Boże Narodzenie gdy Bóg wkracza w nasz świat, w nasze życie i przychodząc przyjmuje nas takimi jacy jesteśmy, ale przecież nigdy nie postawia nas takich samych.

To, w jakim stylu spędzimy Święta ma kolosalne znaczenie! To, ile śmieci pozostawimy po sobie w tych dniach, jest ważne dla Ziemi. To, jakie produkty wybierzemy z półki sklepowej ma znaczenie dla świata. Nie możemy pozwolić, by Święta Bożego Narodzenia były czasem nieokrzesanej konsumpcji. Minęły czasy niewinnej konsumpcji. Nie można się cieszyć w pełni, wiedząc, że nasz styl życia zbliża świat do katastrofy i przyczynia się do pogłębienia nieludzkich systemów produkcji wyzyskując człowieka i ekosystemy. 

W naszym filmie poznacie kilkanaście porad jak spędzić Czas Świętowania w sposób bardziej zrównoważony… Bo chcemy pamiętać, że w czasach, gdy kryzys finansowy, zbiega się z kryzysem energetycznym i jego skutkiem – katastrofą klimatyczną, nadszedł czas na świętowanie mądre! Świętujmy narodziny Jezusa w sposób, który nie szkodzi naszemu zdrowiu i środowisku. I pamiętajmy, że najgorszy jest kryzys etyczny i duchowy - zabiera bowiem motywację do dobrych wyborów. 

Zapraszamy do słuchania i oglądania:

 

 

O. Stanisław zaprasza nas również na wyprawę do Franciszkańskiego Betlejem w Greccio i pokazuje dwie Franciszkowe innowacje: zaproszenie tam Eucharystii i zwierząt. Wskazuje też na Mędrców, którzy przychodząc do Betlejem przypominają nam dwa porządki poznania: naukowy i religijny oraz dwie księgi – Przyrody i Pisma Świętego zachęcając nas do dialogu między sferą wiary i sferą rozumu.

Zatem ze św. Franciszkiem idziemy do Betlejem i Asyżu, gdzie teraz spotyka się cały udręczony świat, by spotkać Jezusa… A potem Jego orędzie wiary, nadziei i miłości chcemy nieść ludziom i całemu stworzeniu.. Prośmy więc św. Franciszka, aby uczył nas dobroci, troski o całe stworzenie oraz wspierał w naszych staraniach w nowym roku.. obdarzał pokojem, zdrowiem oraz odwagą do chrześcijańskiego, ekologicznego świadectwa!

W nagraniu wystąpili: o. Stanisław Jaromi OFMConv oraz Krzysztof Zygma, Anita Pawlak Zygma, Małgorzata Siarka, Arkadiusz Chybalski, Tadeusz Olczyk, Adam Jóźwik, Renata Łabińska Kociołek i inni członkowie Wspólnoty Laudato si’, realizacja Mateusz Dolniak

Projekt zrealizowany przez Franciszkańskie Centrum Laudato si' w Radomsku jako „Modelowy ośrodek ekologii integralnej” w ramach programu pt. „Ekologia integralna encykliki Laudato si’ w działaniu wspólnot Caritas i społeczności lokalnych” realizowany przez Caritas Polska i dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.