• slajd-wfos-projekt
  • slaj-konkursfoto
  • slajd-jaromi
  • slajd-warsztaty-wnioski
  • slajd-apel-z-Plocka
  • O naszej kampanii REFA możecie przeczytać na specjalnej podstronie. Zamieszczamy w niej wydarzenia, w których możecie wziąć udział...
  • Zapraszamy miłośników fotografii, dzieci, młodzież i dorosłych do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym. Weź udział w wydarzeniu i wyślij do 10 fotografii ukazujących nieznane oblicze przyrody nieużytków Krakowa i okolic...
  • Wręczenie tytułu Człowieka Roku Polskiej Ekologii odbyło się 31 maja 2017 w Warszawie podczas inauguracji centralnych obchodów Światowego Dnia Ziemi w Polsce. Nagroda dla o. Stanisława Jaromi jest docenieniem jego wysiłku dla promocji encykliki Laudato si’ oraz przybliżania orędzia Papieża Franciszka.
  • Jak przełożyć chrześcijańską relację ze stworzeniem na praktykę działania – to główne pytanie warsztatów zorganizowanych przez Stowarzyszenie ZIARNO i Ruch Ekologiczny św. Franciszka z Asyżu w dniach 3-8.07.2017. W gospodarstwie ekologicznym Ewy i Petera Stratenwerthów w Grzybowie na Mazowszu 20 uczestników zgłębiało encyklikę LAUDATO SI’ i franciszkańską ekologię...
  • Rada Społeczna przy Biskupie Płockim Piotrze Liberze wydała apel pt. „Troska o ochronę środowiska naturalnego”: Czujemy się przynagleni do pozytywnej odpowiedzi na żarliwe wołanie papieża Franciszka o ochronę środowiska naturalnego...

logo-refaRuch Ekologiczny św. Franciszka z Asyżu (REFA) to wspólnota studentów i profesorów, uczniów i nauczycieli, przyrodników i franciszkanów, mieszkańców wsi i miast z różnych rejonów Polski i Europy, którzy jako chrześcijanie angażują się w trudne wezwania współczesności w sytuacji kryzysu ekologicznego. REFA w swoich działaniach opiera się na katolickiej koncepcji człowieka i świata oraz duchowości franciszkańskiej. Chce być głosem ekologów w strukturach Kościoła katolickiego oraz chrześcijańskim głosem wśród ekologów.

 

REFA ma świadomość wielu trudności występujących w spotkaniu ekologów i chrześcijan, ma jednak nadzieję, że nowe przemyślenia, propozycje edukacyjne czy liturgiczne zainteresują zarówno uczestników ruchu ekologicznego, jak i wszystkich zaangażowanych chrześcijan.

REFA w swym działaniu opiera się na metodologii zaproponowanej przez wielkiego franciszkanina XX w., św. Maksymiliana Kolbe i stosuje „wszelkie godziwe sposoby” realizacji swych idei. Stymuluje również i wspiera wszelkie inicjatywy i akcje ekologiczne, jeśli są roztropne i zgodne z naszymi zasadami. Towarzyszy mu przekonanie, że - choć dróg widać wiele - cel jest jeden oraz że nad wszystkim czuwa Pan Wszechświata oraz patron ekologów św. Franciszek z Asyżu.

Członkowie REFA opublikowali wiele książek i artykułów, które prezentują inspiracje mogące służyć tworzeniu integralnej, chrześcijańskiej i ekologicznej wizji świata przyrody, człowieka i Stworzyciela. Idee te wdrażają również poprzez wykłady, warsztaty, lekcje szkolne, kazania i katechezy oraz poprzez monitoring kościelnych inicjatyw ekologicznych. Współpracują z innymi grupami przyrodników i ekologów w konkretnych projektach ochrony przyrody i środowiska.

Historia REFA sięga do początku lat osiemdziesiątych XX w., kiedy to w środowisku krakowskich franciszkanów chęć ekologicznego działania została uznana jako konkretna droga realizacji franciszkanizmu we współczesnej sytuacji. Była to reakcja zarówno na ujawnienie rzeczywistego zagrożenia ekologicznego w naszym kraju, jak i na ogłoszenie św. Franciszka patronem ekologów.

REFA jest dziś zarejestrowanym stowarzyszeniem i częścią bardzo zróżnicowanego i wieloaspektowego społecznego ruchu ekologicznego. Według socjologicznego kryterium stylu działania można go zaliczyć do grup, które powstały w celu prowadzenia działalności długofalowej, obejmującej wiele problemów ekologicznych i zmierzającej do zasadniczych zmian społecznych. Ale jego uczestnicy zawsze akcentowali tzw. „małą drogę”, prowadzącą od kształtowania indywidualnych postaw proekologicznych do konkretnych działań. Miało to wyrazić hasło „Ekologia zaczyna się od serca” i znaczek Ruchu w którego centralnym miejscu znajduje się serce niesione przez duchowego syna św. Franciszka, który poprzez symboliczny zielony liść jest trwale zjednoczony ze światem stworzeń.


Ruch Ekologiczny św. Franciszka z Asyżu (REFA)

REGON: 356812601,  NIP: 6751311399

Konto bankowe: 62124022941111001005834137 PKO SA O/III w Krakowie

Zarząd: o. Stanisław Jaromi (przewodniczący), Kasper Jakubowski (sekretarz), Emilia Ślimko (skarbnik), Ewa Figórska i Grzegorz Żero (członkowie Zarządu).

Komisja rewizyjna: Bartosz Chwast (przewodniczący), Gabriela Rusek, Radek Michalski, 

Status prawny: decyzją Krajowego Rejestru Sądowego w Krakowie z 24.01.2003 Ruch Ekologiczny św. Franciszka z Asyżu został prawnie zajestrowany i uzyskał osobowość prawną jako stowarzyszenie nr KRS 148432

Kontakt mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Komentarze chwilowo wyłączone!