Dziecko w trakcie zajęć edukacyjnych dla przedszkolakówJak wiele może zaoferować „zwykły”, a jednak „niezwykły” nieużytek. I jak niewiele trzeba, aby twórczy kontakt z naturą był możliwy i pasjonujący dla dzieci na co dzień, bez konieczności wyjeżdżania z miasta. Przezentujemy przegląd wypraw z przedszkolakami, które odbyły się w ramach projektu REFA Tereny przyrodniczo cenne i nieużytki urbanistyczne, jako miejsca spotkań z ekologią dla mieszkańców Krakowa i okolic, realizowanego w 2017 roku.

 

Uczestnicy rodzinnych spacerów REFA w ramach projektu Przyroda miasta

W ramach kampanii REFA o dzikiej przyrodzie miasta, która miała miejsce w 2017 roku, zabieraliśmy mieszkańców Krakowa i okolic na rodzinne spacery edukacyjne. Pokazywaliśmy słabo poznane, fascynujące oblicze nieurządzonych i niezagospodarowanych terenów w mieście. Zachęcamy do zapoznania się z przeglądem tych rodzinnych wypraw połączonych ze zdobywaniem wiedzy przyrodniczej.

 

Cmentarz to święte i ekologiczne miejsce. Niech tak pozostanie!… Przykro patrzeć na stosy plastikowych, wątpliwej urody ozdób… słyszymy w jesienne dni co roku. Zatem wyruszając na groby naszych bliskich przemyślmy sobie, co wtedy jest ważne, a co najważniejsze. Czy groby trzeba przykryć tonami plastikowych ozdób i kopcących zniczy. Warto też zobaczyć składowiska odpadów tuż za murem cmentarza, które zanieczyszczają środowisko i szpecą okoliczny krajobraz. U nas prezentujemy kilka praktycznych eko-porad jak mądrze i po Bożemu przeżyć Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny. Przeczytaj, zanim udasz się na groby bliskich!

Od 1979 r. jako patron ekologów św. Franciszek zaprasza nas na fascynujący szlak odkrywania braterstwa w wielkiej Bożej rodzinie oraz na wędrówkę z poznawaniem tajemnic przyrody i świętości wszelkiego życia. Od 1981 r. Ruch Ekologiczny św. Franciszka z Asyżu kroczy tym szlakiem i tworzy integralną, chrześcijańską, ekologiczną wizję świata przyrody, człowieka i Stworzyciela. To geneza wydarzenia jakie miało miejsce w Krakowie 28.11.2019 z udziałem licznych gości. Efektem jest m. in. zapowiedź realizacji projektu REFA „Ogrody św. Franciszka” w małopolskich gminach. Oto krótka relacja i zapis reakcji medialnych.

W Amazonii boliwijskiej w samej tylko Chiquitanii we wschodniej części kraju, spłonęło już 1,7 miliona hektarów, według najnowszego raportu departamentu Santa Cruz, z czego 41 procent dotyczy terenów parków narodowych, 30 procent lasów, a pozostałe 29 procent pastwisk. Jak jednak opowiedzieć to światu? że niesprawiedliwość dotyka najbiedniejszych, że ginie unikalne środowiska życia indiańskich plemion, które od wieków jest ich jedynym domem? Oto relacja - świadectwo s. Violety pracującej w Santa Cruz de la Sierra, która ostatnio 2 tygodnie spędziła w rejonach pożarów… Bardzo polecamy!