Okładka książki Czyńcie Ziemię kochaną„Czyńcie Ziemię kochaną! Ekologia integralna w perspektywie franciszkańskiej” to publikacja wydana przez Ruch Ekologiczny św. Franciszka z Asyżu i Szkołę liderów ekologii integralnej REFA w roku Laudato si’ oraz w 40 lecie powstania REFA. Jest o tym, jak w praktyce realizujemy nasze cele, jakimi kierujemy się ideami i jakie podejmujemy działania. Pokazujemy je również poprzez prostotę publikacji w miękkiej okładce, wydrukowaną na ekologicznym papierze, bez specjalnych zdobień, bez utwardzania okładki, bez zabezpieczeń folią. I bez dodatkowych wersji próbnych… Zapraszamy do lektury… 

Od 24.05.2020 r. trwa w Kościele ROK LAUDATO SI’, ogłoszony w trakcie obchodów piątej rocznicy ekoencykliki papieża Franciszka. Wspólnoty chrześcijańskie zostały zaproszone są do współtworzenia oddolnego ruchu ekologii integralnej oraz wyruszenia w drogę w kierunku trwale zrównoważonego rozwoju, prostego stylu życia, neutralności klimatycznej i ograniczenia zaangażowania w inwestycje związane z wydobyciem paliw kopalnych. Ruch Ekologiczny św. Franciszka z Asyżu – REFA te zadania realizuje od 40 lat, ostatnio szczególnie mocno w ramach Szkoły Liderów Ekologii Integralnej. Promujemy idee Patrona Ekologów, ekologii integralnej i tworzymy franciszkańską narrację w kwestiach ochrony przyrody, środowiska, klimatu, ekologicznego i odpowiedzialnego stylu życia oraz solidarności wobec kolejnych wyzwań i kryzysów. 

Książka Czyńcie Ziemię kochaną

Książka wydrukowana jest na unikalnym i wyjątkowym materiale – delikatnie chropowata struktura sprawia, że publikacja nie wymaga już żadnych dekoracji graficznych, zachowuje elegancję i piękno w swojej naturalnej formie. Nautilus Classic to papier niepowlekany, wyprodukowany w 100% z makulatury. Charakteryzuje się przyjaznym dla oka odcieniem bieli, jest materiałem długowiecznym. Wyprodukowany bez wybielaczy optycznych, o białości CIE 112. Zastosowanie papieru ekologicznego świadczy o świadomej trosce o środowisko naturalne. W tym wydaniu, również ze względów środowiskowych, odeszliśmy od tłoczenia na okładce, ponieważ te dodatkowe wizualne efekty są również energochłonne.

Prace nad najnowszą publikacją REFA „Czyńcie Ziemię kochaną” to wiele godzin dyskusji, redagowania tekstów, przygotowania grafik. To również decyzje dotyczące druku i doboru materiałów. A wszystko to w duchu ekologii integralnej – bądźmy eko.

Opis książki Czyńcie Ziemię kochaną

Licząca 152 strony książka pod redakcją o. Stanisława Jaromi zaczyna się od pokazania historii 40 lat REFA poprzez liczne ilustracje, grafiki i zdjęcia. Dalej mamy kilka tekstów prezentujących współczesne oblicze Ruchu i jego projekty w tym Szkołę Liderów Ekologii Integralnej. Zasady leadership w życiu patrona ekologów omawia o. Bogdan Kocańda OFMConv, o współczesnym przywództwie w służbie ekologii piszą liderzy REFA Emilia Ślimko i Patryk Białas. Anna Bednarek przedstawia projekt Bożego Rolnictwa a Krzysztof Mączkowski „Drzewo Franciszka”. Ks. Marek Wittbrot w tekście „Ekologiczne repetytorium” recenzuje książkę „Boska Ziemia” a Piotr Wojciechowski prezentuje myślenie encykliki Fratelli tutti. Ważny „Pakt z Asyżu” prezentujemy słowami samego Papieża Franciszka.

Myślenie według chrześcijańskiej ekologii pokazują teksty o. Radosława Kramarskiego OFMConv (z perspektywy biblijno-patrystycznej), Fryderyka Hunia (słowami filozofa) oraz o. Stanisława Jaromi OFMConv, który wskazuje na dialogiczny i mediacyjny potencjał ekologii integralnej. Kontrowersje „Ekologia według lewicy i Kościoła” omawia Tomasz Benda i pyta co nas łączy a co dzieli? Szeroko prezentujemy wyniki ankiety REFA na Rok Laudato si’ nt. obecności ekologii w Kościele oraz często zachęcamy do modlitwy prezentując współczesne teksty religijne, w tym z encyklik Laudato si’ i Fratelli tutti.

Spis treści książki Czyńcie Ziemię kochaną

Zapraszamy do lektury…

Książka jest do nabycia w wydawnictwie Bratni Zew.