„Synu, spadaj na drzewo” – to żartobliwe(!) powiedzenie pod adresem mojego dziecka nabrało nowego wymiaru, kiedy przekonałam się, jak istotny jest kontakt dziecka z przyrodą. - pisze w tekście dla Aleteia Polska Marta Brzezińska Waleszczyk. I pyta Kaspra Jakubowskiego o syndrom deficytu natury i dlaczego najczęściej tak fatalnie projektowana jest przestrzeń publiczna przy nowych osiedlach. Jak wreszcie zachęcać dzieci, aby chciały przebywać w przyrodzie więcej czasu, jeżeli kontakt z nią przynosi tyle korzyści ("Na Harvard? Najpierw do lasu!"). I gdzie szukać tej przyrody.
„Przestrzenie publiczne przy wielu osiedlach nie sprzyjają kontaktowi z naturą, nie dają dzieciakom możliwości wyżycia się i co najwyżej, oferują zestaw banalnych, katalogowych urządzeń. Nowe osiedla mieszkaniowe, choć powstają często kosztem terenów zieleni są najczęściej szczelnie od przyrody odgrodzone” – mówi Jakubowski. I podaje przykład Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii czy Niemiec, gdzie furorę robią naturalne place zabaw i tzw. luźne elementy (loose parts) do zabawy. „Są to umieszczane naturalne przedmioty o niezdefiniowanych kształtach. Porzucone kłody, pniaki, korzenie drzew, kora, szyszki, gałęzie, naturalne materiały do budowy. Dzieci same decydują, co będą z nimi robić” – mówi Aletei.
Kolejnym problemem jest demonizowanie przyrody. „Mamy do czynienia z syndromem Baby-Jagi, przedstawianiem przyrody jako źródła niebezpieczeństw: kleszcze, barszcz Sosnowskiego, połamane drzewa, porwania… I nie chodzi o to, żeby bagatelizować obawy rodziców, ale znaleźć równowagę między kontrolą a swobodą dzieci” – przekonuje Jakubowski. Jak to zrobić? „Dzieci mają naturalną potrzebę pobrudzenia się. Potrzebują pozytywnie usposobionego rodzica, który pomoże im się podnieść, jak upadną. Jeżeli wyeliminujemy ryzyko i upadki w wychowaniu naszych dzieci, nie dziwmy się, że będą miały problemy z samodzielnością w późniejszym życiu. Osiedlowe place zabaw, często wygrodzone przed obcymi, dużo mówią o naszym, rodziców wyobrażeniu o bezpieczeństwie. Jaka będzie cena za to złudzenie komfortu i minimum spokoju?”
(...)
Cały tekst Marty Brzezińskiej-Waleszczyk dostępny na Aleteia.pl: https://pl.aleteia.org/2017/09/05/dlaczego-dzieci-powinny-sie-bawic-w-lesie/
Terms & Conditions
Subscribe
Report
My comments