• cytat
  • encyklika karuzela
  • ksizka
  • Boska ziemia
  • Ekologia encykliki Fratelli tutti
  • Czyńcie Ziemię kochaną! – nowa książka REFA
  • Zielone Słowa BOSKIEJ ZIEMI.To przewodnik porządkujący wzajemne relacje Kościoła katolickiego z tematyką ochrony przyrody, środowiska, klimatu i ekologii.

Niełatwo rozmawiać o poście w świecie, gdzie 800 milionom ludzi grozi śmierć głodowa, 2 miliardy cierpią na niedożywienie, a półtora miliarda walczy z otyłością...Ale kiedy podjąć tę rozmowę jak nie w Wielkim Poście? Ludzki organizm to wspaniały samoregulujący się układ, który stale dąży do utrzymania stanu równowagi czyli zdrowia. Jednak na nasz wewnętrzny ekosystem oddziałuje środowisko w którym żyjemy, styl życia i pożywienie które przyjmujemy. Uciekamy z miast do czystych miejsc, ale zapominamy oczyścić swój wewnętrzny ekosystem. I tu najlepsza okazuje się stara praktyka postu.

Post okazuje się ciągle najbardziej skuteczną metodą leczenia chorób, jakie nam przyniosła współczesna cywilizacja – metodą tym bardziej cenną, że uzdrawia też naszą duszę i zbliża do Boga.

Wśród najbardziej popularnych obecnie propozycji jest dieta owocowo-warzywna zaproponowana kiedyś przez dr Bircher-Bennera i przystosowana do polskich realiów przez dr Ewę Dąbrowską. Nazywana jest też postem Daniela, gdyż podobny port opisuje biblijna Księga Daniela (1,12n). Jej oddziaływanie terapeutyczne polega na uruchomieniu odżywiania endogennego, oczyszczenia organizmu z niepotrzebnych zapasów, komórek zwyrodniałych czy ognisk zapalnych i uruchomieniu regeneracyjnych zdolności.

A może najlepszym pokarmem dla nas jest to co, wg biblijnej tradycji kapłańskiej, Bóg nam przeznaczył na pokarm czyli ziarna, nasiona oleiste, warzywa i owoce (Rdz 1,29). Jest to kompatybilne z twierdzeniem niektórych dietetyków mówiących nie o wartości kalorycznej czy odżywczej ale raczej o wartości biologicznej pokarmu czyli jego oddziaływaniu na zdrowie. Podobne tezy zwiera też opublikowany w 1991 r. raport lekarzy na rzecz odpowiedzialnej medycyny.

Po prostu: nie zanieczyszczaj siebie, zadbaj o swój ekosystem – post leczy duszę i ciało!

Oczyść fragment świata, którym sam jesteś – zrób sobie porządny post w Wielkim Tygodniu!

sj

1000 Characters left