Kasztanowiec biały nazwany „Benedyktem”, najokazalszy w Polsce i jeden z najokazalszych w Europie liczący ponad 250 lat Pomnik Przyrody jest poważnie zagrożony. Rośnie na terenie Zespołu Opactwa Benedyktynów w Lubiniu w Wielkopolsce, przed wejściem do kościoła, stanowiąc naturalną bramę do świątyni. Ma obwód ok. 5,4 m, wysokość 25 m i potrzebuje naszej pomocy, gdyż istnieje niebezpieczeństwo zniszczenia wspaniałego drzewa. Oto historia sprawy, którą przedstawia brat Paweł Mruk – benedyktyn z Lubinia oraz odpowiedź na pytanie: Dlaczego warto zaangażować się i ocalić to wyjątkowe drzewo?

7 czerwca w Kościele będzie obchodzone wspomnienie liturgiczne Błogosławionych Michała Tomaszka i Zbigniewa Strzałkowskiego. To rocznica dnia ich święceń: 30 lat temu w kościele św. Karola Boromeusza we Wrocławiu (w 1986 r.) pierwszy z nich został wyświęcony na diakona, drugi – na kapłana. Uroczystość połączona była z obchodami 750-lecia przybycia franciszkanów do Polski, do Wrocławia. Zbigniew należał do członków założycieli REFA a Michał często towarzyszył franciszkańskim eko-spotkaniom jako fotograf. Na ołtarze polscy franciszkanie zostali wyniesieni pół roku temu w Peru. Publikujemy teksty liturgiczne na ich święto.

Przez cztery dni pielgrzymi Światowych Dni Młodzieży, turyści i mieszkańcy Krakowa odwiedzali wystawy przygotowane przez katolickich ekologów z wielu krajów świata, uczestniczyli w przygotowanych przez nich modlitwach i warsztatach, poznawali różne sposoby rozumienia w praktyce przesłania eko-encykliki Laudato si’. Ceremonia otwarcia miała miejsce w południe 26.07.2016. Wstęgę otwierającą tę niezwykłą przestrzeń w Parku Krowoderskim przecięli wspólnie liderzy z Global Catholic Climate Movement i Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu Christina Leano, Lourdes Arsenio i o. Stanisław Jaromi.

Lago-Poopo-200pxRajd Dakar, spadkobierca słynnego Paryż-Dakar, od 2009 roku organizowany jest w Ameryce Południowej i każdego roku powoduje nieodwracalne szkody w cennych ekosystemach. W tym roku jego trasa wiedzie m. in. przez boliwijskie jeziora Poopó, które właśnie staje się pustynią. Jaki jest sens, aby współczesny człowiek w swym super nowoczesnym pojeździe stawał do walki z siłami pustyni próbując naśladować wyczyny dawnych pionierów? - pyta o. Kasper Kaproń - Jaki jest sens rajdowych osiągnięć, gdy jesteśmy świadkami systematycznego niszczenia przyrody i ekosystemów, czyli wartości koniecznych, aby człowiek w ogóle mógł żyć?

Z okazji pierwszych urodzin encykliki Laudato si' Ruch Ekologiczny św. Franciszka z Asyżu - REFA w niedzielę 19 czerwca 2016 zaprosił przyjaciół, sympatyków i krakowian na radosne świętowanie na Franciszkańskiej w Krakowie. Rozpoczęto o 11.00 Mszą dziękczynną w bazylice św. Franciszka a następnie był happening z czytaniem miastu i światu encykliki, prezentacja nowych ulotek REFA, otwarcie poświęconej jej wystawy z 12 głównymi tematami papieskiego dokumentu oraz debata o Laudato si' w Polsce - rok po jej ukazaniu się i miesiąc przed spotkaniem z Papieżem.