Orędzie papieża Franciszka na Światowy Dzień Modlitw o Ochronę Świata Stworzonego, 1.09.2024 r.
- Szczegóły
- Kategoria: Biblioteka Laudato Si'
Hasło Orędzia na Światowy Dzień Modlitw o Ochronę Świata Stworzonego 2024 to „Miej nadzieję i działaj ze stworzeniem”. Temat ten wynika z przygotowań do Roku Świętego, który jest czasem szczególnej bliskości Boga. Papież Franciszek pisze: „Mieć nadzieję i działać ze stworzeniem oznacza zatem żyć wiarą wcieloną, która potrafi wejść w cierpiące i pełne nadziei ciało ludzi, dzieląc oczekiwanie na cielesne zmartwychwstanie. […] Poprzez wiarę i chrzest rozpoczyna się dla wierzącego życie według Ducha […] Życie, które staje się pieśnią miłości dla Boga, dla ludzkości, ze stworzeniem i dla stworzenia”.
Przemówienie papieża Franciszka w Trieście, 7.07.2024 r.
- Szczegóły
- Kategoria: Biblioteka Laudato Si'
Papież Franciszek wygłosił przemówienie na zakończenie 50 Tygodnia Społecznego Włoskich Katolików w centrum kongresowym Generali Convetion Center w Trieście (7.07.2024). Wydarzenie to odbyło się pod hasłem: „W sercu demokracji. Uczestnictwo między historią a przyszłością”. W tegorocznej edycji wzięło udział ponad tysiąc delegatów z włoskich diecezji, przedstawicieli ruchów i stowarzyszeń. Ojciec Święty zauważył, że demokracja nie jest dziś w dobrej kondycji, co jest niepokojące, ponieważ w grę wchodzi dobro człowieka, a nic co ludzkie nie może być nam obce. W Bibliotece Laudato si’ pełny tekst papieskiego przemówienia.
Czytaj więcej: Przemówienie papieża Franciszka w Trieście, 7.07.2024 r.
Biskupi Europy o ekologii i ochronie klimatu
- Szczegóły
- Kategoria: Aktualne
O spotkaniu Konferencji Biskupów Europy o Laudato si’ w Monachium i jego głównych tematach pisze specjalnie dla nas uczestnik konferencji, filozof, prof. UAM Cezary Kościelniak. Nasz ekspert i autor analizy tematów adhortacji Laudate Deum opublikowanej w ostatniej książce REFA zwraca uwagę na temat kościelnego greenwashingu i prezentuje polską obecność na konferencji. Zgłasza też swoje propozycje rozwoju tematów ekologicznych i klimatycznych w polskim Kościele postulując utworzenie profesjonalnego think-tanku zajmującego się ekologią chrześcijańską i współpracującego z podobnymi inicjatywami w świecie.
Fotowoltaika dla Watykanu
- Szczegóły
- Kategoria: Aktualne
Watykan wybuduje instalację agrowoltaiczną czyli fotowoltaikę na terenie używanym rolniczo i ogrodniczo. Ma ona w pełni pokryć zapotrzebowanie Stolicy Apostolskiej na energię elektryczną. Zdecydował o tym papież Franciszek, który ogłosił to w liście apostolskim pt. „Fratello Sole” nawiązującym do Pieśni Stworzeń św. Franciszka. Projekt ten ma też znaczenie świadectwa, jakie daje Państwo Watykańskie, które jest obecnie najbardziej przyjaznym środowisku państwem świata. Realizuje postulaty ekoencykliki Laudato si’ oraz przygotowuje też jubileusz 800-lecia powstania hymnu Brata Franciszka.
Ku ekologicznej świadomości – wywiad z o. Stanisławem Jaromim
- Szczegóły
- Kategoria: Piszą inni
Zachęcamy do lektury rozmowy ks. Marka Wittbrota z o. Stanisławem Jaromi. Poruszono w niej tematy dotyczące kondycji naszej planety i kryzysu klimatycznego – zarówno jego przyczyn, jak i porażek. To pytania o podejście do kwestii ekologicznych w Kościele katolickim, również w polskim Kościele, o to, jakie miejsce zajmują w nim chrześcijańscy ekolodzy. O szanse i wyzwania, jakie stoją przed ludźmi dobrej woli, a szczególnie chrześcijanami, którym nie jest obojętny los naszego wspólnego domu. Wywiad ukazał się w „Recogito” w marcu 2020 r., jednak kwestie w nim poruszone są nieustannie aktualne.
Czytaj więcej: Ku ekologicznej świadomości – wywiad z o. Stanisławem Jaromim
Przemówienie papieża Franciszka na szczycie G7, 14.06.2024 r.
- Szczegóły
- Kategoria: Biblioteka Laudato Si'
Franciszek wziął udział w szczycie G7 jako pierwszy papież w dziejach. Spotkanie odbyło się w dniach 13–15 czerwca 2024 r. w Apulii we Włoszech. Na początku sesji plenarnej poświęconej sztucznej inteligencji Ojciec Święty wygłosił przemówienie. Podkreślił, że AI ma coraz większe zastosowanie – i choć oferuje wiele możliwości, to należy pamiętać, że wiążą się z nią również zagrożenia. Niepokój papieża dotyczył szczególnie wykorzystania jej jako broni. Franciszek stwierdził, że „żadna maszyna nie powinna nigdy decydować, czy odebrać życie istocie ludzkiej”. Poniżej publikujemy pełny tekst papieskiego przemówienia.
Czytaj więcej: Przemówienie papieża Franciszka na szczycie G7, 14.06.2024 r.
Zielony List na Zielone Święta 2024
- Szczegóły
- Kategoria: Aktualne
Kolejna rocznica podpisania społecznej i ekologicznej encykliki Laudato si’ to okazja, aby wyrazić swój głos i sprzeciw wobec słabego w Polsce chrześcijańskiego zaangażowania w budowanie świata jako wspólnego gościnnego domu dla wszystkich. Prezentujemy treść listu liderów Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu – REFA, Wspólnot Laudato si’, Światowego Ruchu Katolików na rzecz Środowiska, Kongresu Katoliczek i Katolików oraz zaangażowanych chrześcijan z różnych inicjatyw i środowisk, duchownych i świeckich. Zapraszamy do włączenia się, medialnego nagłośnienia i wdrażania projektu ekologii integralnej w życie!
Nowa zielona misja Kościoła
- Szczegóły
- Kategoria: Ochrona klimatu
Minęły 44 lata od ogłoszenia św. Franciszka patronem ekologów oraz 9 lat od wydania encykliki Laudato si’. W tym czasie Kościół powszechny wykonał olbrzymią pracę, by pokazać nasze chrześcijańskie myślenie o przyrodzie, zwierzętach, relacjach człowiek–przyroda, człowiek–środowisko, Bóg i Jego stworzenie. - pisze o. Stanisław Jaromi - Pracowaliśmy nad budowaniem naszej współodpowiedzialności za świat jako wspólny, gościnny dom, za czystość wody, powietrza, gleby czy za unikatowe ekosystemy, jak puszcza amazońska. Uczyliśmy innych, że troska o przyrodę, środowisko i klimat musi oznaczać sprawiedliwość społeczną i pokój.
Franciszka walka o klimat – nowa książka REFA
- Szczegóły
- Kategoria: Szkoła Liderów Ekologii Integralnej
W święto Patrona Ekologów 4.10.2023 Franciszek podpisał adhortację nt. kryzysu klimatycznego. To kolejny krok pokazujący zaangażowanie Kościoła w odnowienie zagubionej harmonii człowieka ze stworzeniem. Książka REFA jest nie tylko kompleksowym komentarzem do treści tego dokumentu ale wnosi też bogactwo perspektyw zarówno ludzi Kościoła, jak bp Damian Muskus, o. Józef Bremer czy o. Stanisław Jaromi, ale też wybitnych ekspertów i aktywistów. Są wśród nich: Ewa Bińczyk, Rafał Cekiera, Cezary Kościelniak, Michał Latawiec, Piotr Wojciechowski, Zbigniew Wróblewski oraz inni uczestnicy debaty o współczesności.
Czytaj więcej: Franciszka walka o klimat – nowa książka REFA
Orędzie papieża Franciszka na Wielki Post 2024 r.
- Szczegóły
- Kategoria: Biblioteka Laudato Si'
Tegoroczne orędzie papieskie na Wielki Post jest mocno i ciekawie promowane przez watykańską dykasterię ds. integralnego rozwoju. W kolejnych tygodniach ukazują się grafiki do orędzia. Autorem tych plakatów w stylu streetart jest Maupal, Mauro Pallotta. Znajdziecie je u nas wraz z pełnym tekstem orędzia. Franciszek przypomina, że Bóg się nami nie zmęczył i prosi, abyśmy przyjęli Wielki Post jako okres mocny duchowo, w którym Jego Słowo jest ponownie skierowane do nas. Aby ten Wielki Post był drogą do wolności, okresem nawrócenia i zagubiona ludzkość odczuje wstrząs kreatywności: błysk nowej nadziei.
Czytaj więcej: Orędzie papieża Franciszka na Wielki Post 2024 r.