REFA na COP19Międzynarodowe warsztaty dla młodzieży, cykl spotkań poświęcony odpowiedzialności chrześcijan za środowisko, wystąpienia w TVP1 i na licznych debatach czy spotkaniach towarzyszących COP19 oraz modlitwa z chrześcijanami z całego świata – tak wyglądało zaangażowanie małej delegacji REFA na wielki szczyt klimatyczny.. REFA zorganizowała w tych dniach własną akcję pod hasłem „Cool down! Dla lepszego klimatu z REFA!”. Duży oddźwięk miał udział o. Stanisława Jaromi w programie "Między niebem a ziemią" w TVP1 w niedzielę 17.11.2013.

 W niedzielę wieczorem byliśmy w archikatedrze warszawskiej na Mszy Św. o 18:00 koncelebrowanej przez kard. Kazimierza Nycza, abpa Celestino Migliore, członków Polskiej Rady Ekumenicznejoraz biskupów i kapłanów z całego świata obecnych wtedy w Warszawie na COP19. Po Mszy pozdrowienia i słowa refleksji przekazał prezes Polskiej Rady Ekumenicznej abp Jeremiasz. – Ze względu na nasze grzechy chorują rzeki, powietrze, lasy, gleba. Bóg stworzył człowieka, aby ten dbał o stworzenie, rozwijał je, a nie niszczył. Musimy przezwyciężyć egoizm – podkreślił prawosławny hierarcha.

W poniedziałek 18.11.2013 uczestniczyliśmy w ważnej międzynarodowej konferencji „Współpraca duchowieństwa na rzecz sprawiedliwości klimatycznej” organizowanej przez CIDSE, Caritas Polska i UKSW.

Dużym wydarzeniem był cykl spotkań "Klimat i ludzie" poświęcony odpowiedzialności chrześcijan za środowisko w którym wzięli udział: Constance Achom Okollet z Ugandy, której społeczność jako jedna z pierwszych zaczęła odczuwać skutki zmian klimatu, Theotonius Gomes - bp pomocniczy archidiecezji Dakka, jeden z sygnatariuszy ekologicznego apelu katolickich duchownych do premiera Donalda Tuska, o. Stanisław Jaromi OFM Conv - bohater wywiadu-rzeki "Eco-book o eko-Bogu", przewodniczący Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu, Michał Olszewski z Fundacji ClientEarth Poland, Piotr Sikora - redaktor działu wiara "TP", Piotr Siergiej - publicysta "TP" i przedstawiciel European Climate Foundation (kolejne spotkania były w Warszawie 19 listopada, Katowicach 21 listopada i w Krakowie 22 listopada 2013).

W środę 20.11.2013 w namiocie debat COP19 k. Pałacu Kultury i Nauki o. Stanisław Jaromi moderował transmitowaną online debatę „Moralne i etyczne problemy zmian klimatu. Jak kształtować postawy i zadbać o dobro całej ludzkości w coraz szybciej zmieniającym się świecie?”. Wzięli w niej udział Anna Kalinowska, Anna Batorczak, Adrian Wójcik oraz Emilia Ślimko. Wspólnie szukano odpowiedzi: Czy nasze codzienne wybory wpływają na los innych ludzi w kontekście zmian klimatu? Dlaczego Polska powinna być szczególnie odpowiedzialna za kraje Globalnego Południa? Czy los świata powinien zaprzątać głowę i sumienie Kowalskiego?

REFA zorganizowała też w tych dniach własną akcję: międzynarodowe spotkanie młodych przy okazji COP19 pod hasłem „Cool down! Dla lepszego klimatu z REFA!” Przez cztery dni w dniach 14-18 listopada 2013 r. w Warszawie i Ożarowie młodzi z Polski i Niemiec wspólnie debatowali, modlili się i uczestniczyli w licznych wydarzeniach przygotowanych z okazji konferencji klimatycznej.


„Ziemia – nasz wspólny dom. Jedyna planeta w układzie słonecznym, na której możliwe jest życie. Czy będzie tak zawsze? Obecne przesłanki wskazują, że niekoniecznie. Katastrofy, potworne zniszczenia, podtopienia – coś co kiedyś oglądaliśmy w filmach science fiction w szybkim tempie staje się rzeczywistością. Odpowiedzialność za nadchodzące zmiany ponosi  każdy z nas. Zmiany klimatu nie są już problemem tylko pojedynczych krajów, które powoli znikają w wyniku podnoszącego się poziomu oceanów. To problem ludzkości żyjącej na całym świecie. – pisała uczestniczka naszych warsztatów Agata Gulatowska-Lisboa – Cieszę się, że w czasie warsztatów mimo napiętego planu udało nam się również zwiedzić piękną warszawską starówkę a w niedzielę mieliśmy możliwość uczestnictwa we Mszy świętej w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela wraz z przedstawicielami państw z całego świata. Wspólnie modliliśmy się za pomyślny przebieg tegorocznej konferencji i konkretne decyzje pozwalające na faktyczny ratunek Ziemi.”

„Była to fantastyczną okazja by uświadomić sobie i poszerzyć swoją wiedzę na temat problemów ekologicznych świata i sposobach ich rozwiązywania. Podczas spotkania organizowane były interesujące konferencje, warsztaty, gry o tematyce ochrony środowiska przeprowadzane w języku angielskim, a dodatkowymi atrakcjami były wspólne wypady do Warszawy, spacery nocą, krótkie wycieczki autokarowe. – dodawał Wojtek Chrzanowski - Takie spotkania są wspaniałą inicjatywą, bardzo ważną dla nas wszystkich, łączą to co najważniejsze z odrobiną zabawy. Czekamy na kolejne wydarzenie tego typu. Bardzo cieszymy się, że mogliśmy brać w nim udział.”
Warto dodać, że ze strony REFA zajęcia dla uczestników przeprowadzili: Emilia Ślimko, o. Stanisław Jaromi oraz Grzegorz Żero, który też całość koordynował.