• RiabininCzas przemian i nawrócenia ekologicznego trwa nieustannie. Matka Ziemia i myślenie ekologiczne.
  • cop karuzela
  • cytat
  • encyklika karuzela
  • Boska ziemia
  • encyklika
  • Czas przemian i nawrócenia ekologicznego trwa nieustannie. Matka Ziemia i myślenie ekologiczne.
  • Przemówienie papieża Franciszka do uczestników spotkania „WIARA I NAUKA: W KIERUNKU COP26”
  • Ekologia encykliki Fratelli tutti
  • Zielone Słowa BOSKIEJ ZIEMI.To przewodnik porządkujący wzajemne relacje Kościoła katolickiego z tematyką ochrony przyrody, środowiska, klimatu i ekologii.
  • Ekologia to ważna część nauczania Kościoła – wywiad KAI z o. Stanisławem Jaromi

biblioteka laudatosi jp2 biblioteka laudatosi benedykt xvi biblioteka laudatosi kkwpolscesqr

biblioteka laudatosi dol dzielo stworzenia biblioteka laudatosi dol ochrona srodowiska biblioteka laudatosi dol ekologia integralna biblioteka laudatosi dol encyklika laudatosi

Food for All„Nie można dłużej tolerować faktu, że wyrzuca się żywność, gdy ludzie cierpią głód. To jest nierówność społeczna” - pisał Papież Franciszek w adhortacji Evangelii Gaudium i ta tematyka często wraca w jego przemówieniach. Warto zatem zwrócić uwagę na globalną kampanię walki z głodem, zainicjowaną przez Caritas Internationalis. Zaczęła się 10.12.2013 w Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka pod hasłem „Jedna rodzina ludzka, pożywienie dla wszystkich”. Kampanię poparł Papież Franciszek i przypomniał, że Chrystus utożsamił samego siebie z cierpiącymi głód, mówić: „Byłem głodny, a daliście Mi jeść” (Mt 25, 35). A kiedy apostołowie powiedzieli Mu, że ludzie słuchający Jego nauczania są głodni, kazał ich nakarmić.

 „Stoimy wobec światowego skandalu: miliard ludzi jeszcze dziś cierpi głód – powiedział Papież. – Nie możemy odwracać się w drugą stronę i udawać, że tak nie jest. Żywność, jaka jest do dyspozycji na świecie, wystarczyłaby do nakarmienia wszystkich. Dlatego zachęcam was, drodzy bracia i siostry, byście zrobili miejsce w swoich sercach na tę pilną potrzebę, respektując dane wszystkim przez Boga prawo, by można mieć dostęp do odpowiedniego pożywienia. Ta kampania jest też przestrogą, by przestać myśleć, że nasze codzienne działania nie mają wpływu na życie tych, którzy blisko czy daleko cierpią głód we własnym ciele. Proszę was z całego serca o poparcie naszej Caritas w tej szlachetnej kampanii, aby działać jak jedna rodzina podejmująca wysiłek celem zapewnienia żywności wszystkim”.

O tym wyzwaniu mówił też Papież Franciszek  w przedświątecznym wywiadzie dla włoskiego dziennika La Stampa. Nawiązując do dramatycznych statystyk mówiących, że każdego dnia z głodu umiera 10 tys. dzieci, Papież przywołał spotkanie z matką, której maleńkie dziecko płakało podczas audiencji. „Wstydziła się je karmić, bo miał przechodzić Papież. Powiedziałem: «Daj dziecku jeść». I te słowa chciałbym powtórzyć całej ludzkości: «dajmy głodnym jeść!». Na świecie jest wystarczająca ilość pożywienia, by wykarmić wszystkich”.

Kwestia walki z głodem i bezpieczeństwa żywnościowego znalazła się w wystąpieniu przedstawiciela Watykanu podczas niedawnej konferencji ministerialnej Światowej Organizacji Handlu. Spotkanie zakończyło się porozumieniem w sprawie liberalizacji stosunków handlowych.

Występując na tym forum abp Silvano Tomasi pozytywnie ocenił ten historyczny sukces. Ostrzegł zarazem przed skutkami wahań cen żywności i produktów rolnych na światowym rynku, co może doprowadzić do kryzysów humanitarnych kosztujących ludzkie życie. Watykański dyplomata wskazał przy tym na potrzebę kontynuowania międzynarodowych wysiłków na rzecz bezpieczeństwa żywnościowego, szczególnie w odniesieniu do państw rozwijających się. Przypomniał tu słowa Papieża Franciszka z przesłania na Światowy Dzień Żywności z wezwaniem do „przemyślenia na nowo i zreformowania naszych systemów wyżywienia w perspektywie solidarności, przezwyciężając logikę dzikiego wyzysku wobec przyrody i korygując nasze zaangażowanie w troskę o środowisko i jego zasoby, by zapewnić wszystkim bezpieczeństwo żywnościowe”.

sj