• slajd nowa strona liderow
 • slajd REFA na COP24
 • slajd list COP24
 • slajd konf saveguarding2018
 • slajd na karuzele 2018 w3
 • slajd wywiad sj wiez
 • Chcesz współtworzyć ruch chrześcijan zaangażowanych w kwestie ekologiczne? Widzisz konieczność działania w swoim środowisku i potrzebujesz inspiracji?
 • W dniach 3-15 grudnia 2018 w Katowicach odbywał się Szczyt Klimatyczny ONZ. Nie zabrakło obecności Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu pokazującej chrześcijańską perspektywę w duchu Laudato si’ i przesłanie Patrona Ekologów św. Franciszka.
 • „Aby starczyło nam pokory w przyjęciu danych raportów naukowych, odwagi w rezygnacji ze słusznych roszczeń konsumpcyjnych i wyobraźni w naszych decyzjach” - piszą ekolodzy-chrześcijanie do uczestników COP24
 • Naukowcy, intelektualiści i duchowni nawołują do aktywnego i opartego na osiągnięciach nauki działania w sprawie ograniczenia globalnych zmian klimatu.
 • Budujemy sieć kontaktów, szkolimy się, w jaki sposób współpracować na rzecz stworzenia i co powinniśmy zrobić, żeby zwiększyć świadomość katolików w tematach ochrony przyrody, środowiska i klimatu. Szkoła liderów ekologii integralnej jest do tego szansą...
 • "Mamy ekosystemy unikalne w skali całej Unii Europejskiej. Winniśmy je traktować jako rodzaj dziedzictwa, które zostawiły nam poprzednie generacje. Nie możemy ich podporządkować czyimś interesom. Myślę chociażby o najcenniejszym lesie nizinnym, czyli Puszczy Białowieskiej. Te skarby to także jeden z cenniejszych lasów niskogórskich: Puszcza Karpacka. To największa niezmeliorowana rzeka w Europie: Wisła razem z dopływami" - mówi o. Stanisław Jaromi w rozmowie ze Zbigniewem Nosowskim.

eko-cytaty"Istnieje ciężki grzech przeciwko środowisku naturalnemu?" "Bliskość z naturą zmienia odbiór świata" "Światowy dzień bez kupowania... w każdą  niedzielę?" To tylko kilka cytatów przybliżających różne zagadnienia chrześcijańskiej ekologii z naszą graficzną interpretacją. Ciekawe i inspirujące? A może kontrowersyjne i niewygodne?

Zachęcamy do przejrzenia, lajkowania (polubienia) i udostępnia zamieszczonych treści na facebooku. 

Graficzne interpretacje różnych cytatów pozwalają wydobyć prawdziwe perełki, cenne myśli i krótkie cytaty, trafiając nierzadko w sedno problemu. To troszkę jak z przeczytanymi książkami, gdzie często zapamiętujemy 1 myśl, 1 cenne zdanie, a może 1 słowo. Coraz częściej w morzu informacji o zakresie prawie nie do odgarnięcia dla zwykłego użytkownika, liczy się stara, sprawdzona zasada minimalizmu: mniej znaczy więcej. Ale to oczywiście musi oznaczać świadome mniej.

Mamy nadzieję, że przedstawione cytaty pozwolą przybliżyć bogate nauczanie Kościoła i papieży na temat ekologii, które inspiruje (ponagla!) do działania na polu ochrony życia i środowiska. Dodajmy, cytatów często kontrowersyjnych, bo zmuszających do myślenia i autorefleksji na temat naszego stylu życia, ochrony życia we wszystkich jego przejawach, globalnej solidarności oraz odrzucenia pewnych stereotypowych nawyków i kalek na temat ekologii, czy ekologów. Stąd pytania czy, np. w kraju na dorobku, dobijającego do grona najbogatszych państw świata, warto pytać o sens niepohamowanego konsumpcjonizmu, o samoograniczenia jednostek, "zrównoważone" świętowanie czy znaczenie niedzieli jako dnia wolnego od zakupów? Jak rozumieć wezwanie obecnego papieża, Benedykta XVI, który przypomina, że "każdy człowiek ma obowiązek chronić środowisko naturalne, aby budować świat pokojowy. Jest to pilne zadanie, które trzeba realizować z nowym zaangażowaniem wszystkich"? Czy pamiętamy jeszcze, co powiedział Jan Paweł II w trakcie swojej pielgrzymki do Zamościa w 1999?...


Zapraszamy do przeglądania, lajkowania i udostępnia zamieszczonych tu grafik. Wszystkie są dostępne w ramach licencji Creative Commons CC-BY-ND/Święto Stworzenia 2012. Grafiki publikujemy też na naszym facebookowym profilu.

Macie własne pomysły? Chcecie się włączyć w tworzenie nowych? Piszcie, zapraszamy. Zobaczcie także naszą ostatnią akcję LUBIĘ=ROBIĘ, powstałą z myślą o stworzeniu swego rodzaju "credo" chrześcijanina-ekologa.

KJ/REFAWajrak o Kościele i ekologii

Dzień bez kupowania.. tak - w każdą niedziele :)

Benedykt XVI o doniosłości ekologii

JPII o ciężkim grzechu przeciwko środowisku...

Episkopat Włoch o ekologii w perspektywie wiary

Tichner. Proste i jasne...

x. Twardowski o Bogu obecnym w przyrodzie

JPII o degradacji środowiska

J. Ratziger o stworzeniu

BXVI: ochrona środowiska i życia nienarodzonego

Katolicki Uniwersytet o zmianach klimatu

Z czasem wszystko znajdzie uznanie...

Święto Stworzenia 2012

 

1000 Characters left