Zielony Zeszyt REFA 2009"Jak to jest, że średniowieczny Święty, nazwany kiedyś przez Dantego 'słońcem człowieczego rodu' stale fascynuje i inspiruje? I wielu przyjmuje Jego zaproszenie na piękny, choć niełatwy szlak odkrywania autentycznych relacji w świecie; na wędrówkę z poznawaniem tajemnic przyrody i świętości wszelkiego życia." - pytają uczestnicy Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu w nowym Zielonym Zeszycie. I zauważają, że choć inna była perspektywa widzenia przyrody w XIII w., a inna towarzyszy współczesnym badaniom, to Franciszkowa "Pieśni stworzeń" stale jest jednym z najbardziej inspirujących tekstów dla etyki ekologicznej i teologii stworzenia.

Zielony Zeszyt 2009 został wydany z okazji rocznicy 30 lecia ogłoszenia św. Franciszka z Asyżu patronem ekologów. Według franciszkańskich ekologów to dobra okazja, aby podziękować Kościołowi i papieżowi Janowi Pawłowi II za dar tak wspaniałego patrona dla wszystkich zatroskanych o stworzenie oraz przyjąć owo zaproszenie do odpowiedzialnego i pieknego przeżywania swej życiowej wędrówki.

Zawiera on szereg materiałów dotyczących chrześcijańskiej ekologii, refleksji nad aktualnością Świętego Patrona w aktywności społecznej oraz praktyczne propozycje do wykorzystania w edukacji ekologicznej. Oto spis treści Zeszytu:

Wstęp redakcyjny
S. Jaromi - Św. Franciszek jako patron ekologów
A. Borzęcka - Jestem chrześcijaninem - jestem ekologiem...

REFA - IDEA I RZECZYWISTOŚĆ
REFA - owoc charyzmatu franciszkańskiego
REFA w Legnicy i diecezji legnickiej
REFA we Wrocławiu
REFA na rzecz sprawiedliwości klimatycznej
REFA na jubileuszu franciszkańskim
Młodzi tej ziemi, czyli REFA z KSM

FRANCISZKAŃSKI PROJEKT EDUKACJI EKOLOGICZNEJ
Modlitwa na Światowy Dzień Ochrony Środowiska
S. Jaromi - Ekologia w encyklice "Caritas in veritate"
K. Kamiński - Franciszkańska edukacja ekologiczna w Kalwarii Pacławskiej

INSPIRACJE
O ekologii, nowoczesnych systemach grzewczych, tradycji i współczesności klasztoru w Tyńcu - rozmowa z opatem tynieckim, ojcem Bernardem Sawickim
A. Osypińska - Zmiany klimatu - walka o solidarność w podzielonym świecie
S. Jaromi - Przyrodnicze sanktuarium świata
K. Wojciechowski -Nowe książki honorowych członków REFA
A. Borzęcka - Patrz pod nogi! - czyli kilka słów o tym co zazwyczaj się depcze

EKOWARSZTATY
M. Smółka - Ekolog - persona non grata?
A. Borzęcka - Wszechobecne torebki foliowe
Z. Citak - Św. Franciszek uczy nas kochać wszystkie stworzenia
Z. Świerczek -Człowiek i przyroda w Bożych planach. Warsztat z Pismem Świętym

Ruch Ekologiczny św. Franciszka z Asyżu od 1981 roku stara się być przewodnikiem w owej niełatwej wędrówce szanującej całe stworzenie, aby Ziemia dalej była gościnnym, cennym i różnorodnym domem dla wszystkich jej mieszkańców; stara się między innymi poprzez próby pogłębienia ekologicznych wątków w duchowości franciszkańskiej oraz liczne działania na rzecz chrześcijańskiej edukacji ekologicznej.

Z radością dzielimy się naszymi refleksjami i polecamy nasz biuletyn. Zamówienia można składać na adres krakowskiego Kręgu REFA, ul. Żółkiewskiego 14, E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub Kręgu wrocławskiego: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Zielony Zeszyt REFA. Biuletyn Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu nr 15/2009, red. S. Jaromi, Kraków - Wrocław 2009, ss. 88