
- Szczegóły
- Kategoria: Inspiracje
Co należy zrobić, by w Polsce - było nie było kraju chrześcijańskim, szerokie masy społeczne doceniły wartość środowiska przyrodniczego; by nie patrzyły na nie jedynie w kategoriach doraźnego użycia - eksploatacji lub rozrywki; by traktowały takie miejsca, jak Tatry czy Puszcza Białowieska jako dobra narodowe, równe Wawelowi i warszawskiej Starówce? Dziś, niestety, stosunek przeciętnego katolika do przyrody jest zdecydowanie daleki od ideału...
Być katolikiem wśród ekologów Wywiad Przewodniczącego REFA dla miesięcznika "Dzikie Życie". Z o. Stanisławem Jaromi rozmawiają Grzegorz Bożek i Krzysztof Wojciechowski (lipiec 2006).
- Szczegóły
- Kategoria: Inspiracje
Uczestnicy konferencji zorganizowanej przez Papieską Akademię Nauk i Nauk Społecznych zastanawiali się nad wpływem nauki i religii na środowiska życia człowieka w XXI wieku. Jak łagodzić rosnące ambicje społeczeństw w aspekcie rozwoju z ograniczonymi zasobami przyrodniczymi? Środowisko naukowe w Kościele i papieżu Franciszku upatruje moralnego, a także duchowego przewodnictwa w kontekście największych bolączek i wyzwań współczesnego świata. Dotyczy to także kurczących się zasobów, nierówności społecznych, strukturalnego ubóstwa, skutków zmian klimatu o zasięgu globalnym i zaniku bioróżnorodności.
Czytaj więcej: Rzym: Zrównoważona ludzkość, zrównoważona planeta, nasza odpowiedzialność
- Szczegóły
- Kategoria: Inspiracje
Bardzo chcieliśmy zdążyć z nową odsłoną naszego portalu na dzień kanonizacji Jana Pawła II, który rozwijał przez lata swą teologię stworzenia i ekologię ludzką. W niedzielę 27.04.2014 spotkało się na jednej uroczystości czterech wybitnych papieży: Jan XXIII, który otworzył Kościół na świat, Jan Paweł II otwierający świat nauki, innych religii i wierzeń na Kościół, Benedykt XVI nazywany „zielonym papieżem” i Franciszek, który z wielką determinacją próbuje otworzyć Kościół i świat na ludzi ubogich i rzuconych na margines społeczeństwa. O przesłaniu ekologicznym ostatnich papieży pisaliśmy już wiele, teraz próbujemy szukać inspiracji w osobie i myśli Jana XXIII.
Czytaj więcej: Franciszkańskie i ekologiczne przesłanie kanonizacji Wielkich Papieży
- Szczegóły
- Kategoria: Inspiracje
Faustyna nie przestaje fascynować. Objawione miłosierdzie jest kluczem do interpretacji chrześcijaństwa i Ewangelii, aby Kościół (my wszyscy) faktycznie stał się „dla świata Dobrym Samarytaninem” (JP2). W słynnej już Koronce, rozpropagowanej przez papieża Franciszka jako Miserikordyna, modlimy się o przebaczenie i zadośćuczenienie (czyli o dobro w miejsce zła) za nas i całą rzeczywistość, która bardzo tego miłosierdzia potrzebuje. Uważna lektura Dzienniczka i biografii świętej nie pozwala przeoczyć jeszcze jednego wymiaru Faustyny – jej wrażliwości na piękno przyrody, całego stworzenia, które koresponduje z logiką Boże Miłosierdzia.
- Szczegóły
- Kategoria: Inspiracje
"Drodzy Bracia i Siostry! Kierujemy do Was ekumeniczny list, który jest apelem i prośbą o zachowanie stworzenia jako dzieła Bożego…" pisali przed rokiem liderzy chrześcijańskich Kościołów w Polsce - przypominamy kilka najważniejszych myśli, które są dla nas inspiracją. Niech inspirują nas do podejmowania działań proekologicznych każdego dnia, w duchu słów: "Pan Bóg wziął człowieka i umieścił go w ogrodzie Eden, aby uprawiał go i doglądał" (Rdz, 2.15).
Strona 1 z 2
- start
- Poprzedni artykuł
- 1
- 2
- Następny artykuł
- koniec