Jak przełożyć chrześcijańską relację ze stworzeniem na praktykę działania – to główne pytanie warsztatów zorganizowanych przez Stowarzyszenie ZIARNO i Ruch Ekologiczny św. Franciszka z Asyżu w dniach 3-8.07.2017. W gospodarstwie ekologicznym Ewy i Petera Stratenwerthów w Grzybowie na Mazowszu 20 uczestników zgłębiało encyklikę LAUDATO SI’ i franciszkańską ekologię. W programie były: Msze św., medytacja chrześcijańskia w przyrodzie, poznanie Ekologicznego Uniwersytetu Ludowego i jego projektów oraz pieczenie chleba, spacery z kozami, praca w gospodarstwie i w Ogrodzie św. Franciszka oraz liczne debaty.

Niektórzy nasi czytelnicy domagają się więcej informacji z aktywności Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu – REFA i narzekają, że zbyt mocno się ukrywamy na naszym portalu. Prawdą jest, że nie prowadzimy zbytniej agitacji na rzecz naszego ruchu; uważamy, że służymy większej sprawie, jaką jest chrześcijański głos w tematyce ekologicznej. Można zatem powiedzieć, że jest to rodzaj powołania i służby dla świata, Kościoła i naszych bliźnich żyjących z zdegradowanym środowisku. Postaramy się zatem od czasu do czasu zaprezentować nasze działania. Oto kilka słów o lipcowych warsztatach REFA...

"Chrześcijaństwo i zrównoważony rozwój" to temat europejskich warsztatów Grundtviga. To również temat sesji popularno-naukowej jaka odbyła się 27 czerwca w budynku Muzeum Diecezjalnego w Płocku. O chrześcijańskich podstawach ekologii mówili biblista ks. Roman Batorski, Ewa Smuk Stratenwerth ze Stowarzyszenia ZIARNO, o. Stanisław Jaromi z REFA oraz gość z Wielkiej Brytanii James Hindson. Uczestnicy warsztatów zwiedzili miasto, katedrę i muzeum diecezjalne a następnie wzięli udział w sesji, gdzie poznali ideę warsztatów Grundtviga, chrześcijańskie i franciszkańskie inspiracje troski o środowisko oraz debatowali jak chrześcijanie mogliby służyć przykładem w pracy na rzecz zrównoważonej przyszłości?

Uczestnicy warsztatów w GrzybowieREFA wzięło udział w tygodniowych, międzynarodowych warsztatach w Grzybowie na Mazowszu. W ramach współpracy ze stowarzyszeniem „Ziarno” koordynowaliśmy sesję tematyczną poświęconą  podstawom ochrony stworzenia i biblijnym inspiracjom zrównoważonego rozwoju. Uczestnicy z dziewięciu krajów europejskich włączyli się aktywnie w powstanie nowego Ogrodu Świętego Franciszka z Asyżu oraz mogli przekonać się o różnorodności lokalnej przyrody, obserwując ptaki (birdwatching) w dolinie środkowej Wisły.

W wyższym seminarium duchownym franciszkanów w Krakowie już po raz piąty ma miejsce cykl zajęć z ekologii prowadzony przez o. dr Stanisława Jaromi. Wykładom prezentującym niezbędną wiedzę teoretyczną towarzyszą zajęcia warsztatowe.

Oto relacja z 5-godzinnych warsztatów w Śląskim Ogrodzie Botanicznym, jakie odbyły się 7 listopada 2012 r., dla 12-osobowej grupy Braci. Tekst jest kompilacją złożoną z wypowiedzi uczestników zajęć..

 

Kreatywny recycling w REFAJak wykorzystać stare gazety i kolorowe foldery? Co zrobić z zalegającymi, popularnymi foliówkami po zakupach? Czy można coś zrobić z rozerwanych, damskich rajstop? Przekonali się o tym krakowscy refowcy na specjalnie zorganizowanych warsztatach REFA w Krakowie. Warsztaty "Śmiecioplastyki" miały swój nieoficjalny ciąg dalszy w niszowym kinie Agrafka, gdzie obejrzeliśmy projekcję filmu "Śmietnisko" Lucy Walkera.

Kronika

Dzień I
Ci, którzy na miejscu pojawili się wcześniej, chlebem i solą witali tych, którzy przez cały dzień zjeżdżali się z różnych rejonów Polski. Gdy w końcu wszyscy uczestnicy pomyślnie dotarli do Jezior, zjedliśmy pierwszy wspólny posiłek - najlepiej przyprawioną pomidorową, jakiej dane nam było spróbować.
Wzmocnieni w ten sposób otworzyliśmy warsztaty pierwszym wykładem. Jako specjalny gość przyjechał do nas ojciec Sergiusz, karmelita bosy. Nie mówił jednak, jakby to wynikało z jego profesji, o życiu duchowym, lecz biologicznym. Ściślej zaś - o ptakach, którymi się pasjonuje. Prócz pokazu zdjęć z jego licznych podróży (do Egiptu, na Islandię, nad jezioro Bajkał) udzielał odpowiedzi na liczne pytania dotyczące skrzydlatych 'braci mniejszych'. I tak dowiedzieliśmy się, jak wygląda warzęcha, jakie ptaki żyją w Turcji i co właściwie jest ciekawego w puszczyku mszarnym.

Górecko Kościelne - to parafia na Lubelszczyźnie, której patronuje św. Stanisław. W tym roku, w połowie lipca jej spokojną egzystencję nieco naruszyła wizyta Ruchu Ekologicznego Św. Franciszka z Asyżu. Jego członkowie właśnie tutaj, między Roztoczańskim Parkiem Narodowym, Krasnobrodzkim Parkiem Krajobrazowym oraz Parkiem Krajobrazowym Puszczy Solskiej postanowili spędzić letnie warsztaty ekologiczne.

Na warsztaty ekologiczne REFA 2007 zaprosiliśmy w dniach 16-25 lipca do Wolińskiego Parku Narodowego. 25 uczestników mieszkało w Wisełce, poznawało walory przyrodniczo-kulturowe największej polskiej wyspy oraz uczestniczyło w specjalnie przygotowanym programie ekowarsztów. Program ten jest efektem kilkunastu lat doświadczeń REFA w organizacji obozów przyrodniczych i zajęć z edukacji ekologicznej. Cechuje go harmonijne łączenie wycieczek krajoznawczych, studium lokalnej przyrody i kultury oraz refleksji duchowo-religijnej. Oprócz wypraw w teren były zatem spotkania w kręgu dyskusyjnym, na zajęciach tematycznych, przy wspólnym stole, na modlitwie i zabawie.

W dniach 17-26.06. odbyły się kolejne warsztaty ekologiczne REFA. Tym razem miały one miejsce w Magurskim Parku Narodowym. Zatrzymaliśmy się we wsi Krempna w letnim schronisku młodzieżowym.

Warsztaty REFA przeznaczone są dla ludzi zainteresowanych ekologią, poza tym pokazują także postawę chrześcijaństwa w sprawach przyrody i franciszkańskie tradycje. Trudno jest mi porównać kolejne spotkania, ale tegoroczne wypadło moim zdaniem bardzo dobrze.

28 lipca zakończyły się dziesięciodniowe warsztaty ekologiczne zorganizowane przez Ruch Ekologiczny św. Franciszka z Asyżu w ośrodku edukacyjnym Suwalskiego Parku Krajobrazowego w Turtulu.

Prawie trzydziestu uczestników przyjechało z różnych części kraju, od Dolnego Śląska przez Chrzanów i Warszawę po Lubelszczyznę. Wzięli oni udział w zajęciach prowadzonych przez liderów REFA Krzysztofa Wojciechowskiego, Igę Leśniewską, o. Stanisława Jaromiego OFMConv, br. Andrzeja Pawlika OFMConv oraz pracowników parku. W czasie zajęć poznawali miejscową florę i faunę, procesy geologiczne powstania różnorodnych form krajobrazu polodowcowego oraz problemy w codziennym funkcjonowaniu parku.

Czy franciszkańskie podejście do ekologii może pomóc nam właściwie żyć w dobie kryzysu ekologicznego? - zastanawiali się młodzi ekolodzy w czasie eko-warsztatów REFA w Górach Stołowych.
W dniu 22 lipca zakończyły się dziesięciodniowe warsztaty ekologiczne zorganizowane przez Ruch Ekologiczny św. Franciszka z Asyżu w Parku Narodowym Gór Stołowych.

"Od lat interesuję się ekologią. Jadąc pierwszy raz na tego typu warsztaty byłam pełna obaw. Jednak już pierwszego dnia poznałam wspaniałych ludzi i do dzisiaj mam wielu przyjaciół w Krakowie, Lublinie, Wrocławiu i Legnicy - mówiła Małgorzata z Chrzanowa - podobały mi się również bardzo interesujące zajęcia warsztatowe."

W dniach 16-25 lipca 2003 r. odbył się kolejny wakacyjny obóz ekologiczny REFA. W Smołdzinie k. Słupska w pobliżu terenów Słowińskiego Parku Narodowego jego 18 uczestników przeżyło 10 dni w harmonii z Bogiem, przyrodą i sobą nawzajem.

W dniach 15-24 lipca 2002 r. odbył się VII wakacyjny obóz ekologiczny Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu. W Wereszczynie w pobliżu terenów Poleskiego Parku Narodowego szesnastu młodych ekologów z różnych miejsc Polski próbowało zbudować czysty, piękny, Boży świat i przeżyć w harmonii z Bogiem i przyrodą swe wakacje.

Uczestnicy tegorocznego Obozu poznali najciekawsze zjawiska przyrodnicze Poleskiego Parku Narodowego oraz Chełmskiego Parku Krajobrazowego. Fachową edukację przyrodniczą zapewniali pracownicy obu parków.