• Riabinin
  • cop karuzela
  • cytat
  • encyklika karuzela
  • ksizka
  • Czas przemian i nawrócenia ekologicznego trwa nieustannie. Matka Ziemia i myślenie ekologiczne.
  • Przemówienie papieża Franciszka do uczestników spotkania „WIARA I NAUKA: W KIERUNKU COP26”
  • Ekologia encykliki Fratelli tutti
  • Czyńcie Ziemię kochaną! – nowa książka REFA

post-glowna

Przez cały Wielki Post staraliśmy się podsuwać Wam krótkie inspiracje, przemawiające obrazki i konkretne propozycje na każdy tydzień. Pokazujemy, że Wielki Post to okres w którym sprawy duchowe mogą przenikać się z konkretnym działaniem, angażując ciało i ducha. Post to także okazja do przewartościowania naszych relacji ze stworzeniem. Niech metoda małych, cotygodniowych kroków pozwoli odnaleźć nam swój właściwy rytm, przywracając nas Bogu, innym ludziom i... całemu stworzeniu. Unikając wzniosłych postanowień, każdą propozycję uzasadniliśmy w 3 zdaniach.

Boże miłosierdzie może sprawić, aby zakwitła nawet najbardziej jałowa ziemia... aby zakwitły te obszary pustyni, jakie są w naszym sercu...  Stańmy się kanałami miłosierdzia, przez które Bóg może nawadniać ziemię, strzec całego stworzenia.

(Papież Franciszek, 31.03.2013)

post-g5

 - Dlaczego bez mięsa w Wielki Post?

Bo wykarmienie roślinożercy jest oszczędniejsze dla środowiska od wykarmienia mięsożercy (na 1 kg mięsa potrzeba 12 kg zboża i soi; na 1 kg pszenicy potrzeba 190 litrów wody; na 1 kg mięsa potrzeba średnio 20 000 litrów wody; produkcja 1 kg wołowiny pochłania aż 50 000 litrów wody!).

Bo mięso przestało być dobrem luksusowym a tani, często nienajlepszej jakości produkt mięsny w supermarektach wodzi nas na pokuszenie ceną i przyczynia się do hekatomby zwierząt w masowych ubojniach.

Chrześcijaństwo miało swoją piękną praktykę postu od mięsa i wegetarianizmu (dieta cystersów była przez wieki bez mięsa a efektem tego są stawy rybne, np. Milickie).

post-g3

- Dlaczego spędzać czas, i to minimum 3 godziny z własnymi dziećmi na łonie przyrody?

Bo chroniczny brak czasu to największa bolączka nas wszystkich, a kino, galeria, ogrodowa trampolina, czy nawet osiedlowy plac zabaw nie zastąpią przygód na łące, w lesie, nad rzeką.

Bo wszystkie badania pokazują, że obecne pokolenie dzieci wychowuje się w oderwaniu od środowiska przyrodniczego (naukowcy wprost nazywają to syndromem deficytu natury).

Bo tylko poprzez bezpośrednie doświadczanie natury, także tej dzikiej, kształtuje się u dziecka wrażliwość na piękno, zmysł obserwacji, umiejętność koncentracji i potrzeba ciekawości.

post-g6

Dlaczego odkurzyć "ekologiczną duchowość" św. Jana Pawła 2?

Bo jest najdłuższym tekstem Jana Pawła II poświęconym ekologii i jest tam wszędzie wprost napisane, że ekologia to ważne zagadnienie moralne.

Bo warto odnaleźć w nim inspiracje i idee dla siebie oraz religijne motywacje i argumenty dla głębszego zaangażowania w rozmaite kwestie środowiskowe.

Bo może być znakomitym wstępem do lektury i umysłowej pracy nad innymi, słaboznanymi w Polsce tekstami św. JP2 (a pisał o ochronie przyrody dużo), na przykład tu: http://goo.gl/v7xRFg

post-g2

- Dlaczego uśmiechać się w Wielki Post (i nie tylko)?

Bo zobacz na "szefa" (papieża Franciszka), jego promienny uśmiech i pełne czułości gesty. Od Ojca Świętego uczmy się co to znaczy radość w przeżywaniu swojej wiary i jak bardzo pomocna w wierze może być dawka zdrowego humoru i pewien dystans wobec samego siebie. Papież wielokrotnie wspominał, że radość to znak chrześcijanina, który bez niej „albo nie jest chrześcijaninem, albo jest chory". „Nie ma innej możliwości! Jego zdrowie szwankuje". "Zdrowie chrześcijańskie to radość". Pamiętacie słowa Franciszka o chrześcijanach o twarzach jak papryka w occie, dodając, że jeśli twarz jest taka, to i dusza wygląda podobnie? „To nie są chrześcijanie!" – mówi. "Chrześcijanin bez radości nie jest chrześcijaninem. Radość jest jak pieczęć chrześcijanina, również w bólach, trudach, nawet w prześladowaniach".

Bo zachęca nas do tego sam Jezus, przypominając o istocie postu: "Kiedy pościcie, nie bądźcie posępni jak obłudnicy. Przybierają oni wygląd ponury, aby pokazać ludziom, że poszczą. Zaprawdę, powiadam wam: już odebrali swoją nagrodę. Ty zaś, gdy pościsz, namaść sobie głowę i umyj twarz, aby nie ludziom pokazać, że pościsz, ale Ojcu twemu, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie." (Mt 6:1-6,16-18) 

Bo jak napisał w jednej ze swoich książek Szymon Hołownia "Bóg nie tylko nas 'miłuję', ale poprostu lubi." Uśmiech, spokój, pewna bezproblemowość to momenty, które możemy dać innym (i sobie samemu) od zaraz. Najgorsze zanieczyszczenie jakie robimy to emocjonalny, ironiczny i zgorzkniały "dym" roztaczany wokół nas, trwale zatruwający otoczenie, nasze relacje z innymi i myśli. Swoje nawrócenie warto zacząć od małego gestu - uśmiechu. 

post-g1

- Dlaczego post, jałmużna i modlitwa o pokój na świecie (na Ukrainie, Bliskim Wschodzie, w Afryce)?

Bo chrześcijanie to tacy dobrzy ludzie, którzy bezinteresownie modlą się o innych i poszczą w ich intencji. Warto jeszcze przywołać fragment listu pasterskiego odczytynego w kościołach w 5 Niedzielę Wielkiego Postu:

"Zatroskani o rozwój sytuacji za naszą wschodnią granicą, biskupi apelują o modlitwę za naszych Braci Ukraińców i o pomoc dla nich. Pamiętamy, że kiedy my walczyliśmy o wolność, Europa nam pomagała. Dziś – pomagając Ukrainie – mamy okazję choć w części spłacić ów dług. Dużą pomoc potrzebującym na Ukrainie niesie już teraz Caritas Polska oraz Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie. W tę pomoc może się włączyć każdy. Dlatego zwracamy się do polskich parafii o nawiązanie bezpośrednich kontaktów z parafiami na Ukrainie: rzymsko- i greckokatolickimi. Niech partnerskie relacje między parafiami owocują wzajemnymi odwiedzinami i pomocą, według lokalnych możliwości."

"Nie możemy pozostać obojętnymi wobec narastającej fali prześladowań chrześcijan w różnych miejscach na świecie. Naszą odpowiedzią na przemoc powinna być solidarność z prześladowanymi i głośno wypowiedziany sprzeciw. Biskupi z uwagą wysłuchali relacji świadków i ofiar prześladowań w Iraku."

post-g4

- Dlaczego oszczędzać wodę?

Bo jeżeli nie przekonują nas argumenty o zrównoważonym rozwoju, pustynnieniu gleb, zmianach klimatycznych itd., to prosił nas o to papież Franciszek.

Jak oszczędzać wodę - kilka prostych rad "metodą małych, codziennych kroków":

 1. Zakręcaj wodę podczas mycia zębów, golenia i podobnych czynności wykonywanych przy umywalce (efekt: oszczędność nawet do 9 litrów / minutę).

2. Skróć czas kąpieli pod prysznicem (efekt: 10-minutowy prysznić zużywa do 180 l wody, podczas gdy 4-minutowy tylko do 60l).

3. Nie spłukuj odpadów papierowych w toalecie. Wyrzuć je do kosza. Zaoszczędzisz wodę unikając częstego spłukiwania.

4. Uszczelnij spłuczki w toaletach. Napraw nieszczelności (efekt: przy wyciekaniu spłuczki traci się nawet do 50 l wody dziennie, nieszczelny kran to do 30l strat wody dziennie, co przekłada się na 30 m3 rocznie).

5. Używaj programów oszczędzających wodę (i ekonomicznych w późniejszych rachunkach) w zmywarkach i pralkach - zwłaszcza kiedy nie są w pełni załadowane. Jak zmywasz, kurek z wodą nie musi być stale odkręcony!

Czasem wystarczy skorygować swoje codzienne nawyki.

 

opr. Kasper Jakubowski/REFA

Gravatar
Monika
REFA na Wileki Post
a gdzie jest cd. o poście na WIelki POst? miało być o tym "dlaczego" :((((
Gravatar
Święto Stworzenia
Monika said :
a gdzie jest cd. o poście na WIelki POst? miało być o tym "dlaczego" :((((


Już jest ciąg dalszy Pani Moniko! Przepraszamy

1000 Characters left