Chrześcijańskiej ekologii integralnej poświęcony był jeden z warsztatów w ramach zakończonego 22.07.2018 pierwszego w Polsce Obozu dla Klimatu. Spotkanie wokół ekologicznego przesłania encykliki Laudato si' poprowadziła Emilia Ślimko z REFA oraz Mateusz Piotrowski ze Światowego Ruchu Katolików na rzecz Środowiska. Ponad 200 uczestniczek i uczestniczek Obozu zapoczątkowało polski ruch klimatyczny wzorem czeskiego i niemieckiego, który ma skupiać społeczeństwo obywatelskie różnych środowisk, w celach przeprowadzenia transformacji energetycznej oraz ochrony klimatu w duchu sprawiedliwości i solidarności.  

Czym jest ekologia integralna proponowana przez Papieża Franciszka? Jakie jest główne przesłanie "ekologicznej" encykliki Laudato si'? Czy dotyczy tylko katolików? Podczas warsztatu odpowiadaliśmy na powyższe pytania oraz zachęcaliśmy uczestniczki i uczestników do refleksji, w jaki sposób ekologia integralna odpowiada na wyzwania współczesności, w jakim stopniu dotyka naszego codziennego życia i jednostkowej odpowiedzialności. Opowiedzieliśmy, jak można się zaangażować w działania związane z ekologią integralną i ochroną klimatu, planowane przez REFA oraz inne polskie i zagraniczne chrześcijańskie organizacje ekologiczne, w tym Światowy Ruch Katolików na rzecz Środowiska (GCCM).

Obóz dla Klimatu został zorganizowany przez nieformalną grupę aktywistów i aktywistek wywodzących się z różnych środowisk. Uczestniczyły w niej osoby z całej Polski. Odbył się na pograniczu województw wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego, gdzie znajduje się kompleks kopalni odkrywkowych i elektrowni. Jak piszą organizatorzy Obozu: "tam, gdzie z powodu kopalni odkrywkowych węgla brunatnego znikają piękne jeziora, Noteć wysycha na długości ponad 30 kilometrów, a rolnicy muszą pogodzić się z coraz gorszymi plonami każdego roku, spotkamy się, żeby wspólnie ze społecznościami lokalnymi walczyć z niesprawiedliwością społeczną i destrukcją przyrody".

Do sprawiedliwej transformacji energetycznej, czyli stopniowego ale szybkiego odchodzenia od spalania paliw kopalnych w poszanowaniu przyrody, najbiedniejszych i społeczności lokalnych, wzywał zarówno papież Benedykt XVI jak i obecnie papież Franciszek. Spalanie paliw kopalnych powoduje ocieplanie się klimatu, które musimy powstrzymać wysiłkiem wszystkich krajów, ale także zaangażowaniem obywatelek i obywateli. Stąd konieczność dialogu i wyrażenia gotowości do wykonania tej pracy, do czego nawołuje w Laudato si' papież Franciszek. Dyskusje prowadzone przez uczestniczki i uczestników Obozu wyraźnie pokazują, że jesteśmy w momencie, w którym różne środowiska polskich aktywistów i aktywistek chcą współpracować dla dobra wspólnego, jakim jest klimat.