chlopiec z warzywami we franciszkanskiej misji w pariacotoPariacoto to franciszkańska misja w peruwiańskich Andach, gdzie w 1991 r. męczeńską śmierć ponieśli misjonarze Zbigniew Strzałkowski i Michał Tomaszek, ogłoszeni błogosławionymi Kościoła. Obecnie m. in. rozwija praktyczną ekologię produkując żywność ekologiczną. Pogłębieniu ich zaangażowania ekologicznego służyła wizyta o. Pacyfika Zbigniewa Świerczka, współzałożyciela REFA i naszego wieloletniego asystenta kościelnego. Polecamy relacje z ekoaktywności w Peru w postaci filmów oraz wspomnienia o. Zbigniewa nt. początków ekologii franciszkańskiej i naszego Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu.

 

Film pierwszy to wywiad z o. Pacyfikiem Zbigniewem Świerczkiem OFMConv, jednym ze współzałożycieli REFA. Prowadzi go Mercedes Abendaño, inżynier rolnictwa i organizator ekologicznego ogrodu w Pariacoto. Tematy rozmowy to m.in.: franciszkańska wizja przyrody, początki REFA, związek tego ruchu z bł. Zbigniewem Strzałkowskim.

 

Drugi film to prezentacja ekologicznego ogrodu w Pariacoto. Projekt stworzony przez Stowarzyszenie Tierra Amada i Franciszkanów w czasach Covid 19. W pewnym stopniu jest to realizacja marzenia ​​bł. Zbigniewa Strzałkowskiego, współzałożyciela franciszkańskiego ruchu ekologicznego REFA. Spółka "Tierra Amada" (Ziemia Umiłowana), założona przez Mercedes Abendaño i Estrella Huerta we wrześniu 2018 r., zajmuje się produkcją żywności ekologicznej i odbudową harmonii między człowiekiem a naturą.