W łączności z katolikami z całego świata REFA włącza się w świętowanie piątej rocznicy ekologicznej i franciszkańskiej encykliki Laudato si’ napisanej przez Papieża Franciszka. Nasza wiara wzywa nas do wspólnego działania i współpracy, aby chronić świat – nasz wspólny dom – i jego wszystkich mieszkańców, ludzi na Północy i Południu oraz całe stworzenie, tak różnorodne i tak często niszczone. Zapraszamy do konkursu plastycznego na plakat na temat: Ziemia – nasz wspólny dom – i my, jej mieszkańcy. Prezentujemy też różne inicjatywy na ten czas z Polski i z Watykanu i zachęcamy do ekologicznej aktywności...

Tydzień Laudato si’ to zachęta dla chrześcijan do wspólnego budowania lepszego świata. To inicjatywa watykańskiej Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka we współpracy z Global Catholic Climate Movement i innymi partnerami z całego świata! Jesteśmy zaproszeni w dniach 16-24 maja do świętowania piątej rocznicy ogłoszenia przez papieża Franciszka encykliki na temat ekologii integralnej i nawrócenia ekologicznego.
Papież Franciszek zachęcił wiernych do wzięcia udziału w Tygodniu Laudato si’ poprzez wiadomość wideo.

 

 

Ze względu na sytuację kryzysu pandemii Tydzień Laudato si’ odbędzie się głównie w formie wydarzeń online, obejmuje szkolenia online oraz światowy dzień modlitwy. Organizują je liczne organizacje z całego świata.

REFA przyjmuje zaproszenie prosto z Watykanu i zaprasza do konkursu plastycznego na plakat na temat: Ziemia – nasz wspólny dom – i my, jej mieszkańcy. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów szkół podstawowych klas 4-8. Jego rozstrzygnięcie nastąpi po zakończeniu tygodnia Laudato si' 25 maja a termin nasyłania prac mija 21 maja 2020. Wystarczy dobre zdjęcie pracy przesłane do REFA. Autorzy najciekawszych prac zostaną nagrodzeni, a ich dzieła opublikowane.

 

Polecamy też katechezy na ten temat. Oto propozycja przygotowana przez dr Anetę Rayzacher-Majewską lekcja religii dla dzieci pięcioletnich.

 

 

Warto też zobaczyć polską wersję watykańskiej strony https://laudatosiweek.org/pl/home-pl/  

I skorzystać z proponowanych webinariów.. zwłaszcza, że organizatorzy zapewniają polskie tłumaczenie!   https://bit.ly/35QgrXc

Ludzie REFA w tym czasie będą wspierać wszystkie inicjatywy swą modlitwą i medytacją z Republiki Ściborskiej - Biegnący Wilk, wyjątkowego ekosystemu na Mazurach. Będzie zatem (w małym gronie) majówka i nabożeństwo o nawrócenie ekologiczne razem z Harcerskim Ruchem Ochrony Środowiska im. św. Franciszka z Asyżu.