W świętym mieście Żydów, chrześcijan i muzułmanów nie mogło zabraknąć wspólnej międzyreligijnej refleksji nad przesłaniem encykliki Laudato si’ w trosce o świat jako wspólny dom dla wszystkich. Dzięki staraniom franciszkańskiej komisji ds. sprawiedliwości, pokoju i integralności stworzenia z Kustodii Ziemi Świętej 12.03.2018 odbyło się sympozjum podejmujące owo wyzwanie. Głównym gościem i mówcą był kard. Peter Turkson, prefekt watykańskiej Kongregacji ds. Integralnego Rozwoju Człowieka. Żydowski głos prezentował rabin David Rosen a muzułmański prof. Mohammed S. Dajani Daoudi. Oto nasza relacja z konferencji.

Konferencja odbyła się w auli centrum Notre Dame w Jerozolimie. Głównym językiem debaty był angielski. Po powitaniu obecnych przez kustosza Kustodii Ziemi Świętej o. Francesco Pattona treść encykliki zaprezentowała dr Beatrice Guarrera z biura prasowego kustodii.

Swe godzinne wystąpienie kard. Peter Turkson poświęcił zaprezentowaniu ciągłości ekologicznej refleksji w nauce społecznej Kościoła w okresie posoborowym. Wyakcentował szczególnie dokonania Jana Pawła II i Benedykta XVI pokazując, jak projekt ekologii integralnej papieża Franciszka wieńczy długi okres katolickiej refleksji nad tematyką ekologiczną. Zaproponował kilka słów na literę „c” np. continuity, colegiality, cooperation, contemplation i najważniejsze conversion, które dobrze komunikują przesłanie dokumentu. Ciągła praca nad nawróceniem ekologicznym – dodał - jest istotnym tematem encykliki i poważnym wyzwaniem dla Kościoła i świata. Na koniec przekazał filmowe pozdrowienie od Papieża.

Mohammed S. Dajani Daoudi to dyrektor i założyciel Wasatia Academic Graduate Institute, instytucji wspierającej umiarkowany islam i promującej dialog na rzecz wspólnego dobra społeczności. W swym wystąpieniu pokazał problemy społeczności palestyńskiej, w tym brak świadomości ekologicznej oraz wskazał jak Koran szuka balansu pomiędzy Bogiem, człowiekiem a naturą. 

Rabin David Rosen, dyrektor Międzynarodowego Żydowskiego Komitetu do Spraw Międzyreligijnych (AJC) pokazał obraz świata, jaki wynika z tradycji biblijnej, midraszy i nauczania różnych rabinów. Konfrontował go z przesłaniem Laudato si’ i wyborami współczesnego świata. Podkreślał, jak ważny jest wspólny, mocny, jednoznaczny głos liderów religijnych nawet jeśli politycy wybierają własne interesy a nie dobro wspólne.

Dopełnieniem jerozolimskiej debaty był głos prof. Stefano Zamagni, ekonomisty z Uniwersytetu w Bolonii, członka Pontificia Accademia delle Scienze Sociali, który przedstawił temat "Miłosierdzie i integralny rozwój człowieka".

Warto podkreślić liczny udział międzynarodowej wspólnoty franciszkańskiej pracującej w licznych klasztorach kustodii Ziemi Świętej. Wielu z nich potraktowało konferencję, jako ważny element swej formacji duchowej.

sj