• slajd nowa strona liderow
 • slajd REFA na COP24
 • slajd list COP24
 • slajd konf saveguarding2018
 • slajd na karuzele 2018 w3
 • slajd wywiad sj wiez
 • Chcesz współtworzyć ruch chrześcijan zaangażowanych w kwestie ekologiczne? Widzisz konieczność działania w swoim środowisku i potrzebujesz inspiracji?
 • W dniach 3-15 grudnia 2018 w Katowicach odbywał się Szczyt Klimatyczny ONZ. Nie zabrakło obecności Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu pokazującej chrześcijańską perspektywę w duchu Laudato si’ i przesłanie Patrona Ekologów św. Franciszka.
 • „Aby starczyło nam pokory w przyjęciu danych raportów naukowych, odwagi w rezygnacji ze słusznych roszczeń konsumpcyjnych i wyobraźni w naszych decyzjach” - piszą ekolodzy-chrześcijanie do uczestników COP24
 • Naukowcy, intelektualiści i duchowni nawołują do aktywnego i opartego na osiągnięciach nauki działania w sprawie ograniczenia globalnych zmian klimatu.
 • Budujemy sieć kontaktów, szkolimy się, w jaki sposób współpracować na rzecz stworzenia i co powinniśmy zrobić, żeby zwiększyć świadomość katolików w tematach ochrony przyrody, środowiska i klimatu. Szkoła liderów ekologii integralnej jest do tego szansą...
 • "Mamy ekosystemy unikalne w skali całej Unii Europejskiej. Winniśmy je traktować jako rodzaj dziedzictwa, które zostawiły nam poprzednie generacje. Nie możemy ich podporządkować czyimś interesom. Myślę chociażby o najcenniejszym lesie nizinnym, czyli Puszczy Białowieskiej. Te skarby to także jeden z cenniejszych lasów niskogórskich: Puszcza Karpacka. To największa niezmeliorowana rzeka w Europie: Wisła razem z dopływami" - mówi o. Stanisław Jaromi w rozmowie ze Zbigniewem Nosowskim.

Zielony Zeszyt REFA 2008Zielony Zeszyt 2008 swą treścią włącza się w realizację nowego programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce, który zachęca do szerszego wprowadzenia w działania katechetyczne, kaznodziejskie, rekolekcyjne i każde inne duszpasterstwo szeroko rozumianej troski o życie, w tym również o życie środowiska naturalnego.
REFA podjął jego realizację tym chętniej, iż wśród kilku projektów uwzględnionych w Programie znajduje się prezentacja Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu (REFA) jako nowoczesnego i ewangelicznego przykładu troski o życie przyrody.

Zielony Zeszyt 2008 zawiera szereg materiałów dotyczących chrześcijańskiej ekologii, refleksji nad aktualnością Świętego Patrona w aktywności społecznej oraz praktyczne propozycje do wykorzystania w edukacji ekologicznej. Są one zgrupowane w 5 działów. W pierwszym pt. "REFA - idea i rzeczywistość" zawarte są prezentacje różnych działań Ruchu. Szczegółowo omówiono coraz dynamiczniej rozwijającą się aktywność lokalnych Kręgów REFA.
Kolejne działy prezentują materiały edukacyjne oraz teksty członków Ruchu będące zaproszeniem do dyskusji nad ważnymi dla nas tematami, jak bioregionalizm chrześcijański, światowe bezpieczeństwo żywnościowe i GMO, ochrona dzikiej przyrody czy troska o edukację ekologiczną chrześcijan.
Ważnym uzupełnieniem jest prezentacja nowych wypowiedzi Kościoła na eko-tematy oraz tłumaczenie Karty z Gubbio 2007 ukazującej franciszkańską odpowiedź na ekologiczne problemy współczesności.
Ostatnią część publikacji stanowią konspekty lekcji przeprowadzonych przez ich autorów, dotyczących franciszkańskiej ekologii i GMO. Wszystko może być wykorzystane w pracy edukacyjnej z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi.

"REFA dążąc do realizacji głównej idei Ruchu - budowania cywilizacji miłości, poprzez m.in. braterstwo z człowiekiem i przyrodą, wybiera drogę małych inicjatyw. - napisał we wstępie redaktor Zeszytu o. Stanisław Jaromi - Inspiracją do działań są słowa: 'wielu małych ludzi w wielu małych miejscowościach, którzy czynią wiele małych rzeczy może zmienić oblicze świata'. Dziękujemy zatem wszystkim zainteresowanym naszą franciszkańską wizją działalności ekologicznej, zapraszamy do włączenia się w nasze projekty i życzymy miłej lektury naszego Zielonego Zeszytu."

Zamówienia można składać na adres krakowskiego Kręgu REFA, ul. Żółkiewskiego 14, E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
lub Kręgu lubelskiego: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

1000 Characters left