W ekumenicznym spotkaniu w Malmo papież mówił o odpowiedzialności chrześcijan za ochronę stworzenia. „Nasz styl życia, nasze zachowanie muszą być zgodne z naszą wiarą” – stwierdził Franciszek. Dzień wcześniej w trakcie ekumenicznego nabożeństwa podkreślono wspólną odpowiedzialność luteran i katolików za środowisko naturalne oraz konieczność współpracy w dziedzinie ekologii. Obchody 500-lecia reformacji pokazują, że chrześcijanie cały czas muszą poszukiwać drogi do jedności. A jednym z wielu naglących dziś wyzwań jest solidarna troska wszystkich o wspólny dom.
Fragmenty Wspólnej Deklaracji z okazji wspólnego katolicko-luterańskiego upamiętnienia 500-lecia reformacji
Lund, 31 października 2016 r.
„[…] Bardziej niż kiedykolwiek wcześniej zdajemy sobie sprawę, że nasza wspólna służba w tym świecie musi obejmować stworzenie Boga, które cierpi z powodu wyzysku i skutków nienasyconej chciwości. Uznajemy prawo przyszłych pokoleń do cieszenia się Bożym światem z całym jego potencjałem i pięknem. Modlimy się o przemianę serc i umysłów, prowadzącą do miłującej i odpowiedzialnej troski o stworzenie. […]”.
„[…] Wzywamy wszystkie parafie i wspólnoty katolickie i luterańskie do śmiałości i kreatywności, by były radosne i pełne nadziei w swoim zaangażowaniu, by kontynuowały wspaniałą drogę, która jest przed nami. Zamiast konfliktów z przeszłości, Boży dar jedności między nami powinien kierować współpracą i pogłębiać naszą solidarność. […]”.
Przytoczone za: deon.pl.
Pełny tekst deklaracji m.in. w j. angielskim na: vatican.va.
Fragmenty przemówienia papieża Franciszka
do uczestników spotkania ekumenicznego w Malmö Arenie
31 października 2016 r.
„Drodzy Bracia i Siostry!
Dziękuję Bogu za to wspólne upamiętnienie 500-lecia Reformacji, które przeżywamy z odnowionym duchem i świadomością, że jedność między chrześcijanami jest priorytetem, bo uznajemy, że więcej jest tego, co nas łączy niż tego, co nas dzieli. […]”.
Z uwagą wysłuchałem świadectw osób, które pośród tylu wyzwań, dzień po dniu poświęcają swoje życie, aby budować świat, który odpowiadałby bardziej woli Boga, naszego Ojca. Pranita odniosła się do stworzenia. To pewne, że całe stworzenie jest przejawem ogromnej miłości Boga wobec nas. Dlatego także poprzez dary przyrody możemy kontemplować Boga. Podzielam twoje przygnębienie z powodu wyzysku, wyrządzającego szkodzę naszej planecie, naszemu wspólnemu domowi, wywołującego poważne konsekwencje także dla klimatu. Jak słusznie przypomniałaś, najpoważniejsze konsekwencje częściej spadają na osoby najsłabsze i posiadające mniejsze zasoby, które zmuszone są do emigracji, aby ocalić siebie przed skutkami zmian klimatycznych. Jak mówimy w naszym kraju: «Koniec końców za wielkie świętowanie i tak płacą ubodzy». Wszyscy, a zwłaszcza chrześcijanie, jesteśmy odpowiedzialni za ochronę stworzenia. Nasz styl życia, nasze zachowanie muszą być zgodne z naszą wiarą. Jesteśmy wezwani do pielęgnowania harmonii z samymi sobą i z innymi ludźmi, ale także z Bogiem i z dziełem Jego rąk. Pranito, zachęcam cię do kontynuowania twojego zaangażowania na rzecz naszego wspólnego domu. Dziękuję. […]”.
Pełny tekst przemówienia dostępny w j. polskim na: vatican.va.
Fragment homilii Ojca Świętego
podczas Mszy św. w Malmö
1 listopada 2016 r.
„[…] Możemy wskazać nowe sytuacje, aby je przeżywać w odnowionym i zawsze aktualnym duchu: błogosławieni, którzy z wiarą znoszą cierpienia, jakie zadają im inni, i z serca przebaczają; błogosławieni, którzy patrzą w oczy odrzuconym i zepchniętym na margines, okazując im bliskość; błogosławieni, którzy rozpoznają Boga w każdym człowieku i walczą o to, aby i inni to odkryli; błogosławieni, którzy chronią wspólny dom i dbają o niego; błogosławieni, którzy rezygnują z własnego dobrobytu dla dobra innych; błogosławieni, którzy modlą się i działają na rzecz pełnej jedności chrześcijan… Wszyscy oni są nosicielami miłosierdzia i czułości Boga, i na pewno otrzymają od Niego zasłużoną nagrodę”.
Pełny tekst homilii dostępny w j. polskim na: vatican.va.