W trakcie Czasu dla Stworzenia – Season of Creation – w dniach 29.095.10.2022 w Radomsku odbył się Tydzień św. Franciszka z bogatym programem religijnym i ekologicznym. Centralna była Niedziela św. Franciszka z błogosławieństwem zwierząt i wszystkich owoców Ziemi (2.10) oraz święto Patrona Ekologów poprzedzone uroczystym triduum liturgicznym. Uczono też rocznicę podpisania encykliki Fratelli tutti oraz 40-lecie REFA - Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu. Prezentujemy dokumentację fotograficzną oraz film wideo z wypowiedziami Ani Bednarek, Tomka Karawajczyka i o. Stanisława Jaromiego z REFA.

W pierwszy dzień 29 września po Mszy św. nastąpiło otwarcie wystawy Laudato si’. To autorski projekt REFA, promujemy w nim 12 głównych tematów encykliki Laudato si'.  

Drugiego dnia modliliśmy się z całym stworzeniem oraz o nawrócenie dla wszystkich odpowiedzialnych za ochronę przyrody, środowiska i klimatu. Te intencje były też obecne na sobotnim różańcu z Królową Nieba i Ziemi.

W sobotę 1 października o 18.00 zaczęło się Triduum ku czci św. Franciszka. A wieczór wypełnił koncert pt. „Ave Maria przez wieki” przygotowany przez Miejski Dom Kultury w Radomsku.

Niedziela św. Franciszka to czas festynu franciszkańskiego, poszukiwanie sacrum w przyrodzie i rozmowy o ekologii na co dzień. Oprócz gospodarza o. Stanisława Jaromiego gości witali też w imieniu REFA Anna Bednarek, Karolina Klinowska i Tomasz Karawajczyk.


Przyozdobiliśmy nasze stoisko w tegoroczne odmiany jabłek od polskich, małych producentów. Częstowaliśmy owocami wszystkich odwiedzających klasztor.
W południe obyło się nabożeństwo z błogosławieństwem zwierząt.  

Centralną część poniedziałkowych obchodów – w dzień wigilii naszego Patrona – stanowiło franciszkańskie nabożeństwo Transitus. Było to też wspomnienie 2. rocznicy podpisania encykliki Fratelli tutti. W godz. 15.00-17.00 w sali REFA odbyły się warsztaty zielarskie „Herbaciane Pola u o. Grzegorza Sroki” prowadzone przez Annę Bednarek z REFA.

Odpustowi franciszkańskiemu przewodniczył zaproszony o. Michał Szałkowski OP. Wcześniej celebrowaliśmy nabożeństwo o św. Franciszku z tekstami św. Jana Pawła II i Papieża Franciszka. Medytacyjne teksty prezentowali o. Stanisław Jaromi oraz Jola Dąbrowska i Krzysztof Zygma z Miejskiego Domu Kultury w Radomsku.

Na zakończenie Tygodnia św. Franciszka odmówiliśmy różaniec z Królową Nieba i Ziemi oraz modlitwę o miłosierdzie dla nas i całego świata. 

Oto reportaż filmowy autorstwa Mateusza Dolniaka 

… i plakat wydarzenia.