Stale odwołuję się do społecznego nauczania Kościoła i w jego świetle próbuję opisać współczesne wyzwania, także te ekologiczne – deklaruje Stanisław Jaromi OFMConv, absolwent teologii i ochrony środowiska, doktor filozofii, od lat zaangażowany w chrześcijańską edukację ekologiczną, wieloletni delegat franciszkanów ds. sprawiedliwości, pokoju i ochrony stworzenia, przewodniczący REFA, założyciel i redaktor portalu Święto Stworzenia.pl. Pracował duszpastersko w Czechach oraz w międzynarodywych centrach franciszkanów w Asyżu i Rzymie; obecnie mieszka w Krakowie. Laureat nagrody bpa Romana Andrzejewskiego za rok 2015.

Blog na eKai.pl o. Stanisław Jaromi zaczął pisać w styczniu 2010 zaproszony przez jej redaktorów. Przez 6 lat opublikował ponad 120 tekstów poruszających różne zagadnienia wpisujące się w tematykę chrześcijańskiej ekologii. Jak się okazało dla wielu było to przygotowanie na encyklikę Papieża Franciszka Laudato si’, która jest mocnym wkładem nauki społecznej Kościoła w ekologię społeczną. Z okazji otrzymania nagrody bpa Romana Andrzejewskiego przygotował wybór tych tekstów, które – jak się wydaje – nie straciły aktualności i ciągle mogą być pożyteczne dla budowania ekologii integralnej w naszej polskiej wspólnocie Kościoła.

grafika-smog-200pxPrzez niemal 200 dni w roku zawartość trujących pyłów zawieszonych w krakowskim powietrzu przekracza dopuszczalne normy. Ma to szczególnie negatywny wpływ na zdrowie Krakowian. Lekarze alarmują, że przekłada się na wzrost zachorowalności na alergie, nowotwory i choroby układu oddechowego. W związku z tym, Ruch Ekologiczny św. Franciszka z Asyżu (REFA), opublikował swoje stanowisko w sprawie zanieczyszczenia powietrza w Krakowie. REFA apeluje o podejmowanie oraz wspieranie wszelkich możliwych działań, by jak najszybciej poprawić jego jakość.

Czy las cierpi? Na pewno cierpią jego mieszkańcy, goście i turyści gdy słyszą i widzą „popisy” motocrossowców, gdy są świadkami rozjeżdżania przyrody przez quady czy samochody terenowe albo widzą dokonane przez nich zniszczenia.
Czy off-roadowcy to współcześni barbarzyńcy, którzy „Na swych wrażych maszynach zamieniają nagle podniosłą ciszę lasu w szyderczy rechot motorów”?
Wątpliwości nie ma Fryderyk Hunia, krakowski filozof, artysta malarz i poeta.
Oto jego przejmujący apel…


Sierpień to czas pieszych pielgrzymek do polskich sanktuariów, głównie na Jasną Górę. Ponieważ organizacja i przebieg takich wydarzeń pozostawia ‘ślad' wpływu na środowisko - powstają zanieczyszczenia i odpady związane z transportem, konsumpcją, korzystaniem z różnych urządzeń i pomieszczeń postanowiliśmy przyjrzeć się pielgrzymowaniu z takiej perspektywy. Ale nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy nie dodali kolejne ekologie: ludzką i duchową. Nasze uwagi opierają się głównie na obserwacji dwu krakowskich pielgrzymek diecezjalnej i dominikańskiej oraz relacjach znajomych pielgrzymów.

Na krakowskiej wystawie ARBORES VITAE – Drzewa Życia został zaprezentowany projekt kampanii REFA pod hasłem „Czyńcie sobie Ziemię kochaną!” Jego celem jest stworzenie integralnego programu edukacji ekologicznej uwzględniającego tematykę etyczną a jego hasło jest odpowiedzią na zarzuty nadmiernej eksploatacji świata z powodu realizacji nakazu biblijnego. Prezentujemy pełny tekst o. Stanisława Jaromi zamieszczony na wystawie.

Na pytanie „czy jest sens w dobie  internetu, smartfonów i multimediów korzystać z tradycyjnych drukowanych materiałów informacyjnych?" odpowiedź niezmiennie brzmi „TAK”. Dzięki różnym formom komunikacji, w tym dzięki drukom, osiągamy efekt synergii. Lepiej i skuteczniej docieramy z naszym przekazem do odbiorców. Warto jednak pamiętać, że zawsze możemy dokonać wyboru formy druków, decydując się na materiały i technologie przyjazne środowisku.