Serdeczne podziękowanie za współpracę i wsparcie przez osoby z REFA przy realizacji całego przedsięwzięcia, jakim był projekt „Młodzi Tej Ziemi” – przesłał ks. Andrzej Lubowicki z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej. „Młodzi Tej Ziemi” był ogólnopolskim projektem, który powstał w odpowiedzi na słowa Ojca Świętego Jana Pawła II, wypowiedziane 2 czerwca 1979 roku na Placu Zwycięstwa w Warszawie: Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze Ziemi. Tej Ziemi!
 

REFA na COP19Międzynarodowe warsztaty dla młodzieży, cykl spotkań poświęcony odpowiedzialności chrześcijan za środowisko, wystąpienia w TVP1 i na licznych debatach czy spotkaniach towarzyszących COP19 oraz modlitwa z chrześcijanami z całego świata – tak wyglądało zaangażowanie małej delegacji REFA na wielki szczyt klimatyczny.. REFA zorganizowała w tych dniach własną akcję pod hasłem „Cool down! Dla lepszego klimatu z REFA!”. Duży oddźwięk miał udział o. Stanisława Jaromi w programie "Między niebem a ziemią" w TVP1 w niedzielę 17.11.2013.

Strażacy w Kalifornii toczą walkę z olbrzymim pożarem lasów i zarośli zagrażającym parkowi narodowemu Yosemite i zbiornikowi wody pitnej dla San Francisco. Pożar rozszerzył się na obszar 526 km kwadratowych i opanowany jest w zaledwie 7 proc – donosi PAP. Warto zatem zastanowić się, czy wiem, co zrobić, gdy znajdę się w pobliżu płonącego lasu. Pożary są jednym z największych zagrożeń dla lasów. A polskie lasy zaliczają się do wyjątkowo łatwopalnych. Jest to, między innymi, skutek dużego udziału siedlisk borowych oraz dominacja sosny w składzie gatunkowym. Znaczenie ma także wiek drzewostanów, bowiem najbardziej palne są lasy młode do 40 roku życia, a takich mamy bardzo dużo.

„Apel Kościołów w Polsce o ochronę stworzenia” jest pierwszym tego typu dokumentem, w którym różne polskie Kościoły razem zachęcają do postaw proekologicznych. Uroczystość podpisania apelu miała miejsce 16 stycznia 2013 r. w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski. Podpisanie dokumentu poprzedziła konferencja prasowa, w czasie której ks. dr Artur Aleksiejuk z Kościoła Prawosławnego powiedział: Apel jest świadectwem wiary i wartości chrześcijańskich. Kościoły identyfikują problem ekologiczny przede wszystkim jako problem duchowy, dopiero potem materialny. Sednem tego problemu jest kondycja duchowa człowieka.

W 2012 roku w Krakowie ruszyła kampania społeczna „Kraków chce oddychać”. Zaprojektowano bilbordy kobiety, mężczyzny, dziecka i psa w maskach przeciwpyłowych. Inicjatywę poparli lekarze, artyści, uczeni, dziennikarze i Ruch Ekologiczny św. Franciszka z Asyżu, który powstał w Krakowie na początku lat 80. Jesteśmy mieszkańcami, którzy chcą żeby powietrze w Krakowie było bezpieczne dla zdrowia i życia ludzi. Celem naszej inicjatywy jest doprowadzenie jakości powietrza w mieście, w perspektywie kilkuletniej, do stanu zgodnego z prawem i bezpiecznego dla naszego zdrowia – opowiada Ewa Lutomska, założycielka Krakowskiego Alarmu Smogowego.