• cytat
  • encyklika karuzela
  • ksizka
  • Boska ziemia
  • Ekologia encykliki Fratelli tutti
  • Czyńcie Ziemię kochaną! – nowa książka REFA
  • Zielone Słowa BOSKIEJ ZIEMI.To przewodnik porządkujący wzajemne relacje Kościoła katolickiego z tematyką ochrony przyrody, środowiska, klimatu i ekologii.

eko-cytaty"Istnieje ciężki grzech przeciwko środowisku naturalnemu?" "Bliskość z naturą zmienia odbiór świata" "Światowy dzień bez kupowania... w każdą  niedzielę?" To tylko kilka cytatów przybliżających różne zagadnienia chrześcijańskiej ekologii z naszą graficzną interpretacją. Ciekawe i inspirujące? A może kontrowersyjne i niewygodne?

Zachęcamy do przejrzenia, lajkowania (polubienia) i udostępnia zamieszczonych treści na facebooku. 

Graficzne interpretacje różnych cytatów pozwalają wydobyć prawdziwe perełki, cenne myśli i krótkie cytaty, trafiając nierzadko w sedno problemu. To troszkę jak z przeczytanymi książkami, gdzie często zapamiętujemy 1 myśl, 1 cenne zdanie, a może 1 słowo. Coraz częściej w morzu informacji o zakresie prawie nie do odgarnięcia dla zwykłego użytkownika, liczy się stara, sprawdzona zasada minimalizmu: mniej znaczy więcej. Ale to oczywiście musi oznaczać świadome mniej.

Mamy nadzieję, że przedstawione cytaty pozwolą przybliżyć bogate nauczanie Kościoła i papieży na temat ekologii, które inspiruje (ponagla!) do działania na polu ochrony życia i środowiska. Dodajmy, cytatów często kontrowersyjnych, bo zmuszających do myślenia i autorefleksji na temat naszego stylu życia, ochrony życia we wszystkich jego przejawach, globalnej solidarności oraz odrzucenia pewnych stereotypowych nawyków i kalek na temat ekologii, czy ekologów. Stąd pytania czy, np. w kraju na dorobku, dobijającego do grona najbogatszych państw świata, warto pytać o sens niepohamowanego konsumpcjonizmu, o samoograniczenia jednostek, "zrównoważone" świętowanie czy znaczenie niedzieli jako dnia wolnego od zakupów? Jak rozumieć wezwanie obecnego papieża, Benedykta XVI, który przypomina, że "każdy człowiek ma obowiązek chronić środowisko naturalne, aby budować świat pokojowy. Jest to pilne zadanie, które trzeba realizować z nowym zaangażowaniem wszystkich"? Czy pamiętamy jeszcze, co powiedział Jan Paweł II w trakcie swojej pielgrzymki do Zamościa w 1999?...


Zapraszamy do przeglądania, lajkowania i udostępnia zamieszczonych tu grafik. Wszystkie są dostępne w ramach licencji Creative Commons CC-BY-ND/Święto Stworzenia 2012. Grafiki publikujemy też na naszym facebookowym profilu.

Macie własne pomysły? Chcecie się włączyć w tworzenie nowych? Piszcie, zapraszamy. Zobaczcie także naszą ostatnią akcję LUBIĘ=ROBIĘ, powstałą z myślą o stworzeniu swego rodzaju "credo" chrześcijanina-ekologa.

KJ/REFAWajrak o Kościele i ekologii

Dzień bez kupowania.. tak - w każdą niedziele :)

Benedykt XVI o doniosłości ekologii

JPII o ciężkim grzechu przeciwko środowisku...

Episkopat Włoch o ekologii w perspektywie wiary

Tichner. Proste i jasne...

x. Twardowski o Bogu obecnym w przyrodzie

JPII o degradacji środowiska

J. Ratziger o stworzeniu

BXVI: ochrona środowiska i życia nienarodzonego

Katolicki Uniwersytet o zmianach klimatu

Z czasem wszystko znajdzie uznanie...

Święto Stworzenia 2012

 

1000 Characters left