• cytat
  • encyklika karuzela
  • ksizka
  • Boska ziemia
  • Ekologia encykliki Fratelli tutti
  • Czyńcie Ziemię kochaną! – nowa książka REFA
  • Zielone Słowa BOSKIEJ ZIEMI.To przewodnik porządkujący wzajemne relacje Kościoła katolickiego z tematyką ochrony przyrody, środowiska, klimatu i ekologii.

ekologia rodziny według franciszkanówJak współczesna rodzina może realizować swoje posłanie do świata w duchu franciszkańskim? Taki temat miało 2. Franciszkańskie spotkanie rodzin zorganizowane w dniach 23-26 sierpnia 2012  w Opawie. Uczestniczył w nim przewodniczący REFA, o. Stanisław  Jaromi, który starał się przedstawić wyzwania franciszkanizmu wobec dzisiejszych kryzysów.

W klasztorze franciszkanów w Opawie (Republika Czeska) zgromadziło się 16 rodzin; jego gotycko-barokowe korytarze napełniły się radością 52 dzieci, dla których przygotowano specjalny program o tematyce misyjnej. W kolejne dni dzieci „wyruszały” na różne kontynenty i poznawały odmienne środowisko naturalne, kulturę i zwyczaje ich mieszkańców.

W tym czasie rodzice mogli uczestniczyć w konferencjach i spotkaniach grup dyskusyjnych. Wspólnie przeżywali Eucharystię i wieczorną modlitwę. Gromadzili się też na radosnej zabawie i przy stole. Szczegółowy program zajęć przygotowała Blanka Zavorkova OFS.

W opinii głównego organizatora imprezy o. Krzysztofa Skibińskiego OFMConv., celem spotkania było pogłębianie duchowości franciszkańskiej i małżeńskiej oraz budowanie wspólnoty między rodzinami. Wydaje się to ważne, aby umocnić ich w dawaniu świadectwa w codziennym życiu. 

 spółczesna rodzina i jej posłanie do świata w duchu franciszkańskimWspółczesna rodzina i jej posłanie do świata w duchu franciszkańskim – to temat dyskutowany w czasie spotkania rodzin w Opawie (fot. SJ/REFA)

 Fot. u góry (flickr.com/Keoni Cabral/CC)

1000 Characters left