W ramach akcji zbierane są podpisy, dzięki którym, jak czytamy na stronie internetowej inicjatywy, można  będzie zmienić zapisy w prawie unijnym, tak by zablokować  finansowanie niszczenia ludzkich embrionów.

 

Wszystko zaczęło się od orzeczenia, które wydał w roku 2011 w Europejski Trybunał Sprawiedliwości.

Orzeczenie dotyczyło skargi Greenpeace (jak wiadomo organizacji nie związanej z Kościołem),  na działania neuropatologa z Zurychu, prowadzącego badania na embrionach oraz macierzystych komórkach embrionalnych. Co ukazuje zaistniała sytuacja są granice, których przekraczanie porusza nie tylko środowiska powszechnie uważane za konserwatywne. Orzeczenie trybunału mówi  w sposób zdecydowany:

„Zapłodnienie jest początkiem życia ludzkiego i w imię ludzkiej godności wyklucza możliwość jakiejkolwiek procedury, która zakłada niszczenie ludzkiego embrionu lub tego wymaga”

Na stronie inicjatywy są poruszane również problemy finansowania z funduszy UE usuwania ciąży w krajach rozwijających się (przedstawiane jako polityka prorodzinna) oraz „używanie” matek –surogatek (z których usług korzystają również pary jednej płci).

Inicjatywa ma swoich zwolenników w wielu krajach Europy takich jak Litwa, Estonia, Malta, Austria, Czechy, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Rumunia, Belgia, Hiszpania i Włochy…

Podpisy pod inicjatywą zbierane są na papierze oraz drogą internetową. By inicjatywa była ważna  musi zostać poparta przez minimum 1 milion obywateli Uni Europejskiej.

By podpisać się pod inicjatywą należy wejść na stronę:

www.oneofus.eu

 

O akcji piszą również L'Osservatore Romano

http://ekai.pl/wydarzenia/x63863/badz-za-zyciem/

oraz Gość Niedzielny na podstronie

http://gosc.pl/Jeden_z_nas