REFA świętuje 30 lat, czyli należy do najdłużej istniejących ekologicznych ruchów w Polsce, ale nie spoczywa na laurach. Chcemy dalej realizować naszą misję poprzez rozwijanie i propagowanie chrześcijańskiego punktu widzenia w ekologii i ogłaszamy nową kampanię chrześcijańskiej ekologii. Jej hasło - slogan brzmi: "Czyńcie sobie ziemię kochaną!". Chcemy też dalej "być katolikami wśród ekologów i ekologami pośród katolików". I jedno i drugie często wydaje się być zadaniem karkołomnym... Liczymy zatem na wsparcie każdego z Was i oddajemy w Wasze ręce nasze refleksje.

Zielony Zeszyt REFA 2009"Jak to jest, że średniowieczny Święty, nazwany kiedyś przez Dantego 'słońcem człowieczego rodu' stale fascynuje i inspiruje? I wielu przyjmuje Jego zaproszenie na piękny, choć niełatwy szlak odkrywania autentycznych relacji w świecie; na wędrówkę z poznawaniem tajemnic przyrody i świętości wszelkiego życia." - pytają uczestnicy Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu w nowym Zielonym Zeszycie. I zauważają, że choć inna była perspektywa widzenia przyrody w XIII w., a inna towarzyszy współczesnym badaniom, to Franciszkowa "Pieśni stworzeń" stale jest jednym z najbardziej inspirujących tekstów dla etyki ekologicznej i teologii stworzenia.

Zielony Zeszyt REFA 2008Zielony Zeszyt 2008 swą treścią włącza się w realizację nowego programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce, który zachęca do szerszego wprowadzenia w działania katechetyczne, kaznodziejskie, rekolekcyjne i każde inne duszpasterstwo szeroko rozumianej troski o życie, w tym również o życie środowiska naturalnego.
REFA podjął jego realizację tym chętniej, iż wśród kilku projektów uwzględnionych w Programie znajduje się prezentacja Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu (REFA) jako nowoczesnego i ewangelicznego przykładu troski o życie przyrody.

Zielony Zeszyt REFA 2007Zielony Zeszyt 2007 swą treścią włącza się w hymn wdzięczności za Matkę Ziemię i jej wszystkich mieszkańców. Zawiera szereg materiałów dotyczących chrześcijańskiej ekologii, refleksji nad aktualnością Świętego Patrona w aktywności społecznej oraz praktyczne propozycje do wykorzystania w edukacji ekologicznej.

Kampania na rzecz ocalenia Doliny Rospudy stała się symbolem walki o polską przyrodę. Zaangażowała wiele osób z najróżniejszych środowisk.
Podpisując się pod 'Apelem Ludzi Kultury w obronie Doliny Rospudy' napisałem: „Vaclav Havel powiedział niedawno, iż nie rozumie, dlaczego naszym globalnym ideałem jest produkcja ciągle rosnącej liczby samochodów, co niesie ze sobą konieczność budowy większej liczby dróg i autostrad, a tym samym postępujące nieodwracalne niszczenie świata. Ja też tego nie rozumiem, ale wiem, że Polska nie chce wyłamać się z owych globalnych celów i buduje kolejne drogi. Nie będziemy przez to szczęśliwsi, bardziej radośni i spełnieni; będziemy dalej nerwowo spieszyć się z jednego miejsca w inne. Ale nie możemy przy tym niszczyć tych nielicznych skarbów, jakie jeszcze mamy. Dolina Rospudy to złożone procesy przyrodnicze i wieki ewolucji, odbywające się pod miłującym okiem Stwórcy i Pana Świata; to ogromny dar jaki mamy. Mamy też alternatywne propozycje dla Via Baltica. Obyśmy nie wstydzili się swoich wyborów...”

Zielony Zeszyt REFA 2006: Rosnąć można tylko z ziemi...Zielony Zeszyt REFA 2006: Rosnąć można tylko z ziemi...Nasze kolejne Zielone Zeszyty poświęciliśmy ekologicznej i duchowej myśli Sergiusza Riabinina. Te dwa tomiki przedstawiają analizę owych wątków u lubelskiego przyrodnika, jego najważniejsze teksty oraz ich aplikację do potrzeb pedagogicznych i warsztatowych.
Pierwszy Zeszyt nosi tytuł "Rosnąć można tylko z ziemi... Duchowość świata według Sergiusza Riabinina". W jego wstępie redaktor Zeszytu wyjaśnia nasze zainteresowanie osobą Profesora. "Riabinin - biolog i poeta, nauczyciel akademicki i przewodnik duchowy, stale szukający harmonii w nauce, sztuce, religii i w życiu. Jego twórczość nadal zajmuje ważne miejsce wśród naszych intelektualnych i duchowych inspiracji.

Zielony Zeszyt REFA 2005Zielony Zeszyt REFA 2005 jest antologią ekologicznych dokumentów Kościoła. Zachęceni przez liczne grono uczestników naszych warsztatów edukacyjnych podjęliśmy próbę zestawienia najbardziej (jak się wydaje) charakterystycznych cytatów prezentujących różnorodny głos Kościoła na temat ochrony przyrody.

Zielony Zeszyt REFA 2005: Chrześcianin a ekologiaPublikacja jest zbiorem materiałów przygotowanych i wygłoszonych na sesjach i spotkaniach zorganizowanych przez REFA: 3 marca w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim odbyła się sesja ekologiczno-ekumeniczna pt.: "Dlaczego chrześcijanie powinni być 'zieloni'?" Zaś 19 listopada w Warszawie sympozjum nt "Chrześcijanin i ekologia". Na pytanie: "Dlaczego chrześcijanie powinni być 'zieloni'?" odpowiadają przedstawiciele różnych kościołów chrześcijańskich: prawosławny arcybiskup Abel, dziekan wydziału teologii KUL prof. Jerzy Pałucki oraz ks. Dariusz Chwastek, proboszcz parafii Ewangelicko-Augsburskiej i pracownik Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej.

Zielony Zeszyt REFA 2004Zielony Zeszyt REFA 2004 ukazał się, po trzyletniej przerwie, z okazji 25 rocznicy ogłoszenia św. Franciszka patronem ekologów. Na 96 stronach formatu A4 zawiera obszerny materiał edukacyjny. Są to materiały w postaci warsztatów, katechez czy konspektów lekcji, a tematyka w nich zawarta dotyczy zarówno chrześcijańskiej ekologii i postaci św. Franciszka, jak i problemu nierówności społecznej, lokalnej ochrony przyrody, czy dziennikarstwa przyrodniczego. Autorzy opierają się na własnych doświadczeniach i dołączają cenne wskazówki praktyczne, przydatne w przeprowadzeniu warsztatów.

Zielony Zeszyt REFA 2000Zielony Zeszyt REFA 2000 ukazał się w roku jubileuszowym. Prezentuje nasze idee, przemyślenia i działania. Propagując naszą franciszkańską aktywność na polu wdrażania zasad sprawiedliwości, głoszenia orędzia pokoju i próby życia w zgodzie z Bogiem Stwórcą i z każdym stworzeniem zastanawiamy się co możemy zrobić, aby realizować te cele lepiej i skuteczniej oraz jak je włączyć w nasze chrześcijańskie świadectwo aby godnie uczcić Wielki Jubileusz roku 2000. Wśród licznych materiałów publikowanych na 102 stronach A4 znajduje się zapis dyskusji nt. "Aktualności franciszkańskiego podejścia do przyrody". Wypowiadają się m.in. prof. Anna Dyduch-Falniowska z IOP PAN, red. Krystyna Bonenberg z "Aury", ks. prof. Maciej Ostrowski z PAT, prof. Zbigniew Mirek z PAN, dr Marek M. Bonenberg z UJ i o. Zdzisław Kijas z ISF.